aynı isimde "berlin (dizi)" başlığı da var
1855 entry daha
  • ne tarafa dönseniz suriyeli, hintli, türk, kürt, rus ve ukraynalıları gördüğünüz, her tarafı inşaat ve sokakları çöp dolu avrupa şehri. bu şehirde taşınabilir her şey (bisiklet, motor, masa, sandalyeler) zincirle bağlanmış zira tam olarak hırsızlar şehri. sanırım şehrin yaklaşık çeyreği esrarkeş (benim açımdan sorun teşkil etmiyor). fotoğraf çekmek için elimden bıraktığım su şişesini gözümün önünden alman herifin teki çalmaya çalıştı. ayrıca gece dışarı çıkarsanız bolbol evsiz veya berduş tayfası kavgalarına şahitlik edersiniz. dikkat edin size sarabilirler. ek olarak bu mevsimde her yer ter kokuyor. dilencisi de epeyce fazla.

güzel yanı tarihi binaları, geniş meydanları, müzeleri ve geniş demiryolu hattı.

edit; evet özgür bir şehir ama sadece özgürlük için de çöplükte yaşanmaz arkadaşlar.

edit2; sadece neuköln ve kreuzbergle alakalı bir durum değil arkadaşlar. gezi amacıyla geldiğim için geç saatlere kadar ve tüm parkları, meydanları, caddeleri, müzeleri gezebildiğim kadarıyla gezmeye çalıştım. arkadaşlar hepsinin fotoğrafını çektim gidin saat 20.00 sonrasında mall of berlin'de (leipziger platz) tüm masaların sandalyelerin kalın zincirlerle bağlı olduğunu göreceksiniz.

bugün itibariyle zürih'e geldim sanırım cennetteyim.

yok falan diyenlere de aldırış etmeyin muhtemelen sadece tek bir şeye bakabiliyorlar veya dikkatleri dağınık. berlin'de indikten sonra kaldırımlara, yollara bir göz atın, insanlara birazcık bakın anlarsınız arkadaşlar.

işte ya berlin berlin berlin yaşasın almanya'ya geldim diye gözünüz kör olursa zaten hiçbirini göremezsiniz.
  • kalabalık denilince istanbul ile karşılaştıran mal türklerin yaşadığı şehir. lan mallar size istanbul'dan kalabalık diyen oldu mu? herhangi bir avrupa kentinden neredeyse paris'ten bile kaos durumda berlin. nedeni aldığı aşırı göç. kiralar çılgın boyutlara gelmiş elini sallasan arap, paki, hindu, vietnamlı.. ter kokusu duymadan herhangi bir ulaşım aracı kullanman mümkün değil.. her yer çöp dolu her yanı çiş kokuyor.. medeniyet taparlar nerde burda mı?

istanbul neydi abi ya diyip berlin'de huzur buldum diyen net ikiyüzlüdür orası da ayrı..
    zira istanbul'da arap, suriyeli gördü mü ıyylayan adamlar berlin'de gördü mü çok bohem abi ya seviyorum ayağı çekiyor aq..
  • istanbul'un laciverti olan bi şehir. çok bi fark yok
  • istanbul'un yesili olan bi sehir. cok park var.
  • (bkz: berghain)
  • istanbul'un şöylesi böylesi falan diye yorum yapamam ama şunu diyebilirim;

ben berlin'e ilk 2016'da gitmiştim. birkaç iş için tekrar 1-2 ay önce gittim. yukarıda bahsedildiği gibi düzensiz göçmen miktarı, şehrin kaotiklik seviyesi ve şehrin genel temizliği ciddi anlamda negatife gitmiş. berlin'i çok farklı gördüm ben son gittiğimde.

önceden bu "karışıklık" çok pozitif yöndeydi. gerçekten sokakta yürürken bir sürü farklı insanla tanışabiliniyordu veya bir sürü farklı çeşitle etkinlikler falan olabiliyordu. ama son gittiğimde bu kaosun içinde boğulmaya başladığını gördüm şehrin.

avrupa'nın tarih ve kültür bakımından en zengin şehirlerinden birini bu halde görmek üzücü.
  • şuan hava 30 derece ve turizm, müze zamanı. tatlı bir kalabalık var, kışın da gelmiştim aşırı sakinliği ruhumu sıkmıştı. şehrin içinde veya çevresinde yapılacak çok şey, çok fazla alternatif aktivitesi olan şehir. umarım turistligim yerleşik hayata geçer.
  • (bkz: #153316047) haklı bir eleştiriye konu olan şehir.

avrupa'daki en avrupalı olmayan şehir.
    ulaşım, parklar, bahçeler, restaurantlar, yapılacak aktiviteler falan çok iyi tamam da beşeri yapısı felaket bir şehir. ipini koparan gelmiş modunda. (bkz: misal ben) üstüne bir evsizler, dilenciler, sarhoşlar, her köşe başında. tuvalet temizlesem bu kadar sidik koklamazdım herhalde.

dünyanın en kaba insanları (bkz: alman) ile birleşince bazen 'sikerim böyle işi' diye düşündürtüyor. ama düzenim de düzenim :)
259 entry daha
hesabın var mı? giriş yap