sorunsallar (2)
 • omurgadaki bir ya da birkac disk deforme oluo, yer felan deistirio. sonra noluo, o disklerin arasindan gecen sinirler ezilo.. sen napiosun bu durumda? kismi felc gecirmis buyukanne modunda geciriosun onundeki bir aylik zamani. sert yatakta falan yatiosun, spor yapmaktan korkuosun, kilo aliosun bi de iineleri var onlardan aptirinca. bi nevi steroid sanirsam iinenin muhteviyati da. ameliyat tek cozum cle nin dedigi ama kesin cozum deil ne yazik ki. (bkz: yarasi olan gocunur)
 • aslinda fizyolojik olarak insanlarin yuzde 60inda olan (ben doktorlarin yalancisiyim) ama sadece fiziki engellemeye yol actiginda ameliyat edilmesi gereken olusum..
 • her yere telefonunu yazan yalnız bir şey(!)
 • turkiyenin "kilroy was here"'ı.
 • sadece istanbul sokaklarinda görülebilecegini sandigim ama ankara'da sihhiye orduevi'nin arkasindaki elektrik trafosunun üstünde yazdigini görünce türkiye'ye mal olmus bir olgu oldugunu anladigim hede.
 • sahip olmayanlarin kesinlikle cok $ansli oldugu hastalik otesi.bir kere bi fitigi patlatir ya da bir iki diskinizi kaydirirsaniz hayatinizin da ayni oranda kaydigi berbat olu$um,hede,hodo.kaslari gucsuz olan insanlarda en basit bir du$mede ya da benzeri ters bir harekette fitiklari yamulabilmektedir.kaslar bu parcalari destekleyemedikleri icin yigilip kalirlar.ameliyat olunsa da,olunmasa da ,fizik tedaviyle iyile$tirilmeye cali$ilsa da mutlaka yapilmasi gereken ,bu kaslari guclendirecek egzersizlerin duzenli olarak yapilmasidir.spor ozellikle de yuzme gayet uygundur.

  doktorunuz degil deneyim konu$uyor.(peh)
 • radikalin cumartesi ekinde bikaç ay önce telefon röportajı yapılmış ünlü şahıs. radikalciler merak edip duvarda gördükleri numaralardan birini arıyolar ve "alöö büyrün" diyen bi adam çıkıyo. bunlar "bel fıtığı?" dedikleri vakit şahıs "evet buyrun?" diyo istifini bozmadan, en ufak tepki göstermeden. gasteciler hepimizin merak ettiği soruları yöneltiyolar ve röportajda "b.f." olarak geçen kişi de bir bir sakince cevaplıyo. özetle dediği, orasının doktor muayenehanesi olmadığı fakat insanları bel fıtığı konusunda tedavi ettikleri, randevuyla çalıştıkları, sokaklarda yazan numaraları kendilerinin yazmadığını ama memnun kalan eski hastaların yazdığını tahmin ettikleri. hepsi bu idi.
 • belfıtığı, bel omurlarının arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır.

  belirtiler:

  hasta belinden kalçasına ve bacağına yayılan ağrıdan şikayet eder. bu ağrı ayak topuğuna ve parmaklara kadar uzanabilir. bazı hastalar bacağının arka kısmından bir iple çekildiğini söylerler. hastanın beli bir tarafa eğilebilir. zamanla ayakta uyuşma, kuvvet kaybı gelişmeye başlar. ilerlemiş vakalarda idrar ve büyük abdest yapmakta zorluklar oluşabilir.

  ***önemli not: hastanın ayak bileğinde kısa sürede felç ve idrar yapamama durumu (idrar felci) meydana gelirse acilen ilk 6 saat içerisinde ameliyat edilmelidir. bu 6 saatlik süreye altin dönem denir ve bu süre gecirilirse hastanın klinik bulguları düzelmez. ayak bileğindeki felç kalıcı olur, idrarını yapamaz. hayat boyu idrar sondası kullanmak zorunda kalabilir. bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan hasta hiç vakit kaybetmeden beyin cerrahisi uzmanına müracat etmelidir. unutulmamalıdır ki, sinir sisteminde kayıp edilen geri gelmez...

  hasta muayene masasına sırt üstü yatırılır. ağrıyan ayağı dizi bükülmeden yukarı doğru kaldırılır. bu muayeneye lasek testi veya bacak germe testi denir. bacak yukarı kaldırıldığında hasta kalçasında ve bacağında şiddetli ağrı duyar.

  hastanın diz ve topuk reflekslerine bakılır. doktor refleks çekici adı verilen bir alet ile hastanın diz ve topuk bölgesine vurarak, bu bölgelere gelen sinirlerin sağlam olup olmadığı hakkında bilgi alır. şayet belfıtığı sinire baskı yapmışsa diz veya topuktaki refleksler azalır veya kaybolur.

  hastaya ayak parmaklarının ve topuklarının üzerinde yürümesi söylenir. belfıtığı hastası parmaklarının veya topuğunun üzerine kalkamaz. yani bu bölgelere gelen sinirlerin baskı altında kalması nedeniyle kuvvet kaybı olmuştur.

  hastanın ağrı duyduğu bacağının ayak üstünde ve parmaklarında his kusuru (uyuşukluk) mevcuttur.

