hesabın var mı? giriş yap

 • türk hava yollarının ilk çıktığında adının türk kuşu olması ve bu yüzden sefer sayılarının tk ile başladığıdır.

  benim ufkum o kadar geniş olmadığı için kolayca iki katına çıkabiliyor.

  yıllar sonra edit: yıllar sonra hala soranlar var. uydurmadım arkadaşlar internette böyle bilgiye denk geldim ben de şaşırdığım için paylaşmak istedim bakın mesela bu sitede var. bana soracağınıza google'da yazsanız kaynaklara daha kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

  daha fazla bilgi için (bkz: türk kuşu)

 • bu beyefendi koç holding yönetim kurulu başkanlığına getirildiyse, ali koç amasya sancağınamı gönderildi ?

 • hatalarından ders çıkaramayan tiptir. abi adamların olayı belli tam yendim bitirdim dediğin anda birileri çıkıyo ortalığı dağıtıyo. ona göre önlemini al işte. hemen havaya girme. ten thousand ordu toplamayı biliyosun azcık da strateji falan yap. herolara çalış. aragorn gandalf olmasın bak bi boka yarıyo mu diğerleri. neyse özetle; sen stratejiden anlamayan sauron, o kadar nazgulu, attack trollü piç ettin layığını buldun.

 • ilk bakışta ütopik bir açıklama olarak gözükmekle beraber;

  1- mhp'ye oy vermeyecek olan 80 iq üzerindeki her ülkücüyü
  2- geçmişte mecburen chp'ye oy veren ancak bi yol olmayacağını anlayıp şu an alternatif arayanları
  3- uzun adama artık oy vermeyecek olan ama kılışdara da oy vermeyeyim diyen

  grubu topladığımız zaman, doğruluk payı olabilecek açıklamadır.

 • babam.

  annemle ilişkisi bir yana, hizmetli (yardımcı personel) maaşıyla bir uzman doktor, bir edebiyat öğretmeni ve bir adet ben yetiştirdi bu adam. en alt seviye memur maaşıyla, 65 yıllık hayatının asgari 40 senesinde kredi taksidi ödeyerek ve fakat kimseye eyvallah etmeden başardı bunu.

  üstüne imamhatip mezunu. fakat sosyalist ve ateist. 12 eylül’e işkencede girmiş. toplam 3 ay cezaevi geçmişi var. atatürk’e tapar. alevilere hayran bi herif..

  babam cumbaba olsa, ülkeyi salaha erdirir. düşün ki en okumamış, asi, baltaya sap olamamış evladı benim..

 • homo sapiens diürnal bir türdür. insan, gün ışığı ile harekete geçer ve karanlıkta uyur. türümüz evrimin bir şahikası. bilinç, biliş, işlevsel motor fonksiyonlar, duygulanım, bağlanma milyonlarca yıllık evrimin bir sonucu olarak gelişmiş hediyeler. uyanıklık ve uyku döngüsü de bu evrimin önemli - hatta bugüne kadar düşünüldüğünden çok daha önemli - bir parçası.

  günışığı bizi uyandırıyor, peki nasıl sorusuna önemli bir yanıt 2000'lerin başında geldi. retinal ganglion hücrelerinden bir kısmının bizim sirkadyen saatimizin ayarlayıcısı olan suprakiazmatik çekirdeğimize uzandığı ve ışığı algılayışının bizim uyanmamızı tetiklediği öğrenildi. ayrıca birkaç yıl önce, bu hücrelerde bol miktarda bulunan melanopsin'in hafıza üzerine etkili olduğu üzerine çalışmalar yapıldı.

  az önce bahsettiğim suprakiazmatik çekirdek, içsel döngümüzü ayarlar ve uyanma yanıtlarını başlatır. bu yanıtlardan biri olan kortizol uyanma yanıtı, kortizol salınımının pik yaparak zihin ve beden üzerinde uyandırıcı ve harekete geçirici bir etki yapmasıdır. bu yanıtın günışığı maruziyetinde daha güçlü olduğu, karanlıkta uyanma durumunda ise zayıfladığı bulunmuş.

  ayrıca günışığı ile uyanmanın beynimizin korku ve kaygı merkezi olan amigdala üzerine de etkileri mevcut. ne kadar parlak bir günışığı ile uyanırsak, gün içinde kaygı düzeylerimizin o kadar az olduğuna dair çalışmalar var.

