• sanat müziğinin arabesk'e çaldığı, gazino döneminin revaçta isimlerinden, bir ablamız... "bir garip yolcuyum hayat yolunda" derdi, hafif külhanbeyi ağzıyla...
 • oglu ahmet aksoy da bir şarkıcı* ile evlenmişti gelin kaynana aynı gazinoda sahneye çıkardı.
 • behiye tetiker. 19 eylül 1933 yılında çamlıca'da doğdu. 1951 yılında ankara radyosu'nda görev yaparken udi bestekar avukat halil aksoy ile evlenir. ertesi yıl tek oğlu ahmet kazım doğar. ankara göl gazinosu'nda çalışırken fahrettin arslan tarafından istanbul'a getirilip, cumhuriyet gazinosu'na assolist olur. o zamana kadar zeki müren'i çalıştıran gazinonun ilk kadın assolistidir. en parlak yılları bu zamanlardır. 1961 yılında halil aksoy'dan resmen ayrılır ama "aksoy" soyadını bütün sahne kariyeri boyunca taşımaya devam edecektir. 1973 yılında uzun zamandır birlikte yaşadığı fahrettin arslan'la bir kavga sonucunda ayrılır ve beklenmedik bir sürpriz yaparak berker inanoğlu ile evlenir. 17 gün süren bu evlilik sonunda fahrettin bey'e geri döner. 1978 yazına kadar fahrettin arslan'la birlikte yaşarlar. aynı sene caddebostan maksim'de assolist olarak son kez sahne alan sanatçı, fahrettin arslan'dan da, sahnelerden de ayrılır. halen kışları ayazpaşa'da, yaz aylarında side'de yaşamaktadır.
 • okuyuş tavrı bakımından müzeyyen senar ekolünden bir hanendedir kendisi. hatta cemal süreya ünlüleri ele aldığı bir kitabında ondan "müzeyyen senar'ın evden kaçan hayırsız kızı" tabirini kullanır
 • eylül 2006'da emi tarafından cazip biçimde* geri kazanılan* şarkıcıdır.
 • bu hanımefendinin gözlerin, ölmeyen nağmeler adlı toplama bir albümü var. harika kasetçilikten çıkmış.

  at kadehi elinden, madem küstün dargındın, sevmekten kim usanır, kıskanırım seni ben, gökyüzünden yalnız gezen yıldızlar, kemancı, gülünce gözlerinin içi gülüyor, tadı yok sensiz geçen, pişman olur da bir gün, aşk bilmecesi, dinlendi başım, geçti sevdalarla ömrüm, tez geçse de, elbet bir gün buluşacağız, olmaz ilaç, ruhumda ölen nağmede, hangi rüzgar attı seni, intizar, bir garip yolcu, tövbeler tövbesi şarkılarından oluşuyor albüm.

  süper bir albüm fakat içerik bölümünde şarkıların isimleri yazılırken de da'ları ayırma gereksinimi duymamışlar. bu da çıkaranların alelâdeliği olsa gerek.
 • dün gece rüyama giren kadın. kocaman bir yatağın ortasında oturuyorduk. saçları, hep boyadığından daha platin ve daha uzundu. içim sıkıldı rüyadan. bir o kadar da tatsız uyandım bu sabah. saçlarımı okşadı. küçücüktüm. umarım sebepsizdir ruyama girişi...
 • "en iyileriyle behiye aksoy" albümü yeni çıkmış olup 20 eser yer almaktadır. gözler artık yeserecek bir dalım yok performansını aramıstır.
 • 31 mayıs’ta tim maslak show center’da adına bir saygı gecesi düzenlenecek. tek evladı ahmet aksoy tarafından akıl edilen bu gece behiye hanım daha iyi bakım görsün diye imiş. hey gidi hey! behiye aksoy zamanının en çok iş yapan solisti idi. mal varlığı yedi sülalesine, onların da yedi sülalesine yetecek kadardı ama şimdi iş yardım gecesi düzenlemeye kadar vardı ha!

  o değil de içimden geldi söylemezsem şişerim. allah, anam da alzheimer oldu nasılsa bir bok hatırlamıyor gazıyla borsa hastalığına yakalanan her kulunu ama her kulunu tez vakitte tek tek ıslah etsin. elbet bugünün yarını da var.
 • "20 yıl sonra ilk fotoğraf" başlıklı haberi için:
  http://haber.gazetevatan.com/…graf/306773/8/magazin
hesabın var mı? giriş yap