• luis bunuel'in filmini çektiği bir roman.
  yazarını anımsamıyorum.
  catherine denuve (böyle mi yazılıyordu?) ve alain delon oynamıştı.
  yerli versiyonu da çevrildi, kupa kızı, müjde ar ile tarık tarcan oynamıştı.
  konusunu anlatırdım ama rtük ne der bilmem.
 • belle de jour, 1967 yapımı, joseph kessel'in romanından uyarlı luis bunuel filmi. (alen delon oynamıyor.) baş rolde catherine deneuve, kendisine sevgi ve saygıyla bağlı düzgün bir doktorla evliliğine rağmen dizginleyemediği mazo fantezilerini, genelevde çalışarak doyuran séverine adında bir fransız hanımefendisi. bunuel'in diğer filmlerinde olduğu gibi gerçeklikle hayal alemi iç içe girmiş, neredeyse ayırt edilemez bir hal almıştır. fazla çıplaklık ve sevişme olmamasına karşın (ki bu herşeyi çok daha mistik ve büyülü kılar,) bence aşırı erotik ve etkileyici bir filmdir. filmde genelev sahibesi madame anais, diğer kızlar, müşteriler (özellikle asyalı şişko adam) , séverine'in sevgilisi marcel gibi bir dolu enteresan karakter vardır. film, genelinde izlemiş olduğu yolu devam ettirerek, bu olanlar düş mü gerçek mi diye diye nihayete erer. çok çok etkileyicidir. defalarca izlenebilir.
 • gündüzleri fahişe, geceleri evinin hanımı.
 • galatasaray lisesi psikoloji dersinde gösterilen ve beşyüzküsur yillik okul tarihinde ilk defa ögrencilerin film seyrederek dersi kaynatmak yerine ders yapmayi tercih etmesi sonucunu veren film...
 • bizim gündüz sefası dedigimiz çiçek. (galiba)
 • "uzak dogulu sisko musterisinin severine'e hediye verdigi kucuk, egzotik kutuda ne vardi" magazin sorusu yillarca bunuel'e sorulmustur. yeter diyen bunuel, yaptigim en boktan film budur diyerek ofkesini belli etmistir. kutuda ne oldugunu bilen bunuel ile bir martini icmeye hak kazanacaktir diye de bir soylenti vardi.
  (bkz: yalan)
 • film iki turlu izlenebilir.
  burjuva kadinin fahiselik dusleri, ya da bir fahisenin bir doktorla evli oldugu burjuva yasantisina ozlemi gibi iki alternatif acilimi vardir filmin. hangisinin dus kurdugu, kimin fahise, kimin pezevenk oldugu belli degildir. seyreden dahi bilmeden bataga saplanabilir.
 • filmin de, kitabin da ismi "belle de jour"'dur (gündüz güzeli), "belle du jour" (gündüzün güzeli) degil.
 • atli arabadaki giris sahnesi kazinmis bir kere beyinlere....
  ayrica luis bunuel niye filmlerinde devamli catherine deneuveu oynatmis anlasiliyor bir nebze...
 • güzel ve elde edilemeyecek soğuk/sarışın kadınların aslında kötekten ve aşağılanmadan anlayacağı yönündeki erkek fantezisini kamçılayan film.
hesabın var mı? giriş yap