• 65-70'li yıllar arası başgösteren "grup müzik pörtlemesi" ile kurulup, bi dolu hayran sahibi olmuş; habire beyaz elbiseler giyerek sahneye çıkan ve folk müzik yapan grup... adapazarında bi konsere giderlerken trafik kazasında 3'ü birden ölmüşlerdir. taa o zamanlar gawur listelerinde bile 1. sıraya yerleşmiştir

  "sen gidince bak neler oldu" die başlayan şarkı da onlarla batlamıştır...
 • (bkz: beyas kelebek)
 • http://www.adamusic.net/ adresinde der ki:
  1963'te kabataş erkek lisesi'nde okuyan beş genç müzisyen (rıfat eke, altan eke, ender akacan, behzat kutlubağ ve bülent ortaç) tarafından kuruldu. aralarına yedi yaşındaki gitarist ercüment ateş ve solist ayşe sütçü'yü alarak, zamanın gazetelerinin promosyon çekilişlerinde konser vermeye başladılar. turgut akyüz'ün gruba katılmasıyla profesyonel hayata geçtiler. 1967'de ayşe sütçü evlenip müziği bırakınca yeni solistleri azize oldu. 1968'de iran şahı'nın davetlisi olarak sarayda 14 gün kalıp altı konser verdiler. 1969 sonlarında bu kez azize, orhan gencebay ile evlenince solist olarak ülkü üst'ü aldılar. 19 ocak 1970'te bir konser için adapazarı'na giderken geçirdikleri kazada rıfat, altan ve behzat'ı kaybettiler. geride kalanlar yoğun baskılar sonucu beyaz kelebekler'i sürdürmeye karar verdi. aralarına dört yeni arkadaş aldılar. hemen hemen tüm avrupa ülkelerinde konsere çıktılar. beyaz kelebekler, 1975 yılında ercüment ateş'in bestelediği "sen gidince" adlı şarkıyla hollanda plak listelerinde bir numaraya kadar çıktı. o dönemde solistleri sevil özyurt'tu. ardından solistlerini bir kez daha değiştirdiler ve semra ileten'i aldılar. 1970'li yılların en popüler topluluklarından biri olan beyaz kelebekler, 1980 yılında izmir fuarı dönüşünde çalışmalarına son verdi. turgut akyüz bir trafik kazasında hayatını kaybetti. bülent ve ender müziği bıraktılar ve ticaret hayatına atıldılar. ercüment ateş halen gitarist olarak orkestralarda çalışıp, müzik yaşamını sürdürüyor.

  edit: bir takım linkler felan.
 • bunların bi şarkısı varıdı. "cok sey soyler kadınlar evet demezler asla" diyodu. "hayır dersem belkidir belki dersem evet anna, cok sey soyler kadınlar evet demezler asla". dogru diyodu be. oldu mu bunlar ne?

  dashersw ye tesekkürlerimizle editleyelim: cici kızlar ile beyaz kelebekleri birbirine karıştırmışız.dogrusu icin buyrunuz (bkz: ı ıh/4)
 • hababam sınıfının bir bolumunde canlandırılan grup.
 • kucukken sokakta oynadıgımız aptal bir oyun adıydı. sarkısı da vardı hatta ben sonra ogrenmistim herkesten:
  beyaz kelebekler
  nereye uctunuz
  sonunuz geldiyse
  bir eş bulunuz

  ben buldum birincisini (o sırada kolkola girilip, sekerek hoplayarak daire cizilir) (bkz: ifade edememek)
  sen buldun ikincisini

  beyaz kelebeeekler
  nereye..

  (bkz: bu boyle gider)
 • (bkz: yalan dunya)
 • 1970 yılındaki kazada ölenler altan eke, rıfat eke ve yanılmıyorsam behzat kutlubağ'dır.
  turgut akyüz ise, grup dağıldıktan sonra esentepe'de şayan'ın altındaki pasajda, stardust isimli gazinoyu kurmuş, kibariye'yi ve seda sayan'ı keşfetmişti ve aynı gazino'da malesef vurularak öldürülmüştür. ender akacan çok güzel bülbül sesi çıkarırdı. ercüment ateş, halen leman sam'ın diğer kızı sevval' le birlikte çalışmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap