• ayvalıkta yenilenecekse iki yeri önerebileceğim tost, birincisi tansaşın oradaki mesut büfedir. diğerinin ise adını hatırlamadığım için yerini tarif edeceğim, fakat öyle süper tarif edeceğim ki şıp diye bulunuverecek. şimdi efenim, meydandasınız, arkanız denize doğru dönük, bu şekildeyken sola doğru yürüyün. evet benetton ı geçtiniz, ışıklara geldiniz, karşıya geçin, ara yoldan devam edin, yol dericilerin, bir tane ihraç fazlası man satan tekstilcinin falan olduğu yol, haha o yolsa sağda bir yer, orada yiyin efendim.

bir de adına kumru dendiğini falan duymadım, kumru başka bir olaydır, bomba dendiğini de hiç duymadım ayvalık içinde, ama belki diyen vardır, fakat yıllardır denk gelmedi. ayvalık dışında bazı yerlerde içine acaip acaip şeyler de koyarlar. mesela ankarada bir yerde marul koymuşilardı, bu ne dedim doğal olarak. bir de konuyor diye ısrar etti herif. ben beş yaşımdan beri ayvalık tostu yiyiyorum ulaaan diye bağırmadım ama bağırasım geldi. ki hakikatten yiyorum.

esas olayı ekmeğidir, içindeki sosis, sucuk vb. değil, eğer olay ekmek olmasaydı nasıl olsun diye sormazlardı heralde. ister karışık yersiniz, ister sadece peynirli, size kalmış.

tulumla yapılmışına da hiç denk gelmedim,denk gelen arkadaşımı da görmedim, en azından son yirmi
    yıldır kaşarla yapılıyor sanırım. tulumla yapılan tost ayvalıkta köy ekmeği vb. denilen bir ekmekle yapılır, bu da sadece bir kaç yerde bulunur. fakat belirtmekte fayda var ki eve getirdiğiniz ayvalık tostu ekmeğiyle tulumlu tost yapıp yemesi de şahanedir.

bir de bazı yerlerde sosisi salçalı suda ya da sadece suda haşlarlar, bazı yerlerde ise ızgara yaparlar, ikisi de hoştur ama haşlanmışı bence daha hoştur, böyle yumuşak yumuşak. eskiden rus salatası ya da mayonezsiz bir rus salatası karışımı da konurdu çoğu yerde içine, artık pek koymuyorlar, pahalıya geliyor heralde. keşke koysalar.

çift kaşarlı karışık edit: manonthemoon söyledi, tarif ettiğim yerin adı sultan büfe imiş.
  • dikili'de yaşayan birçok kişinin, orjinalinin ayvalık'dan değil de dikili'den çıktığını iddaa ettiği, içine bilimum malzeme koyup kahvaltı, öğle yemeği ve nice günler de akşam yemeği olarak yenebilecek tost.
  • gecenin bir saati akla gelip, bünyede ayvalık'a gitme isteği uyandıran müthiş yiyecek. evet, ayvalık'tan başka yerde yendiğinde aynı tadı vermez. çünkü ayvalık'ın o temiz havası ve ara ara çoşarak esen ılık rüzgarı eşliğinde yenirse tadı çıkar.
  • dunyanın en leziz tostudur. lezizliği tamamen kullanılan ekmekten kaynaklanmaktadır. içinde herhangi bir katkı maddesi olmayan bu ekmekler, ayvalıktaki taş fırınlarda yapılır. önemli diğer nokta, tost ekmeğinin boğum yerlerinden dikkatlice kesilmesidir. tostun içinde, iddia edildiği gibi, tulum peynir kullanılmaz, bildiğimiz kaşar peyniri vardır.

anne tenceresi olarak tabir edebileceğimiz, güllü dallı budaklı tencerelerde pişirilen salcalı sosis, tosta lezzet katan diğer unsurlardandır. yine iddia edildiği gibi, sosis ızgara sekilde, kesinlikle ayvalık tostunda yer almaz. ızgara sosis, yine yöresel bir tat olan kumruda kullanılmaktadır.

tostu pişirme tekniği de cok önemlidir. gerçek bir ayvalık tostu kesinlikle kağıt gibi olmaz, ayvalıktaki tostcularda, dikkat ederseniz makinaların kosesinde, tostun kagıt gibi olmasını engelleyen bir demir parcası bulunur. pişirme tamamlandıktan sonra tostcunun, "içinde hersey olsun mu abiii?" sorusuna cevaben, opsiyonel, domates, turşu, rus salatası, ketcap, mayonez ekletebilirsiniz.

ayvalık tostunun içinde patates kızartması, mısır, tavuk vs olması, yaygın olan yanlışlardandır ve bu durum istanbuldaki fast food işindeki arkadaşların deneysel çalışmalarından kaynaklanmaktadır. tostun bütün ana malzemesi, salam, sucuk, sosis ve kaşardan oluşmaktadır.

90 lı yılların başında, ayvalık lisesinin köşesinde yeralan fame büfeyi de bu işi iyi yapanlar sıralamasında unutmamak gerekir. okul kantinindeki tost satışlarının dibe vurması nedeniyle, dönemin okul yönetimi tarafından, bu büfe kapatılmış ve öğrenciler daha ilerideki taipana hucum etmişlerdi.

ayvalığın diğer iyi tostcuları için:
    (bkz: olay tost)
    (bkz: avşar büfe)
    (bkz: mesut büfe)
    (bkz: taipan)
  • eğer kumru (hakiki çeşme kumrusu tabi, çeşme dışında kaktırılan çakma kumru değil) tosttan sayılırsa leziz meziz değildir, kimse kusura bakmasın. onun haricinde hakiki kumru bulunamadığı zamanlarda candır, canandır, orası ayrı.
  • gereksiz yere, baska lezzetlerle rekabete sokulan bir tost çeşididir aynı zamanda.

zamanın ötesinden gelen edit: bak, başka lezzetler demişim. tostta, kumruda, hamburgerde şövenizm yapmanın gereği var mı? hey neden bir viski alıp rahatlamıyorsun dostum?
  • hakikaten çok lezzetlidir. ama ayvalık dışında bu adla satılan tostları yemek büyük gaflettir. benim gibi askerde bir gün bu gaflete düşüp ayvalık tostu diye satılan tostu alırsanız en hafif tepkiniz "böyle ayvalık olmaz, böyle sucuk koyulmaz" diye şarkıya girmek olur.
  • ayvalik'a gidildiginde sabah aksam yenilen ve biktirmak yerine bagimlilik yapan leziz tost.
  • izmir'den edremit'e giderken babamın sürdüğü arabanın direksiyonunu sola kırmam sonucu tanışabildiğim müthiş lezzet.
  • süperdir, güzeldir, doyurucudur. ama işin ilginci en güzelini büyükada'da, en kötüsünü de ayvalık'ta yemiş olmamdır.
hesabın var mı? giriş yap