• bach, en büyük barok bestecisiymiş. bachın muziğini az çok bildiğime göre barok müziği anladım sayılır.
 • (bkz: gothic)le zit kavramlardir.(bkz: hemen hemen)
 • rönesansın katı kurallarına tepki olarak ortaya cıkmıstır,doğrudur. organikliğin hakim olduğu akımdır. girinti,çıkıntılar,cephede dalgalanmalar görülür. merdivenler özellikle önemlidir.
  ayrıca (bkz: barok muzik)
 • fransızcada sekilsiz inci anlamına gelen kelime. zaten kelime sözkonusu tarza cuk oturmaktadır. rönesans işlenmiş, düzgün inci ise, bu akıma da barok gibi bir isim yaraşır.
 • modernizme kadar dönemler kabaca klasik ve klasik olmayan şeklinde ikiye ayrılabilir. barok klasik olmayan bir dönemdir. özünde insanın uğradığı hayalkırıklığı, kendine güvensizlik, umutsuzluk, velhasıl kötü şeyler vardır. rönesans matrix iken barok zion'dur bir nevi, gerçeğin farkına varmadır. figürler telaşlıdır, bütünden çok detaylara odaklanma gözlenir. kompozisyon çok akslıdır, misal, 4 atın her biri ayrı yere bakar, ayrıca görene "az sonra ezip geçecekler beni" dedirtecek kadar öfkelidirler. bu çok akslılığın müzikteki yansıması bach'tan aşina olduğunuz üst üste binen melodilerdir, her biri ayrı telden çalar.
 • kimi müzik tarihçileri üç evreye bölerek genç orta ve olgun barok şeklinde inceler.kimi muzik tarihçileride erken ve olgun barok olarak ikiye ayırır.müzik tarihinde barokça rönesans özelliklerinden yola çıkılarak yüzelli yıllık bir akış içinde armoni tekniğinin mükemmele kavuştuğu kantat ve opera gibi sahne sanatlarının filizlendiği senfonik orkestraların ilk tohumunun atıldığı vivaldi , handel ve j.s bach'ın yetiştiği renkli bir dönemdir.barok dönemde opera ve kantatta türlerin ilk örnekleri verilmiştir şu anki senfoni orkestralarının temeli atılarak ilk orkestralar kurulmuştur.konçerto formu ilk bu devirde şekillenmiştir.barok müziğin özelliği ezgiye karşı ezgi ile yürümesidir.barok müzikte triel , mordan , grubetto süsleme işaretleri sıkça kullanılmıştır.
 • "mimarlikta barok, tuhafligin bir nuansidir"*
 • akima adini veren, portekizce "egri bugru inci" anlamina gelen barrocco kelimesidir.
  (bkz: bernini)
  (bkz: rubens)
 • barok aynı zamanda katolik uyanışını temsil eder; kabaca rönesans reformlarına karşı klisenin tekrar puan toplama arzusudur, şarşırtan ve kendini seyrettiren cehpeler, etkileyici süslemeler, freskler, dünya üzerine indirilmiş cennet ile zayıflan inancı diriltmeye uğraşmıştır. sonrasında gelen rokoko ile bitişiktir, eklektik unsurlar taşır (her ne kadar kadim yunandakinden farklı olarak çift sütunlar özellikle cephede fonksyonel değildir.) bizdeki ilk öenmli örneği nuriosmaniye camii sayılabilir.
 • muzikte barok akımı ilk defa italyan melodram ve enstrumantal muziginde ortaya cıkmıs, hatta bu yeni muzigin calınabilmesi icin degisik enstrumanlar icad edilmistir. bu cagda ronesans'ın polifonik sisteminin yanında monodik(tek sesli) de yer almıstır. bu cagın en onemli buluslarından biri olan oratoryo ise ilk defa italya'da filippo neri tarafından yaratılmıstır.
hesabın var mı? giriş yap