• deltanin, muzigin, dansin ve hamile kadinlarin koruyucusu.
 • misirlilar, yunanlilar gibi doga gucleriyle ozdeslesen tanrı ve tanricalar sisteminden geldiler. tanrilari arkalarina alan krallarin her zaman kral olmaktan ote bir ayricaliklari oldu. bu ustunlukleri krallara, once yaritanri, daha sonra da tanri kral, yani firavun olma ozelligini de getirdi. kedilerin firavunla ilgisiyse, sadece fare yakalamadaki hünerleri değil.. kediler firavunun adamlari oldugu icin kediyi incitmek ya da oldurmek cok buyuk suc sayilirdi. ev yansa, once kedi kurtarilirdi cunku insan sadece bir insandi ama kediler firavunlar gibi yaritanriydilar.
  nil vadisinin insanlari kediyi, nese ve muzigin temsilcisi kedi kafali tanrica bastet (bast) ile ozdeslestirdiler. inanisa gore, kedi miyavladikca evin ici tanricanin insanlara hediyesi sayilan neseyle dolarmıs.
 • misir mitolojisine gore bastet, tanrilar tanrisi ra'nin ve isis'in kizidir. efsaneye gore, bastet bir gun babasi ra'ya kizarak misir'in güneyindeki nubia colunde inzivaya cekilmis ve bir aslana donusmus. ra sonradan kizini affetmis ve misira geri cagirmis. aslan gorunumlu bastet, nilin suyunda yikanarak bir kediye donusmus. baba ra'ya kirgin olan bastet, kedinin simgelendigi bir tanrıça olmus boylece..
  bastet'in tanrisal ozellikleri bununla bitmemis. basta cinsellik ve dogurganlik tanricasiyken daha sonra oluleri koruma, yagmur yagdirma, hastalara ve cocuklara sifa verme, muzik ve dans, ve ask tanricasi gibi sifatlar da yakistirilmis.
 • natacha atlas'in gedida albumunde yer alan, hatunun rap yaptigi ve ortadogulu hukumetlere giydirdigi, bu yuzden de albumun o ulkelerin bazilarinda yayinlanan kopyalarinda yer almamis, basarili altyapiya sahip, hip hop-umsu sarki. bullitnuts ekibi tarafindan yapilmis bir remiksi de mevcut.
 • (bkz: baphomet)
 • hathor ve sekhmet ile benzer özellikleri tasiyan tanriçadir. hatta bir anlamda bu 3 tanriça tektir. söyleki; ra'nin kizi ve esi olan hathor dogurganlik ve bereket tanriçasiyken (ve bir inek olarak sembolize edilirken) ra'ya kizar ve misirdan kaçar. ra kizinin pesinden pek çok kisiyi yollar ancak, o bir aslana dönüserek karsisina çikan tüm ölümlüleri ve tanrilari yok eder. ancak sonradan ra tarafindan gönlü alinarak misira geri döndürülür.

  ra ile birlikte gökyüzündeki yolculugunda ona eslik eden tanriça ise sekhmet olarak bilinirki sekhmet'te ayni yukarida bahseldigi gibi tanri ve ölümsüzleri cezalandirmakla görevlidir. ra tarafindan ölümlüleri cezalandirmak için dünyaya gönderilen sekhmet hizini alamaz ve herkesi dogramaya baslar. bunun üzerine ra, sekhmet'e arpa suyu içirerek onu sarhos eder ve sekhmeti sakinlestirir. buradan da sekhmet'in hathor ile olan bagini görüyoruz (hathor dogurganlik tanriçasi olmasinin yaninda içki ve nese tanriçasidir da.. ayni sekilde bastet'te nese tanriçasidir..?).

  bastet ra'nin kizi olarak geçsede bazi yerlerde osiris ve isis'in kizi, horus'unda kardesi olarak geçer. eski misir dini, ülkenin siyasi yapisina ve çesitli bölgelerdeki tanri inancina göre degistiginden eski misir tanrilari hakkinda kesin birsey söylemek çok zordur.
 • kedi başlı bu tanrıçanın bir tasviri için:

  http://zhurnal.lib.ru/…reyavi/basti000/i_bastet.jpg
 • kanımca en mükemmel mısır tanrıçasıdır. hem kedi, hem dişi. daha güzel ne olabilirdi ki? en azından bir bayanın sevmesi için.
 • sözlerini anlamasam da, dinlerken kendimi kahire'nin arka sokaklarında esnaftan haraç toplayıp mafyacılık oynayan güneş gözlüklü piçler gibi hissetmeme sebep olan natacha atlas şarkısı. bir illegallik, bir sinir harbi, bir şiddet vardır o arapça sert ifadelerde. alışılmadıktır.
 • tetris'in rasgele algoritması yerine, o an işinize en yaramayacak parçayı getiren version'u.
hesabın var mı? giriş yap