  bütün bu bilimsel sonuçları şunun için yazdım, saatin günışığına göre ayarlanması insanın zihinsel ve bedensel sağlığı için çok ciddi bir önem teşkil ediyor. elektrik tasarrufu gibi basit ve yüzeysel bir konu için, binlerce yıllık evrim sonucu gelişmiş olan sirkadyen ritmi olumsuz etkileyecek bir hamle yapılması hiç akla yatkın gelmiyor bana. karanlıkta uyanmanın ne kadar kötü hissettirdiğini hepimiz biliyoruz ve bahsettiğim üzere bu kötü hissetme hali aslında bedenimizin ve zihnimizin bize verdiği bir sinyal, böyle olmamalı demesinin bir yolu. karanlıkta uyanan çocuklar okulda derslerine konsantre olamıyor, insanlar işlerinde verimli olamıyor, ve gere çocuklar gerek yetişkinler bedensel ve ruhsal olarak olumsuz etkileniyor. yapılmış deneylerde sirkadyen ritmi bozulan farelerin hafıza sorunları yaşadığı ve yaşam süresinin kısaldığı görülmüş,
  özetle bu iş elektrik tasarrufuna indirgenemeyecek bir önem teşkil ediyor.

 • şu an ümit özdağ ile yaptığı yayın izliyorum da arkadaşlar nevşin mengü'nün düşünceleri gerçekten iyi değil.
  bak ciddi söylüyorum.
  o kadar mantıksız yerlere bağlıyor ve karıştırmaya çalışıyor ki insan acımaktan başka bir şey yapamıyor.
  yazık.

  yukarıdakilere katılıyorum diğer yandaş tiplerden farkı yok.

 • 300 yıllık makas kapanmaz. böyle aptal saptal işlerin peşine düşmeyin. 300 yıl önce adamın attığı temel elektriğin bulunuşu gibi şeyler. 3000 sene arkasından geliyorsun insanların. elemanlar galaksiler arası seyahati planlıyor sen hala göklerden gelen kararlar var diyorsun. senin gökler dediğin o insanlar işte. senin tanrın olmaya çok yakınlar. donuna kadar onlara bağlısın. 1 twitt ile ülkenin ekonomisini alt üst edebilen insanlar bunlar.

  sen önce kendi ülkendeki 100 sene öncesi ile gelinen 2022 yılı arasındaki makası kapat. hatta daha fazla açmayın o da bize yeter.

  edit; gelen mesajlarda ezilmişlik psikolojisi, kendimizi küçük görüyoruz gibi şeyler söylenmiş. ben bir realiteden bahsettim kimse hayal satmadım yalan söylemedim.
  binlerce yıl geriden takip ediyoruz. mustafa kemal atatürk sayesinde 1900 lü yıllarda en azından aynı kulvarda olma şansına sahiptik, yine çok fark vardı fakat kapanacağına, kapanabileceğine dair umut da vardı. bir ucundan tutmuştuk.

  şuan yine binlerce yıl gerideyiz. fark mı? fark kapanır.
  önce durup bakarsın, binlerce yıl gerideyiz der kabullenirsin. sonra planlama sonra liyakat, eğitim, çaba, azim, üretim, çalışkanlık, adalet, dürüstlük, iyi bir sistem, insani ve hakkaniyetli çalışma ve eğitim olanakları gibi...

  sadece yüz yılını belki bu sistemi bu planlamayı oturtmaya harcarsın ülkeye. bunu aşılarsın. sonra üretmeye kazanmaya başlarsın. makas ondan sonra kapanmaya başlar o da yavaş yavaş.

  o bile yine yüzlerce yılını alır ki herşey yolunda gider, başına yine böyle siyasal islam belası gibi belalar musallat olmaz, olmasına izin vermezsen. sekteye uğramazsa yani.

  ki bu coğrafyada, bu lanet olası cehaletin ortasında çok zor, mucizeler lazım.
  yoksa mesele sadece uçak yapmak değil, uçak üretince makas kapanmış olmuyor. uçağı 1800lü yıllarda üretiyordu amerika. denizaltı bile üretmişti 1700lü yıllarda.

  bilim, bilim, bilim. bilgi birikimi, bilgi aktarımı. akpnin ne gibi bir bilgi aktarımı olabilir geleceğe. bir düşünün. aktarmasalar ülke 500 yıl ileri gider hatta.

 • bu tarihi not edin.
  an itibarıyla zehirli oku atmıştır kendisi.
  akp geldiği gibi gidiyor. akp iktidarıyla, bahçeli'nin erken seçim çağrısı ile tanışmıştık.
  dün yine bahçeli'nin çağrısı, rte'nin teyidi ile veda tarihi belirlenmiştir.
  devranın dönüşünün günüdür bugün.
  akp'nin, kendi ömrünü açıkladığı gündür bugün.
  şayet muhalefet bir salaklık yapmaz, kazanacak adayla sandığa giderse bize baharın geldiği gündür bugün.