şükela:  tümü | son 24 saat
 • eski merhum belediye başkanı ve chp milletvekili
  adı i take in caught ill şeklinde bir espriye maruz kalmıştı, adına yaraşır şekilde hastalıktan vefat etti
 • mustafa sarıgül'ün kayınpederi.
 • istanbul'un eski belediye başkanlarından 12 eylül darbesi ile görevinden alınmış, yerine harp akademileri komutan yardımcısı korgeneral ismail hakkı akansel atanmıştır.
 • baba tarafından da akrabam olan aytekin kotil (d. 1934 çayeli, rize - ö. 9 ağustos 1992 istanbul) türk politikacısı. istanbul'un cumhuriyet dönemindeki 23. belediye başkanıdır. shp istanbul milletvekili olan kotil tbmm başkan vekilliği görevinde de bulunmuştur.
  aytekin kotil 1934 yılında rize'de doğdu. 1956 yılında girdiği istanbul üniversitesi hukuk fakültesi’ni 1960 yılında bitiren kotil istanbul barosu'na bağlı olarak[1] serbest avukatlık yaptı. 1961 yılında eşi görsev hanımla evlenen kotil'in üç çocuğu vardır: dilek, serhan ve gökhan.
  1973 yılında ali topuz'un milletvekilliğine seçilmesinden sonra chp istanbul il başkanlığına getirildi. chp içinde "ortanın solu" politikasının temsilcilerinden olan kotil 1977 yılındaki yerel seçimleri kazanarak 14 aralık 1977'de istanbul belediye başkanlığı görevine başladı. halkçı, toplumcu bir belediyecilik anlayışıyla belediyecilik yapan kotil 12 eylül darbesi nedeniyle milli güvenlik konseyi kararıyla 12 eylül 1980 günü görevinden alındı.
  1987 yılında shp'den istanbul milletvekili olarak tbmm'ye girdi. 1989 yılında tbmm başkan vekilliği görevine seçildi. 1991 yılında erken seçime gidilmesi üzerine tekrar milletvekili olmak isteyen kotil, parti içindeki önseçimleri kazanamayarak listeye giremedi.
  karaciğer rahatsızlığından kaynaklanan solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle 9 ağustos 1992 günü istanbul'da ölmüştür.
 • sanıldığı gibi aylin kotil'in babası olmayan ve bu yüzden mustafa sarıgül'ün kayınpederi olması mümkün olmayan eski istanbul belediye başkanı. kendisi aylin kotil'in amcasıdır. hatta selim kotil'in de amcasıdır. kesin olan bir şey varsa o da istanbul belediye başkanının amcası olmadığıdır. bizzat kendisidir.
  o dönem chp genel merkezi üzerinde hatırı sayılır bir etkisi olan ali topuz-orhan eyüboğlu hizbinin bir üyesidir. tıpkı bu iki isim gibi karadenizlidir. ali topuz'un milletvekili olması sebebiyle ayrıldığı istanbul il başkanlığını 1973 yılından başkan seçildiği 1977 yılına kadar sürdürmüş, akabinde belediye başkanı olmuştur. belediye başkan adayı olması için yapılan önseçimde ahmet isvan karşısında sandık hileleriyle kazanmış ve belediye başkan adayı olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap