• 2021 eurovision sarki yarismasinda azerilerin televoting oylamasinda israil'e 12 puan vermis olmalari durumu. wiki

acaba "set me free" sarkisinda azeriler nasil bir müzikalite gördüler de yapistilar oylamaya merak ettim. ben onlarin ya rusya'ya ya da ukrayna'ya verirler diye düsünüyordum. ama benim göremedigim ne gördüler acaba israil sarkisinda. merak ettim.

ekleme: bilmiyordum aralarinda siyasi yakinlasma oldugunu. tamam nerden bilebilirim siyasal yakinlasma oldugu icin azerilerin kulaklari kapali oy vereceklerini? karabag zaferindeki desteklerinden dolayi israil'e keske juri oylamasinda da 12 verselermis ama onu da rusya'ya vermisler gerci.
  • (bkz: tamam).
  • karabağ savaşında aldıkları yardıma, kendilerince küçük bir teşekkür etmiş kardeşlerimiz.
  • azerbaycan ve israil arasında uzunca bir dönemdir devam eden ve iran-ermenistan yakınlığına karşı bir nevî siyasî ittifak olarak nitelendirilebilecek ilişkiden haberdar olanların şaşırmayacağı durum.

edit: başlıktaki hatanın düzeltildiğine dair şöyle bir mesaj geldi, sizce olmuş mu? görsel

biraz daha gayret moderatör.
  • 30 yıl oldu hala şu ülkenin adını öğrenemediniz.

(bkz: azerbaycan)
  • israil ve azerbaycan ilişkileri çok gelişmiştir.

azerbaycan, israil'in başta silah sanayi olmak üzere yüksek teknolojisinden birçok alanda istifade eder. iran'da milli bilince sahip milyonlarca azerbaycan türkü yaşamaktadır, günü gelince israil bu durumu iran üzerinde baskı unsuru olarak değerlendirecektir.

ayrıca iran'a yakın duran ermenistan otomatik olarak israil'e uzak olmaktadır.
  • azerbaycan-ermanistan savaşında, o yere göğe sığdıramadıpımız filistin ermanistan'a destek verirken, israil azerbaycan'a destek verdiği için olabilir.
  • daha adını düzgün yazamadığı ülkeyi eleştirmek...

nasıl kafalar var be benjamin...
  • azerbaycan hamasetten uzak akıllı dış politika sergileyen bir ülke.
  • azerbaycan din fanatikliğinin olmadığı bir ülke. dibinde rusya var. ermenistana yürü koçum diyince savaş çıkıyor. diğer yanında iran var, onunla da toprak anlaşmazlığı içinde. israil ve dolayısıyla abd ile ilişkilerini tabi iyi tutacak.

bizi bu müslüman kardeşliği kafası bitirdi zaten.

dipnot: azerbaycana gidip türk milliyetçiliği kasmayın. çok fena laf yersiniz. herkes rte-aliyev gibi sevmez sizi.
hesabın var mı? giriş yap