8968 entry daha
  • bu linkte istanbul jeoloji odası tarafından hazırlanan haritada istanbul'un sokak sokak zemin durumunu sorgulayabilirsiniz.

''beni bul'' kısmından da gps üzerinden bulunduğunuz yerin zeminine bakabilirsiniz.

not: ben fikir olarak şener üşümezsoy'a daha yakın olan biriyim ve depremin eli kulağında olduğunu sanmıyorum.
  • iki günün biri şu başlığı hortlatmak zorunda mısınız ya?

tamam biliyoruz olacak, geberip gideceğiz, biz demiştik diye egolarınızı okşayacak her bir yitirilen can sayısı...hiç aklımız olmadığı için canımızı hiçe sayıyoruz çünkü mecbur olduğumuzdan değil.. en akıllı sizsiniz, aferin bravo size....

çok az kaldı, gümbür gümbür geliyor diye çığırtkanlık yapmayın bari de son günlerimizi mutlu mesut geçirelim...
  • istanbul'da olacak depremi güneydoğu'da olan depremlerle sakın kıyaslamayın! şiddeti daha az olsa bile yıkımı daha fazla olacaktır.
  • istanbul'u yere göğe koyamayanlarin, başka yere gitme imkanlari olmadiğini ( ev taşinma gideri ya da iş nedeni ile) ve bilinc altlarini istanbul'un harika güzellikte olduguna ikna etmeye çaliştiklarini gözlemliyorum...
    oysa ki, ovulecek hicbir ozelliği artik kalmamiş bir sehir var karsimda.
    bu satirlari da 20 senedir yasadigim istanbul'dan yaziyorum bu arada.
    ne yasayan kalitesi, ne huzur, ne de dogal guzellik kaldi.
    nerde 20+ sene önceki güzeller guzeli istanbul, nerde bu getirilen son durum.
    guzellik ve yasam kalitesi olmayinca, geriye depremden korunma dürtüsü kaliyor.
    ha bu arada, para da guzel yasamaya kafi filan degil istanbul'da..istersen yalida yaşa..
    7'nin üstünde deprem kapida diye, nerdeyse davul çaliyor uzmanlar.
    yaklaşik 30 sene önce , ahmet mete işikara'nin yalova depreminden sonra, en gec 30 sene içinde olacak dediği surenin sonuna gelindi.
    celal şengör, istanbul'dan taşindiğini söyledi.
    yabanci bilim adamlari dahil, hepsi marmara denizi merkezli, 7'nin üstünde yikici bir deprem beklediğini sayisiz kez söylediler.
    hal durum boyle olunca, geriye deprem acisindan hic olmazsa, emniyette olma dürtüsü kaliyor. ( tabii ki takdiri ilahi gunun sonunda, o ayri ...)
    evin yikilmasa bile, deprem aninda tum aile fertleriyle beraber, o saglam evde olacaginin da bir garantisi yok.
    gun icinde olursa, aile bireyleri farkli bir yerde yakalanacak maalesef. kimi okulda, kimi iste, kimi yolda ..
    yikici deprem olan metropol bir sehirde , depremden kurtulan kisinin, sehirde deprem sonrasi yillarca salinacak zararli gazi ve min. 5 sene surecek olan artcil depremleri bekleyecek psikolojiye sahip olabileceginin ve sehri nasil terk edebileceğinin hele hic garantisi yok.
    sehrin yeniden yapilanmasi, bu yeniden yapilanma ve projelendirmede senin merkez dediğin evinin artik sehir dişinda kalip kalmayacaginin, sehir dişinda dediğin semtin ise yeni merkez kabul edilip edilmeyeceginin de garantisi yok.
    ote yandan,
    gecen sene yasanilan ve cok sayida ili etkileyen son buyuk deprem sonrasi , ankara'da otel misafirhane ve kiralik evlerde tek kisilik yer kalmadi. cok buyuk bir barinma sorunu oluştu, bir anda..
    o sirada bir is icin , ben de ankara'da idim.
    kiralar ve otel konaklama fiyatlari feci hale geldi, bir gecede .
    depremzedelerin yönlendirildigi misafirhanelerde tek bir odanin icinde, birden cok aile ayni anda aylarca konakladi....
    kafesteki kuşunu kurtarip geleni bile gormustum.
    ankara doldu tasti.
    yerli, yabanci deprem uzmanlarinin yakinda olacagini öngördüğü ama nedense herkesin bu gercek yokmus gibi davrandigi istanbul depreminden sonra , ankara'da barinma patlamasi ne boyutta olur bilmem.
    ama , muhtemel deprem sonrasi istanbul, muhtemelen min.5-10 sene iptal olur.
    herkesin gidecegi yerlerin basinda ankara ...
    baska o boyutta buyuk, genislemeye musait ve is imkanlarinin oldugu bir sehir bildigim kadariyla yok.
    ulkenin en buyuk 2.sehri .
    (dumduz mantik yuruttum.)
    adana, mugla, izmir, istanbul yikici deprem beklenen yerler soylendigi uzere..
    gecen sene ki, iskenderun, antakya, maras ve civar illerdeki buyuk depremlerde gorduk ki, senin ev saglam kalsa bile , sehir cok yillarca yasanmaz hale geliyor..deprem sonrasi , misliyle artan radyoaktif radon gazi , dna molekullerine ve hucre hasarina sebep olan bir gaz misal.
    yani konu, sadece depremde yikilmayan evle de sınırli degil. çok daha geniş.
  • windy radar deniz suyu sıcaklığını sürekli takip ediyorum. depremi tahmin etmenin en pratik yolu, bu deniz suyu sıcaklıklarını takip etmektir. elbette kesin olur yada olacak diyemeyiz sıcaklıklar ile . lakin bu güne kadar beni yanıltmadı bu radar ve sıcaklık - deprem ilişkisi.

ve şu aralar, ufak şiddetlerde deprem bekletecek kadar sıcak seyretmekte radardaki veriler.
  • büyük istanbul depremi geliyor. az kaldı. istanbul'daki binaların sağlamlaştırılması lazım. bunu yaparsa reis yapar. reis duy sesimi. kurtar istanbul'u.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap