şükela:  tümü | son 24 saat
 • adini bir yahudi efsanesindeki melekten alan,abd'de maryland eyaleti sinirlari icerisinde bulunan bir mahalle. washington dc'nin banliyosu.. zengin yahudi ve diger orta-ust sinif insanlar yasar. lokantalari, acik hava cafe'leri, bagimsiz filmler gosteren sinemasi ile, cekim merkezidir. ufaktan bir avrupa sehri havasi da sezilir, bu avrupalilik biraz siritir gerci, "amerikalinin avrupali olma cabasi" gibi gorunur daha cok.
  abd'nin en buyuk biomedikal arastirma merkezi national institutes of health'in ucu bucagi belli olmayan kampusu de, bu mahallenin sinirlari icerisinde olup, ayrica bu satirlarin yazildigi yerdir.
 • bethesda, aynı zamanda new york’ta central park’ın içindeki bir meydana, daha dogrusu parkın içindeki açıklık bir alana adını veren isimdir. alanın tam ortasındaki gorkemli çeşme-fıskiye (allahım turkçe ne garip bir dil) benzeri kocaman yapının adı da bethesda fountain’dir-angel of the waters diye de gecer. angels in america isimli yapitin jeneriginin, yaklasik iki bucuk dakika boyunca new york semalarinda bulutlarin arasinda gezindikten sonra en sonunda vardigi yer de burasidir yani bethesda fountain’dir. dizi icin bethesda’nın onemi ise muhtemelen bethesda’nın 1840’lı yıllarda new york’ta kullanılan suyun temizlenmesini temsil eden, bir cift kanat sahibi ve bir elinde bir zambak tutan, diger eliyle de cesmeden akan sulari kutsayan bir kutsal melek figuru olmasindan ileri gelir. ayrıca yine muhtemelen tony kushner bu figuru cok seviyordur, zaten dizideki prior walter karakterinin central park’ta en sevdigi kısım, burasıdır.
 • aramiceden gelen beth-chesda tamlamasinin yunancaya transliterasyonu* sonucu elde edilmis, turkcesi 'merhamet evi' manasina gelen isim. incil'e gore bethesda havuzu hastalikli insanlarin ugrak noktasi idi. her gun havuza ugrayan bir melek, havuzun uzerinde dalgalanmaya yol acar ve havuza ilk adim atan kisi hastaliklarindan kurtulurdu. bu melek bir nevi bethesda havuzunu kutsuyordu. ny central park'da yer alan havuz ve melek heykeli ise new york kentinin sularinin safligina isaret eder.

  angels in america dizisinde siklikla gorulen bu anit, bir tur kutsanmisligin ve esenligin sembolu olarak kulanilmistir kanimca. ayrica ilginctir ki, senator joseph mccarthy bethesda naval medical center'da olmus, boylece dunya bir pislikten kurtulmustur. bu dizide prior karakterinin en sevdigi mekanin bu anit olmasi inceden inceye maccarthy'e de bir gondermedir belki de. zaten dizide roy cohn yer alirken akillara maccarthy'nin gelmemesi dusunulemezdi bence.
 • bu isimde bir hastane vardir duisburg'da.
 • tiroid biyopsi klasifikasyonu ve yapılacaklar:

  1-yetersiz sitoloji (tekrar biyopsi/takip)
  2-benign sitoloji (takip)
  3-önemi bilinmeyen atipi (tekrar biyopsi)
  4-foliküler neoplazi (lobektomi)
  5-malignite şüphesi (lobektomi/total)
  6-malignite (total tiroidektomi)
 • incilde şöyle geçer :
  “..sonra yahudilerin bir bayramı oldu, isa küdüs’e gitti. küdüste çoban kapısının yanında bethesda denilen, beş kemerli bir havuz vardır. bu kemerlerin altında bir sürü hasta ,kör ,topal, felçli yatmış , suyun hareket etmesini bekler; çünkü bir melek zaman zaman havuza inip suyu hareketlendirir ve bu hareketten sonra suya ilk giren hastalığı ne olursa olsun iyileşir .”
  (jean 5/2)
 • muhtemelen dünyanın en elit yeri olan şehir. bir de biyopsi sınıflaması vardır.
  (en zengin demedim elit dedim)
 • çeşitli bilimsel toplantılara, kongrelere sıkça ev sahipliği yapan yer
hesabın var mı? giriş yap