187 entry daha
  • şu anda içmekte olduğum bira. premium irish lager yazıyor şişenin üstünde. carlsberg tadını anımsattı bana. üreticisi efes'miş; alkol oranı %5.
  • gereksiz ön yargılarla gittiğimi fark ettiğim şehir. şehirde bir turist için bırakın güvenlik problemi olmasını, şehrin merkezinin londra soho'dan çok da bir farkı yok. metrekareye zaten dört tane bekarlığa veda partisi düşüyor. klasik dışarıda dağıtan british/irish gençlik.

bunun dışında kuzey irlanda siyasi tarihine bir merakınız yok ise doğrusu şehir bir turiste pek bir şey sunmuyor. şehirde acıların taze olduğu çok kolay hissediliyor çünkü her tarafta anıtlar, çiçekler, mezarlar ya da geçmiş olaylar hakkında bilgi veren levhalar var. dolayısıyla duvara yakın mahallelere inanılmaz depresif bir hava hakim. üstelik duvar öyle berlin duvarı gibi şehrin ortasında kalmış değil ve turistik bir havası da yok. ıssızlığın ortasında, bir sanayi sitesinin içinden geçen yolu ikiye bölen devasa bir istinat duvarı düşünün. duvarın üzerindeki mural'ların manasını da sadece bakarak anlamak mümkün değil. bu yüzden duvarı yürüyerek gezmeyi tavsiye etmiyorum. zaten turistler genelde siyah taksi (black cab) turlarından alıyorlar. taksici hem sizi gezdiriyor hem de şehrin yakın tarihini anlatıyor. ben oradayken duvarın önünde belki on tane siyah taksi vardı.

duvar dışında turistler st. george's market ve titanik müzesinde gidiyorlar. bir de üniversite kampüsü gezmeyi seviyorsanız queen's university var. onun dışında ünlü birkaç pub var crown, duke of york vs. neticede bir hafta sonu geçirmek için gidilebilir ama pek bir beklentiye girmemek lazım. sakin, kendi halinde bir şehir.
55 entry daha
hesabın var mı? giriş yap