• eski turk filmlerinin unutulmaz ikilileri kategorisinde ayhan isik ile rol alan, yanagindaki beniyle unlu sanatci, yillar icinde nasil kilo aldi ama yine de guzelliginden bir sey kaybetmedi.
 • babası hajı (bkz: haci) olan kadın.
 • filmlerinde genelde zengin ve simarik kizi oynar.kendisi gibi zengin ve tahsilli bir beyefendiyle evlenmek esas gayesidir.lakin hic beklenmedik bir sekilde ayhan isika asik olur(artik sofor mudur balikci idir o filmde her neyse) ve neticede evlenir mutlu olurlar
 • "küçük hanım" tiplemesiyle ünlenen sinema* oyuncusu.
 • zayıflama haplarının yol açtığı bi kalp rahatsızlığından öldü diye duymuştum ben..
 • kilo almamak ugruna cektigi acilari, gecirdigi buhranlari, cok sevdigi aktrisligin en masumane haliyle bile kotu taraflari oldugunu son yillarinda bir kac roportajinda anlatmisdir. o zamanlar turkiye'de hemen hic gorulmeyen, en azindan kayda gecmeyen yeme hastaliklarini maalesef tum acisi ile tecrube etmistir. tum bunlara ragmen bugunun yavrucaklarinin sanriladigi yalanci guzellik dunyasinda bir ikon olarak yerini aldi
 • eşi özdemir birselin amcası, şair/yazar salah birseldir.
 • "annem hep bir kızım olsun ve gamzeli olsun diye sürekli ayva yemiş, bana hamileyken. o yüzden böyleyim, ama annem bunun bir şans olmadığını düşünüyor"

  işte bu cümleyle anlatıyordu o'nu çok güzel bulanlara, kendini.
  1936'da ankara'da doğdu.
  1952'de yıldız dergisinin açtığı güzellik yarışması sonucunda oyunculuğa adım attı, 1953'te türkiye 2. güzeli seçildi. aynı yıl istanbul'da yapılan miss europe 1953'te derece alamadıysa da adı, gamzesi ve beni hatırlanacaklar listesindeydi;
  http://www.pageantopolis.com/…ional/europe_1953.htm

  ilk filmi; çakırcalı mehmet efe'nin definesi'ydi (ayhan ışık'la) ve ilk evliliğini bu filmin yönetmeni faruk kenç ile yaptı. ilginçtir, bu filmin çekildiği yer olan aydın'daki çakmak çiftliği, 2. evliliğini yapacağı özdemir birsel'indi. (murat birsel gerçekten oğluysa, bu evlilikten olmadır büyük ihtimalle.)

  1960'larda sayısız filmde rol aldı. neriman rolüyle, türk sinemasının küçük hanım efendisi oldu. dönemin kadınlarının, genç kızlarının idolüydü. hep beğenildi, adına şiirler yazıldı. tüm erkeklerin rüyası oldu. 2. adana film festivali’nde yuvanın bekçileri filmiyle en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. ama bu zirvedeki hayat uzun sürmedi...

  türk sineması 70lere gelindiğinde şekil değiştirdi, erotik film rüzgarları, bu yele kapılmayanlara acımasızca esiyordu.

  1970'de ayşecik'in pamuk prensesi oynadığı filmde, sinema kariyerinin tek kötü kadın rolünü oynadı: cadı kraliçe.
  1972'de fikret hakan'la gecekondu rüzgarı o'nun son filmi oldu.
  önce starlığını kaybetti. bu, ekonomik krizi beraberinde getirdi. ardından arkadaşlarını ve sevenlerini. "güzel kadınlar hep yalnızdırlar" dramı bir kez daha beyaz perdede seyircisiz oynanıyordu. gün geçtikçe kilo aldı ve 26 mart 1995'günü, yatmadan önce bir kutu uyku hapı içti. bir daha da uyanamadı.

  türk sinemasının altın çoçuğu göksel arsoy, bir çok filmde beraber başrol oynadığı ayhan ışık (ki hayatında çok önemli rolü olduğunu hep söylemiştir) ve zeki müren ile adı hep aşk dedikodularına karıştı. selma güneri gibi hiç erotik filmde rol almadı, aynı marilyn monroe gibi, hiç mutlu olamadı.

  "yaşamının hikayesini paraya gereksinimi olduğu için o dönem satmaya karar verdiğini, tümüne sahip olduğu apartmanın elinde kalan son dairesini nasıl sevdiğini, evine gelen icra memurlarını nasıl teselli ettiğini, yeni sinema sanatçılarını nasıl desteklediğini, kaderlerinin benzediği zeki müren'e nasıl üzüldüğünü kimseler bilmez. eskiliğini, kara çarşaf ve beyaz dantellerle kapatmaya çalıştığı evinin koltuklarında geceler boyu nasıl ağladığını. annesi rafet hanımın yerli garbo yaratmak için kızı belgin'in hayatını müsrifçe harcadığını farkına vardığında nasıl geç kaldığını." bircan usallı sılan, "acı dolu yıllar" kitabında kaleme aldı.

  bir dönem yaşadığı ve bir çok filme dekor olan evi boyalı köşk bayraktarlar holding tarafından satın alındı. türk sinemasının en güzel siyah beyaz filmiydi. beyazını bize yaşattı ona sadece siyahı kaldı.
 • ilk evliliğini 17 yaşında iken yönetmen faruk kenç ile yapmış, bu evlilkten "gül" adını verdiği bir kızı , ikinci evliliğini yapımcı özdemir birsel ile gerçekleştirmiş ve bu evlilikten de "aydın" adını verdiği bir oğlu bulunan sinema sanatçımız.

  anılarından öğrenebidiğim kadarıyla hayatı boyunca en çok aşk'ı özlemiş bir insan olmuş kendisi. bir dönem ruhsal tedavi de gören belgin doruk, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen gülmeyi, neşeli olmayı hep tercih etmiş...
 • küçükhanım serilerindeki rol arkadaşları ayhan ışık ve sadri alışık ile birlikte şimdi aynı mekanda , zincirlikuyu mezarlığında istirahat etmektedir.

  sadri alışık'tan * bir hafta sonra vefat etmiştir *.
hesabın var mı? giriş yap