• boş beşik filminin yönetmeni
 • fransa'da mühendislik eğitimi alırken sinemaya merak salmış ve sinemaya bulaşmıştır. abel gance'nin bir ara asistanlığını yapmıştır.
 • fransada tarım mühendisi egitimi alan yonetmen.
 • türkiye'de sinemanın tiyatrodan ayrılması için emek vermiş yönetmen. fotoğraf ve yağlı boya tabloları da vardır.
 • adını bilen kişi sayısınin azlığı beni milletimizin vefasizligimidir.
  yoksa böylesi iyidirmi bilemiyorum.
  en azından az ama öz bilinir olmasıdır hoşuma giden
 • yanık kaval ve 1002.gecenin yönetmeni
  türklerin gelmiş geçmiş en büyük fotoğraf ustasi
 • ülkemizde, sinema alanında eğitim alan ilk yönetmen.

  1907 yılında istanbul'da doğdu. ortaöğrenimini galatasaray lisesi'nde ve fransa'nın nice kentinde tamamladı. 1928'de paris valebre yüksek tarım enstitüsü'nü bitirerek tarım mühendisi oldu. aynı yıl, sinemaya duyduğu ilgi nedeniyle paris'teki joinville film stüdyolarının kurgu atölyesine çırak olarak girdi. fransa'da geçirdiği 11 yıl boyunca aksesuarcılık, film, fotoğraf operatörlüğü ve pierre billon, andre hügo ve ünlü rejisör abel gance'nin asistanlığını yaptı. ikinci dünya savaşı'nın başlaması üzerine 1939'da 35 yaşında türkiye'ye döndü.

  türkiye'de 1943’te dertli pınar filmi foto direktörlüğünü yaptı. 1944’te senaryosunu yazdığı deniz kızı filminin rejisörlüğünü yaptı. bunu, çoğunun senaryosunu da yazdığı ve aralarında yanık kaval (1947), kanlı döşek (1949), barbaros hayrettin paşa (1951), boş beşik (1952), kaldırım çiçeği(1953) gibi filmlerin de yer aldığı dokuz film izledi. ayrıca 1948'de suriye'nin kurtuluşu adlı bir belgesel çekti. avrupa'da öğrendiği çağdaş film tekniklerini çektiği filmlere uygulayarak türk sinemacılığına katkıda bulundu.türk sinema sanatçıları derneğini kurdu.

  gelenbevi 1962'de sinemayı bırakarak tümüyle fotoğraf çalışmalarına yöneldi. ilk fotoğraf sergisini 1939'da eminönü halkevi'nde açmıştı. bu tarihten sonra 13 kişisel sergi daha açtı, birçok karma sergiye katıldı. bazısı fransız dergilerinde yayımlanan fotoğraflı röportajlar hazırladı. 1960'ta uluslararası fotoğraf sanatı federasyonu'nun (fiap) onur üyeliğine seçildi, 1983'te bu kuruluşun en yüksek derecesi olan honoraire excellence sanıyla onurlandırıldı. 1967'de kanada'da yapılan dünya diyapozitif yarışmasında altın madalya kazandı. devlet güzel sanatlar akademisi fotoğraf enstitüsü'nden onur plaketi aldı, istanbul fotoğraf ve sinema amatörleri derneği'nin (ifsak) onur üyeliğine seçildi. çeşitli dergilerde sinema sanatı üzerine kuramsal yazılar da yazan gelenbevi'nin asıl mesleği tarımcılıkla ilgili kuru meyvecilik (1939) ve sinema ile ilgili film reji asistanı adayı kılavuz kitabı (1983) adlı iki kitabı vardır.

  1978'de baha gelenbevi'ye türk filmciler derneği tarafından "sinemada fotoğraf direktörlüğü 50 yıl" altın madalyası verilmiştir.

  gelenbevi, türk sinemasının tiyatrodan bağımsızlaşması için çaba harcayan öncü yönetmenlerden biridir. filmlerinde özen gösterdiği görüntü titizliğinin temelinde, fotoğraf konusundaki çalışmaları yatar. yönetmenliğinin yanı sıra sinemanın örgütlenmesi ve kurumlaşması için de çaba harcamış, kurucusu olduğu türk sinema sanatçıları derneği başkanlığına, 1960'ta türk sanatçı şurası sinema alt komisyonu üyeliğine, 1961'de turizm bakanlığı sinema danışma kurulu başkanlığına seçilmiştir. sinema çalışanlarını bünyesinde toplamayı amaçlayan sine-iş sendikasının kuruluş çalışmalarına katılmıştır.

  çok yönlü bir sanatçı olan gelenbevi'nin sinema ve fotoğraf dışında, yağlıboya resim, heykel ve şarkı sözü yazarlığı gibi çalışmaları vardır.

  baha gelenbevi, fotoğraf ve sinema alanında iz bırakmış bir ustaydı. yıllar önce yeni fotograf dergisinde yayınlanan bir yazısında "yalnız içgüdü veya özel yetenekle fotoğrafta sanat yapmak olanaksızdır. fotoğrafta sanat yapmak için birtakım gereksinmelerin bir asgari müştereke vardırılması kadar bilinçle, bilinçdışı içeriklerin estetik dizaynını bireysel olarak gerçekleştirme gücüne erişmiş olmak ilk şarttır" diyerek fotoğraf hakkındaki görüşlerini belirtir.

  18. istanbul fotoğraf günleri kapsamında 8 kasım 2002’de ifsak sergi salonunda baha gelenbevi anısına bir sergi açıldı. sergide gelenbevi' ye ait yeğeni gündüz imşir arşivinden 29 fotoğraf ve engin özendes arşivinden 23 fotoğraf yer aldı. ayrıca ibrahim zaman ve cem turgay arşivinden baha gelenbevi ile ilgil anı fotoğrafları da bir panoda sergilendi. yine ifsak salonunda bir kısmı aclan uraz 'dan alınan gelenbevi’ ye ait dökümanlar camlı bir bölmede sergilendi. aynı akşam baha gelenbevi anısına ifsak' ta bir söyleşi gerçekleştirildi. söyleşiye gelenbevi’yi uzun yıllar tanıyan fotoğraf sanatçısı ibrahim zaman ve sinema aktristi engin çağlar katıldılar. gelenbevi 'nin kendilerini nasıl yüreklendirdiğini vurguladılar ve anılarını fotoğrafseverlerle paylaştılar.

  yönetmen filmografisi

  deniz kızı - 1944
  yanık kaval - 1947
  çıldıran kadın - 1948
  kanlı döşek - 1949
  barbaros hayrettin paşa - 1951
  boş beşik - 1952
  balıkçı güzeli / bin ikinci gece - 1953
  kaldırım çiçeği - 1953
  günahkarlar cenneti - 1958

  yönetmenliğini yaptığı belgesel filmler

  suriye'nin kurtuluşu - 1948

  senarist filmografisi

  deniz kızı - 1944
  yanık kaval - 1947
  kanlı döşek- 1949
  kaldırım çiçeği - 1953
  günahkarlar cenneti - 1958

  görüntü yönetmeni filmografisi

  dertli pınar - 1943
  köroğlu - 1945

  kaynak

  edit: imla
 • gelenbevi ismail efendi'nin soyundan gelir.
hesabın var mı? giriş yap