• 1928'de izmir'de doğdu, güzellik kraliçesi seçildikten sonra sinemaya geçti. dormen tiyatrosu'nda tiyatro oyunculuguna basladi, cok ses getiren oyunlarda rol aldi. guzel ve yetenekliydi, ancak bir filmde set kazasi sonucu yuzunde ve vucudunda agir yaniklar olustu, uzun sure londra'da tedavi olup izler yok olunca tekrar oyunculuga dondu. dormen'den ayrilinca kendi tiyatrosunu kurdu.

  en cok hatirlanan oyunlari "cengiz han'in bisikleti", "sahane zugurtler" ve "copcatan'in fendi"dir. 90'li yillarda inzivaya cekildigi bodrum'da yasama gozlerini kapadi.
 • hem ismiyle hem de hali tavriyla sevda ferdaga benzettigim, bitmeyen yol filminde de gorunen oyuncu.
 • bu kadar anlamlı bir yüze sahip güzel oyuncu gazeteci samim tara'yla olan evliliğinden iki çocuğu olmuştur.oğlu 2004 yılında vefat eden ünlü reklam yönetmeni ali tara'dır.türk sinemasında hak ettiği yeri bulamamıştır.ruhu şaad olsun...
 • haremde dört kadın'da paşanın ilk ve en dominant eşi şevkidil rolünde inanılmaz güzeldir.

  http://www.kimkimdir.gen.tr/foto/4092.jpg
 • ilk tiyatroculuk yıllarında birlikte çalıştığı ustası ayfer feray'ın turne maceralarını bakın nasıl anlatıyor ferhan şensoy:

  "ayfer feray, bizlerden iyi olmasın, rahatına ve eğlenceye düşkün biri olarak tanınıyor. turne öncesinde, o gün programda olan şehirdeki organizatörü arıyor ve seyirci sayısını soruyor. cevap ne olursa olsun, seyirci sayısını az bularak, en yakın meyhanede rezervasyon yaptırıyor. gece boyunca tüm ekip meyhanede vur patlasın çal oynasın eğleniyorlar. finalde, oyunculara hiç para kazanmadığı oyunun yevmiyelerini dağıtan ayfer feray, restorandaki hesabı da ödüyor. sabah çantasını karıştırıp da hiç parası kalmadığını görünce," "ben mahvolmuş bir kadınım! hiç param kalmamış!" diyerek, yine en yakın meyhaneye gidip, parasızlığına ağlıyor."
 • şaşkın damat'ta meral zeren'in annesi rolünden hatırlanabilir kendisi.
 • darbe zamanlarında kendi tiyatrosunu kurmuş fakat siyasal baskıya, gerginliğe dayanamayarak kapanmıştır.
 • bornova büyükpark'ta bu isimde çok hoş bir açık hava tiyatrosu vardır.
 • ferhan şensoy' un ilk tiyatro turnesi' ndeki patronu, tiyatrocu hanımefendi. daha önceki tiyatrolarda görmediği bir şekilde oyuncuların 3 öğün yemek masraflarını cebinden ödeyen, akşamları şarap ve rakı sofralarında da hesap ödetmeyen biri olarak bahsetmiş ferhan şensoy başkaldıran kurşunkalem kitabında. tek derdi tiyatro turnesi' nin devam etmesi imiş.
hesabın var mı? giriş yap