• aslında bbc world service, uluslararası televizyon, radyo ve haber portalı yayıncılığı yapan bbcnin bir koludur. radyosu dinlenilesidir, çok faydalı bilgileri çok düzgün bir ingilizceyle öğrenirsiniz.
 • fransızca haber okumak istiyorsanız afrika servisine başvurmanız gerekmekte, zira fransızca opsiyonu sadece bbc afrika için geçerlidir. avrupa servisindeki dilleri sırasıyla arnavutça, makedonca, romanca, rusça, sırpça, türkçe ve ukraynaca. "avrupa servisi"nden kastının batı avrupa değil doğu avrupa olduğunu kolayca anlayabilirsiniz dolayısıyla.

  http://www.bbc.co.uk/worldservice/languages/
 • küçüklüğümüzde kısa dalga varken yani sporu sadece radyodan takip ederken fa cup diye bir kupa olduğunu ve bu kupanın 3. turunda büyük takımlarla küçük takımların karşılaştığını öğrendiğimiz radyodur...

  orta dalgada yayınlar sadece akşamları dinlenirdi o yüzden kış sezonunda saat 17:00dan itibaren sportsworld'ü beklerdik ve haberleri ve ingiltere ligini internet yokken hatta cm ve premier manager gibi oyunlar yokken duymamızı sağlayan kanaldı kendisi...

  ayrıca bzzzt-czzzt seslerinin arasından kelimeleri çıkartırken listening gelişirdi...

  özellikle uzun dalgada ve sonraları fm'de sadece trt'ler varken kısa dalga radyo sahibi olmanın farkını yaşadığınız. türkiye'de tv'de tek bir tv kanalı varken ve gece kapanırken radyonun üstünlüğünü yaşadığınız kanaldır... insana 9-10 yaşında ingilizce dinletir... (80'li yılların sonu 90'lı yılların başında)
 • çalışanlarının dörtte birinin işine son verilmesi neticesinde, 5 yabancı dil servisi kapanan radyo servisidir. türkçe bölümü, radyo servisi de kapatılanlar arasındadır. sadece internet ve tv hizmeti verilecek.

  haberin detayı için, tıklayınız.
 • ingiltere'nin ekonomik krizinin beni etkileyeceği aklımın ucundan geçmezdi. bu kısıntıları kararlaştıran zerzevata şunu sormak isterim. bbc dünya servislerini kapatmak yerine belki program aralarına reklam almayı düşünseniz veya başka bir şekilde programları devam ettirmeyi düşünseniz olmuyor mu. eve dönerken yıllardır zevkle dinlediğim bbc türkçe servisi radyo yayınlarına son veriyormuş. bir şekilde devam etseler keşke, biz de abuk subuk radyo programlarıyla arabada sinirden kasılmasak.
 • soguk savas doneminde eminim ki cok onemli bir radyoydu bu: voice of america kafasinda bir yayin yapiyor olmasi da muhtemel - ulkelerin "soft power" (yumusak guc) kavramina yogunlasmalari konusunda bir ornekti. ama nasil ki soguk savas bitti, ingiltere'nin dunya politikasi uzerindeki etkisi azaldi, bu hizmete duyulan ihtiyac da yok oldu.

  economist tarafindan kendisi hakkinda yazilmis guzel bir ozet: http://www.economist.com/…8011969?story_id=18011969
 • yıllar önce owen bennett jones sayesinde dinlemeye başladığım radyo servisi, hala dinlerim bazen. ingilizce’sini geliştirmek isteyenler için de faydası olabilir
hesabın var mı? giriş yap