hesabın var mı? giriş yap

 • kardeşimin yaşadığı bir olaydan örnek vereyim. internetten ayakkabı bakıyoruz, bir camper modeli beğendi, sonra gidip mağazada bakıp denemiş. 'pek beğenmediğini' söylediğinde tezgahtar hayretle bakarak 'daha önce camper kullandınız mı?' diye sormuş, kardeşim kullanmadığını söyleyince tepeden bakan bir tavırla 'belli' diye yanıtlamış.
  ne demek belli lan? mecbur muyuz yani camper'ı beğenmeye anlamadım ki ya da camper giymediysek ayakkabı konusunda fikrimiz geçersiz mi oluyor..
  hayır bir de camper yani, lüks mağaza sayılmaz, pahalıca ayakkabılar satan bir dükkan..velev ki armani olsun, gucci olsun..velev ki tezgahtarı değil, dükkan sahibi olsun, marka üzerinden birini aşağılamak görmemişliktir, kekoluktur, kimse kusura bakmasın..

 • koskoca adamım, öylesine başlığa girdim, zaten bildiğimiz fotoğraflardır ama bir bakayım dedim evet bildiğimiz fotoğraflardı ama gözlerim doldu arkadaş, biz ne şanslı bir milletiz, biz dünyanın en şanslı milletiyiz. şimdi itibarımız veya saygınlığımız kalmamış olabilir ancak toparlayacağız buna inanıyorum, dünyanın en iyi rehberine sahibiz. sen rahat uyu atam, bu ülke ilelebet payidar kalacaktır.

 • bu kitap ve serisini özetleyen bir diyalog şudur:

  bir fifty shades hastası arkadaşla konuşulmaktadır. arkadaş ilk kitap iğrenç olsa da sonraki kitapların çok romantik olduğundan bahseder. hele son kitap o kadar hüzünlü ki ağlamaktan helak oldum diye devam eder. o sırada başka bir arkadaş durur mu, yapıştırır cevabı:

  neden? artık kalkmıyor muymuş, yapamıyorlar mı?

 • dünyanın en iyi korunmuş mumyalarından biri olan, lady dai adındaki 2000 yaşındaki, mumyalanmış çinli kadın.

  lady dai, yüksek rütbeli bir han yetkilisi li cang'ın (dai markisi) karısıydı ve aşırılık tutkusunun bir sonucu olarak 50 yaşında genç yaşta öldü. onu öldüren kalp durmasının, ömür boyu süren obezite, egzersiz eksikliği ve zengin ve aşırı hoşgörülü bir diyetten kaynaklandığına inanılıyordu.

  mö 163 yılında öldüğü düşünülen xin zhui, 1971'de (cesedi/mumyası ) bulunduğunda saçları hala sağlam, cildi dokunulamayacak kadar yumuşak ve damarlarında hala a tipi kan olduğu görüldü.

  bilim adamları, eklemlerinin hala esnek olmasını, cildinin hala elastik olmasını, kirpiklerin ve burun kıllarının hala sağlam kalmasını sağlayacak şekilde vücudunun tam olarak nasıl mumyalandığını araştırdı.
  boyutu küçülmesine rağmen beyni tamamen sağlamdı dediler.

  mumya prenses, büyük bir mezarda bulundu ve dört katmanlı bir tabutun içinde mühürlenmişti. vücudu da 20 kat ince ipeğe sarılmıştı ve eser miktarda cinnabar, bir cıva cevheri içeren ve hafif asidik olan bilinmeyen bir sıvıya batırılmıştı.

  onun devasa mezarını, 1971 yılında, changsha yakınlarındaki bir hava saldırısı sığınağının yakınında kazı yapan işçiler keşfetti.
  huni benzeri mahzeninde makyaj, tuvalet malzemeleri, yüzlerce cilalı eşya ve hizmetçi kadrosunu temsil eden 162 oyma ahşap figür dahil olmak üzere 1.000'den fazla değerli eser vardı. xin zhui'nin öbür dünyada yemesi için bir yemek bile hazırlanmıştı.

  ancak bu karmaşık yapı etkileyici ve inşa edildiği zamandan yaklaşık 2.000 yıl sonra bütünlüğünü korurken, xin zhui'nin fiziksel durumu araştırmacıları gerçekten şaşırttı.

  xin zhui'nin mumyası ortaya çıkarıldığında, canlı bir insanın cildini koruduğu ortaya çıktı, nem ve elastikiyetle dokunuşu hala yumuşaktı. başındaki ve burun deliklerinin içindekiler de dahil olmak üzere, kaşları ve kirpiklerinin yanı sıra orijinal saçlarının yerinde olduğu tespit edildi.

  en sonunda bilim adamları bir otopsi yapmayı başardılar ve bu mumyanın, mö 163'te ölen 2.000 yıllık vücudunun, yakın zamanda geçen bir kişininkine benzer durumda olduğunu keşfettiler.

  fakat, xin zhui'nin korunmuş cesedi, havadaki oksijen vücuduna dokunduğunda hemen tehlikeye girdi ve bu da onun bozulmaya başlamasına neden oldu.
  bu nedenle, bugün sahip olduğumuz xin zhui görüntüleri, ilk keşif hakkını vermiyor.

  ayrıca araştırmacılar, tüm organlarının sağlam olduğunu ve damarlarında hala a tipi kan olduğunu buldu. bu damarlar ayrıca pıhtıları da göstererek resmi ölüm sebebinin kalp krizi olduğunu ortaya çıkardı.

  xin zhui'nin vücudunda safra taşı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi ek rahatsızlık da bulundu.

  patologlar lady dai'yi incelerken midesinde ve bağırsaklarında 138 adet sindirilmemiş kavun tohumu bile buldular. bu tür tohumların sindirilmesi tipik olarak bir saat sürdüğünden, kavunun onu öldüren kalp krizinden dakikalar önce yenen son yemeği olduğu varsayıldı.

  peki bu mumya nasıl bu kadar iyi korunmuştu?

  araştırmacılar bunu, lady dai'nin gömüldüğü hava geçirmez ve ayrıntılı mezara dayandırıyordu.
  xin zhui, yaklaşık 40 fit yerin altında, matruşka misali içiçe duran dört çam kutu halinde tabutun en küçüğüne yerleştirildi .
  zemini kalın bir macun benzeri toprak tabakası kaplamıştı ve her şey nem emici kömürle doldurulmuş ve kil ile kapatılmış, hem oksijeni hem de çürümeye neden olan bakterileri ebedi odasından uzak tutuyordu. üst kısım daha sonra üç fit daha kil ile kapatılarak suyun yapıya girmesi önlendi.

  lady dai'nin mumya vücudu belki de tarihin en iyi korunmuş cesetidir.
  xin zhui şu anda hunan eyalet müzesi'nde durmaktadır.
  kaynak

 • o zaman bağlı bulundukları sendikaya iş sözleşmesi düzenlemesi yaptıracaklar

  saat 23:50 - 00:20 arasında getir sistemi kapatılsın diye madde koyacaklar

  insanlar sizin mesai bitiş zamanınızı mı takip edecek