hesabın var mı? giriş yap

 • aşı karşıtlarının verileri çarpıtmaktan bıkmadıklarını gösteren bir başka haber. örneğin:

  - 100 kişilik bir popülasyonda, 95 aşılı + 5 aşısız varsa,

  - 95 aşılıdan 7'si ve 5 aşısızdan 3'ü hastaneye yatıyorsa,

  eğer aşı karşıtı bir cahilseniz, hastaneye yatan 10 kişiden 7'si aşılı olduğu için buradan hastaneye yatanların %70'i aşılı diye manipülasyon yapabilirsiniz. kağıt üzerinde doğru bilgi ama bu orana bakıp aşılar işe yaramıyor demek için salak olmak lazım.

  aklı başında mantıklı biriyseniz, aşının hastaneye yatıştan koruma oranının %90'ın üzerinde olduğunu, aşısızların hastaneye yatış oranlarının ise %60 gibi yüksek bir oranda olduğunu hesaplayabilirsiniz. işte aşı karşıtları bu iki oranı görmezden gelip yukarıdaki gerçeği yansıtmayan oranı işlerine geldiği gibi yayıyorlar. bunların veri çarpıtma tuzağına düşmeyin.

 • cahil hallerini sakın unutma
  öğretmene dil uzatma sebepsiz.
  sen anandan yine çıkardın amma
  okumayı yazmayı bilmezdin şerefsiz...

 • günümüzde hapisteki insanların genellikle askerler, gazeteciler ve üniversite öğrencilerinden oluştuğunu, tecavüzcü ve şişçilerin dışarıda dolaştığını düşünürsek çok da doğru olmayan önermedir.

 • bu adam tüm ülkeye birşey gösterdi. bir insanı dış görünüşüyle yargılamanın ne kadar ahmakça olduğunu. ulan hırbolar, dingiller, hatta çok kibar olamıyacam ibnenin evlatları şu adamı dışarda görseniz, şuna bak satanist gibi amk dersiniz. ama işte gördünüz. o takım elbiseler içinde gördüğünüz saçı başı düzgün çoğu adamdan on gömlek daha kaliteli olabiliyormuş bu görünümde kişiler. ön yargılarınıza tükürdüklerim.

 • vesikalığını koy da annenin ne kadar başarısız bir anne olduğunu da görelim demek istediğim yazar sıçmığı.

 • teknik destek elemanı olarak bir bilgisayar firmasında çalışan elemanımız gün boyu çöken windows'ları düzeltmekle uğraştığından kafası ambale olmuş bir biçimde kısa winston almak üzere büfeye gider:
  - kardeş bi kısa windows verebilir misin?
  - tabi abi, 95 mi olsun 98 mi?
  - ha, ney? puhahahaaa!

 • - ilkokulda iken ben; hani hep hayaller kurardin ya.. oglum yakisikli olsun.. kara kasli, karagozlu.. hafif bir sakal biraksin.. ben onu yolcu edeyim uzaklara diye.. kiyamadigin icin, beni paylasamadigin icin hic kiz arkadasim olsun istemezdin ya.. ama capkin olacagim ihtimali icinde hep bir tebessum dururdu dudaklarinin kenarinda.. o canlar yakacak kara oglani sen dogurdugun, senin bir parcan oldugu icin.. hatirliyorsun degil mi?

  hatta babam yatili okula gondermek istediginde beni "- ben oglumu gondermem o kadar uzaklara, ayrilamam ben ondan" demistin de gitmemistim bende.. hatta ben universiteye askere gittigimde sende ben nereye gidersem orada gelip ev tutacaktik.. hatta ben askere gittigimde de ayni seyi yapacaktin.. yine nereye gidersem ev tutup haftasonlari benim gelmemi bekleyecektin.. ya da aksamlari.. her yemegini sevdigim icin ozel bir sey bile yapmayacaktin.. ispanakli borek ve ayran haric tabi.. hatirlarsin..

  saclarimi uzattim.. taa belime kadar hemde.. 5 yil hic kestirmedim.. sakalda biraktim hafifinden..belki bir iki can yakmisimdir senin tebessumumun hatirina.. belki benimde canim yanmistir bilmiyorum ama olsun.. onemli degil hayatin yaninda..

  gecen gun yine fotograflarina baktik.. babamla cekildiginiz var sahil kenarinda.. bas basa vermissiniz.. bir digerinde babam omuzlarini sikarken cikmis :) ..

  aradan gecen 13 yil sonra ne mi hissediyorum... bunlari yazarken ellerim titriyor.. bogazimdaki dugumu anlatabilmem beni cok zorluyor.. babam... hepimiz ....
  gozlerim yaniyor simdi.. kapatmaliyim.. parmaklarim biraz daha fazla titremeye basladi..

  kalbimde huzur icinde uyu.. bende seninle uyurum.. seni cok seviyorum..
  kara oglun..

 • 10 senelik bir süre içerisinde imf'ye olan 20-25 milyar dolarlık borcunu bitirirken, toplam dış borcunu 120-130 milyar dolardan, 380-390 milyar dolara taşıyan bir ülkede yaşanmış son derece güzide bir hadise.

 • hindistan’da köpekler bir yavru maymunu öldürüyor. buna karşılık öfkeden deliye dönen maymunlar günlerdir köpekleri kaçırıp yüksek yerlerden aşağı atarak öldürüp intikam alıyorlar. şimdiye kadar 250 kadar köpeği öldürdüklerini tespit etmişler bu maymunların. maymunları yakalamaya çalışan devlet görevlileri de tek bir maymun bile yakalayamamışlar.

  valla şu maymunlar kadar bilinçli ve örgütlü bir toplum olamadık.

  haber

  edit: okuduğunu anlamakta zorlanan bazı arkadaşlar benim hayvanlara özendiğimi, hayvanlaşamadığımız için üzüldüğümü, beni tutan olmadığını, hayvanlaşabileceğimi söylemiş.

  ben örgütlü ve bilinçli olmaktan bahsediyorum. bu hayvanlar kendi dünyaları, algıları ve geliş(me)mişlikleri ölçüsünde örgütlü tepki göstermiş. öldürülen yavru benim yavrum değil ya banane dememiş. bana dokunmayan köpek bin yaşasın dememiş.

  sen de maymun olmadığına göre, yaşadığın haksızlıklara, mağduriyetlere tepkini kendi gelişmişlik seviyen içerisinde gösterebilirsin değil mi sevgili arkadaşım? illa hayvanlaşman gerekmiyor.

 • hikayesi a$agidaki gibi dillendirilen ta$tir:

  gunlerden birinde, bir olumlu dionysos ile dalga gecince buna cok sinirlenen tanri, tapinaginin onunden gececek ilk olumluden intikamini almayi kafasina koyar - ilk gecen olumluyu parcalamalari icin kaplanlar cagirir. bu sirada, genc ve gunahsiz amethyst tanrica artemis'e $ukranlarini sunmaktan evine donerken dionysos'un tapinaginin onunden gecmek zorunda kalir. kaplanlarin saldirdigini goren artemis, genc kizi korumak icin onu kaplanlarin pencelerinin cizemeyecegi kadar sert bir kristale donusturur.

  ofkesinin genc ve masum bir olumluye getirdigi zarari goren dionysus, genc kiz icin $araptan gozya$larini akitir ve kristal tanrinin $arap rengi gozya$larinin rengini alir.

  ara sira abuk subuk $eyleri hatirliyor insan...