• aşağıdaki gibidir:

"zorluklarla karşılaştığınızda, işler iyi gitmediğinde inatçı olmalısınız. yurt sevgisi çok önemli. yurt dışına gidin ama gittikten sonra geri dönün. benim yaptığımı yapmayın. yurt dışında farklı dünya görüşü olan insanları görmek önemli. onlardan öğrenecek şeyler var fakat bizim bu memlekete borcumuz var. o bakımdan yurt dışı fırsatınız olursa çıkın ama türkiye'nin size ihtiyacı var mutlaka geri dönün"

https://t24.com.tr/…benim-yaptigimi-yapmayin,980890

not: karakter sınırlamasından dolayı yurt dışı değil yurtdışı diye yazılmıştır. bilginize.
  • ben yaptım siz eylemeyin, diyor
  • kısacası türkiye'den siktir olup gitmek lazım diyor çünkü o da gayet farkında mevcut hükümet ve zihniyet başta olduğu sürece bu ülkeden bir cacık olmayacağından. verdiği tavsiye'ye kendisi de uysaymış keşke "ele verir talkını kendi yutar salkımı" diye bir deyimimiz var açıklaması buna benziyor biraz. bu nedenle kimseye samimi gelmiyor en azından çoğunluğa samimi gelmeyecek ve inandırıcılıktan çok uzak açıklamalardır ama biz gençler için yurt dışı'na gitme kısmının doğru olduğunu belirtelim. ayrıca kimsenin kimseye bir borcu yok, böyle oryantalist yaklaşımlarla gençleri daha çok soğutuyorsunuz kendinizden.

kaçın kendinizi kurtarın gençler yurt dışında yaşamış ve türkiye'ye dönmüş bir abiniz/kardeşiniz olarak naçizane tavsiyemdir. ben geldim pişmanım fırsatı olan mutlaka gitsin. daha sonra mevcut şartlara göre gerekirse donanımlı biri olarak dönersiniz veya gittiğiniz ülkede kalıp hayatınızı kavgadan/mutsuzluktan/kötü haberden/sinirden/stresten/dedikodudan vb saçmalıklardan uzak, mutlu bir şekilde geçirirsiniz.

mecburi edit: bu ülke okuduğunu anlamayanların ülkesi o yüzden tekrar edeyim kaçın kurtarın kendinizi bu okumuş sığırlardan. mesaj atıp ısrarla aziz sancar'ı savunuyorsun diyorlar, yukarıda yazdığım hangi cümle ile savunmuş oluyorum acaba? sadece fırsatını bulan yurt dışına gitsin sözü doğru geri kalan kısmı ise gereksizdir. illa küfür/hakaret içeren entry'mi girelim siz anlayabilin diye.
  • üniversite bitince abd'ye geçip abd'li üni arkadaşı ile evlenip orada yaşayan, oranın sunduğu tüm eğitimsel, sosyal, maddi ve manevi imkanları sonuna kadar kullanıp 75 yaşında arada memlekete gelip giden adam, sizin memlekete borcunuz var diyor. kime borçları var o gençlerin? tayyip erdoğan'a mı? 20 yıldır göz göre göre akp'ye oy veren çomarlara mı?

böyle insanları profesyonel meslekleri dışında sakın dinlemeyin. yurtdışında yaşayan insanlarda memleket ve kimlik özlemi çok baskın olur, sağlıklı tavsiye veremezler.
  • aziz sancar birsey diyorsa bir arastirmak lazim. bos konuşmaz.
  • kendisi, kurulu düzeni olmasa kesin dönerdi
  • benim bir borcum yok! tam tersi bu ülkeyi bu hâle getirenlerin bana ve milyonlarca insana epey borçları var. bu ülkede yaşarken ikinci sınıf hatta daha da aşağısı bir insan gibi yaşayacağım ama iş yurt dışına gitmeye gelince “gitme, gidiyorsan da geri dön vatana borcun var” denilecek. kimse kusura bakmasın ben borcumu aldığım her nefeste hem maddi hem manevi ödedim, ödüyorum. herkes her şeyi bilemez, kişin nobel ödülü alacak derecede bilgili ve donanımlı olması her şeyi doğru bileceği anlamına gelmez.

romantik bir ruh hâli ve gurbette geçmiş yılların verdiği memleket hasreti ile yapıldığını düşündüğüm açıklama. ama memleket o zaman ki memleket mi diye sormak isterim kendisine.
  • yaşım 50 ama bırak z kuşağını benim bile haksız bulduğum tavsiye. olmadı aziz ağabey olmadı. aşkolsun.
  • bir gidebilsem param varken zaten gelirim bu memleket parası pulu olana cennet. olmayana da cehennem.
  • dusunsene nobel kimya odulu almis bilim adamisin, millete "ulkenizin kiymetini bilin yegenim, biz de gelecez ama duzenimiz var" tarzi tavsiyeler veriyorsun.

dayi sen bosver yurdun icini disini, kimya anlat.

tanim: ulkemize borcumuz oldugunu iddia eden, ama kendisinin ulkesine borcu yokmus gibi davranan kiymetli bilim adami beyani.
hesabın var mı? giriş yap