• hiçbir şekilde virüsle, bakteriyle veya başka bir mikropla savaşmayan, yalnızca gribal enfeksiyonun bünyedeki etkilerini bastırarak kendimizi suni olarak iyi hissetmemizi sağlayan ilaçtır. zaten üzerinde yazan semptomatik tedavi de bu demektir. ha sabah ve öğlen birer tane alırsın, gün boyu çalışır durursun, "aaa gribim geçti" diye kendini kandırırsın ama akşam oldu mu hastalığa devam.
  • semptomatik tedavi yapan, islev acisindan antibiyotikle hicbir alakasi bulunmayan ilactir. zaten antibiyotikle birlikte kullanmak gerekir, aksi takdirde sadece gecici olarak hastaligin semptomlarini yasamamanizi saglar.
  • sümük rengi ilaç. soğuk algınlığında kullanıldığından öyle yapmayı uygun görmüşler zaar. pembe yap, sarı yap. baktın olmuyor beyaz yap bırak. bildiğin mukus lan bu. tatak bi nevi.

(bkz: mukus leo)
  • reçetesiz vermiyor eczaneler bunu. inşallah soğuk algınlığından ölürüm de görürsünüz gününüzü.
  • bu müstahzar antihistaminik içermeyen nadir antigriballerdendir. parasetamol bilindiği üzere ağrı kesici ateş düşürücü, psödoefedrin akıntı giderici, dekstrometorfan ise öksürük kesici olarak işlev görürler. psödoefedrin adından anlaşılacağı üzere efedrin i taklit eden bir etken madde olup vücutta uyarıcı etkiler göstermektedir ve antihistaminiklerle alakası yoktur. uyku yan etkisi antihistaminiklerin kullanımında ortaya çıkabilen bir yan etki olduğundan bu ilacın kullanımında ortaya çıkması mümkün olamamaktadır...
  • bu nasıl bir ilaçtır ki hasta halimle gözlerim faltaşı gibi açık 6 saattir uyumayı bekliyorum. uyumak istiyorsanız sakın denemeyin.
  • hollanda'da gripten başınızı kaldıramadığınızda doktordan bu ya da benzeri bir ilacı isterseniz alacağınız cevap, biz on küsür yıldır bu ilaçları vermiyoruz hastalara olacaktır. nedeni kalp ritmini bozmasıymış. sanırım buna neden olan etken madde/maddelerden biri pseudoephedrine hcl'dir.
  • nasıl bir ilaç olduğunu hala çözemediğim ilaç. şöyle ki; antibiyotikler bile en az 1 gün sonra etkilerini gösterirken, bu ilaç nasıl oluyor da akşam alındığında, sabaha sapasağlam kaldırıyor yataktan! bunun öncesinde katarin vermişti doktor. çarpıntı yapınca tekrar gittim ve bu mucizevi ilaçla tanıştım. hiçbir yan etkisini de görmedim. ilaçtan nefret eden bünyeye bile ilacı sevdirmiş ilaçtır..
  • endikasyonları üzerinde etkisi, özellikle gribal enfeksiyona iyi gelip gelmediğinden emin olamamakla beraber,
    fındıktan büyük, cevizle yarışabilecek tanesi gayet doyurucu olsa gerek, bir bardak su bana mısın demiyor,
    soluk borusunu tıkama riski yüksek ilaç, ilaç değil çakıl.
  • bu ilacı almaya başladıktan sonra üşümüyorum, ateşim yok ama deli gibi iki gündür titriyorum.
    kalp atışlarım kulağıma geliyor.
    böyle acayip diken üstünde bir durumum var. her şeye ürperiyorum.
    yani şurda birisi eşek şakası yapsa herkesin ortasında "anskym" diye bağırım o derece...
    eğer bendeki yan etkisi buysa ömür boyu içmem.

bugün almayı bıraktım, yoluma 5 yıldır ağız tadı ve yan etkisiz içtiğim antibiyotikle devam edeceğim.

ek: beni bu entry okuyup, house m.d. modunda teşhis koyacak türk hekimlerine emanet ediniz.
hesabın var mı? giriş yap