  özetlersek: belfıtığı diyebilmek için;

  bacak germe testi müspet olacak
  refleks kaybı olacak
  kuvvet kaybı olacak
  his kusuru olacak
  bu dört bulgunun hepsi veya en az ikisi bir arada olması halinde belfıtığı teşhisi koyulmuş olur.

  tetkikler:

  1.öncelikle hastaya halk arasında düz bel filmi diye tabir edilen (tıbbi ismi lumbosakral vertebra dır) film çekilir. bu film hastanın omurgalarının yapısı hakkında bilgi verir. bel kayması, kireçlenme, çökme kırıkları, doğuştan gelen anormallikler bu filmde görülebilir.

  2.bel tomografisi:belfıtığının teşhis edilebilmesi için mutlaka gereken bir tetkiktir. bu filmde; omuriliğin ve omurilik kanalının adeta haritası çıkarılır. tomografi cihazı keşfedilmeden önce, hastaların belinden ilaç verilerek, halk arasındaki tabiriyle "ilaçlı film" veya "renkli film" çekilirdi. omurilik kanalına verilen ilacın yan etkileri vardı. günümüzde yerini bel tomografisine bırakmıştır...

  ***önemli not:her tomografi filmi belfıtığını net olarak göstermez. çekilen filmin en az 600 miliamper gücünde olmasına dikkat edin. hasta şişmansa 1200 miliampere çıkılabilinir. bu nedenle film çektireceğiniz merkezden önceden bilgi alınız. aksi taktirde yeterli görüntü alınamaz ve ödediğiniz para boşa gidebilir...

  3.manyetik rezonans filmi:bel bölgesinin fotoğraf kalitesinde görüntülenmesini sağlar. tetkik esnasında 20-30 dakika kadar kapalı bir kabin içinde kalmayı gerektirir. kapalı yerlerde kalma korkusu olanlar zorlanabilirler. tomografiden farkı; omurganın ve omuriliğin hem yan hem de yatay kesitlerini inceleyebilmesidir. tomografi sadece yatay kesitleri alır.

  ***önemli not : 1- manyetik rezonans tetkiki tomografiye kıyasla daha pahalıdır. pahalı olması daha iyi sonuç vereceği anlamına gelmez. bel tomografisi ile de kesin teşhis konulabilir. bunun kararını hekiminiz vermelidir.
  2- manyetik rezonans cihazının gücü tesla olarak belirtilir.piyasada halen çalışan 0,5 tesla gücünde eski jenerasyon cihazlar mevcuttur. bel için en kaliteli görüntüyü 1,5 tesla gücündeki cihazlardan alabilirsiniz. bu nedenle film çektirdiğiniz cihazın gücünü önceden öğrenin böylece hem teşhiste yanılma olmaz, hem de ödediğiniz para boşa gitmez.

  karar:

  1-hastanın tek taraflı kalcasına veya bacağına ağrı vuruyorsa

  2- muayene bulguları yeterliyse

  3-tomografi veya manyetik resonans filmlerinde kayan fıtık net olarak görülebiliyorsa

  4-yukarıda sayılan maddelerin sadece biri ile kesin ve net teşhis konulamaz.

  belfitiği bazi hastaliklarla karişabilir

  1-brucella(peynir hastalığı): hastaların belinde şiddetli ağrılar olur. ağrı kalçalara doğru yayılabilir.hastaların aşırı derecede gece terlemeleri vardır. iç çamaşırlarını ıslatacak kadar bol terlerler. yapılacak kan tetkikleri ile belfıtığından ayırt edilebilirler.

  2-burger hastalığı: sigara içenlerde sık görülür. bacağa gelen atardamarın tıkanması söz konusudur. hasta yürüyünce bacağında ağrı oluşur. birkaç dakika dinlenince geçer. yürüyünce tekrar başlar. ayıt etmek için damar cerrahisi uzmanlarınca muayene edilmelidir. tıkanma varsa damarı açmak için ameliyat yapılır.

  3-omurilik kanalının daralması: kireçlenme nedeniyle omurilik kanalı daralmıştır. ameliyatla omurilik kanalı genişletilir.

  4-bel kayması:bel omurlarının kaymasıdır. kayan kemik özel bir metal ile vidalanarak tedavi edilir.

  belfitiği hastalarini uyariyorum:

  bazı hastalar ağrı içinde kıvranırken maalesef doktora gitmek yerine hiçbir bilimsel kimliği olmayan kişilere müracaat etmektedirler. buradan beline çizik atıldığında iyileşeceğini zanneden hastalara seslenmek istiyorum. eğer bele jiletle 3-4 çizik yapınca hastalığınızın iyileşmesi mümkün olsa inanın bizler 33 çizik atarız. beline tezek bağlayanlar, balık saranlar, bilinçsizce belini çektirirken boynunu zedeleyenler sizlere sesleniyorum. belfitiğindan korkmayin bilgisiz kişilerin sizleri oyalamasina ve sonuçta sakat kalmaniza sebep olacak gecikmelerden korkun. belfitiği doğru teşhis edildiğinde, uzman kişilerin elinde tedavisi mümkün olan bir hastaliktir.

  iddia ediyorum. zamanında yapılan doğru operasyonlar neticesinde ertesi gün normal günlük işlerinizi yapacak duruma geleceksiniz ve bir ay sonra futbol oynayacak kadar iyileşmiş olacaksınız.

  **yeter ki felç olmadan doktorunuza gidin,

  **yeter ki hekimlerin işini zorlaştirmadan, başari oranini düşürecek kadar hastaliği ilerletmeden doktorunuza gidin,

  **belfitiğinda muhatabiniz yalnizca beyincerrahisi uzmanlari olsun.

  kaynak : belfitigi.com ve genel sağlık bilgileri ansiklopedisi
hesabın var mı? giriş yap