• çok küçük görülmüş lakin. büyük şehir kendini sevmeyen insan işi diyebilirim. devlet dairesinde işiniz mi var sabah 9 da gidin 15 20 dk içinde çözersiniz. her yıl çok güzel tiyatro grupları gelir ve az katılım olduğu için çok kaliteli vakit geçirirsiniz. yürüyerek merkezde her yere ulaşabilirsiniz. pazarı komşu şehirlere göre çok daha ucuz. ev kiraları, arsa fiyatları ve ev fiyatları yine çok ucuz. hızlı tren ile istanbul, ankara 2 saat. eskişehir 45 dk bursa 1.30 saat araç ile bana bu kadar merkezi olupta bu kadar ucuz bir şehir gösterin eyvallah. ayrıca köyleri özellikle pazaryeri tarafı yemyeşil bozcaarmut, küçük elmali harika. daha adini bilmediğim bir sürü köy ve göl gezdim hepsi harika. ıstanbulda siz markete gidene kadar burdaki insanlar o doğal güzelliklere ulaşabiliyor. ne yazık ki burayı sakin bir kafayla gezip yaşamayı bilmeyenler hep hor görüyor.

ayrica bozüyükte adi güzelde kokoreç bir başka tatlı, yine o tarafta yazın gidebileceğiniz karafırın alabalık ve kahvaltı için çok güzel bir mekan. bozcaarmuta sabah kahvaltı için pikniğe, küçük elmaliyada öğleden sonra mangala gitmenizi öneririm, pazaryerinden geçerken pazaryeri helvası ve boza alabilirsiniz.yakınlarda bir çok göl var bilecik merkeze arka yoldan giderseniz şahit olabilirsiniz.

edit: arkadaşlar yenge sen misin diye mesaj atmayın burada herkes herkesin yengesi olabilir.
  • yasamasi cok kolay bir sehir. basindan sonuna yurumek toplam 30 dakka civarinda. gerci gelismeye devam ediyor. 45 dakkaya kadar uzami$ olabilir.
  • memuriyetimi ifaa ettiğim, belediye başkanının her sabah anonslarla halkı selamladığı, şirin vilayet. gelişememe nedeni sondaki küçültme eki olabilir...
  • bu hafta uykusuzunda umut sarikayanin andigi kucucuk ficicik ilimiz..

--- spoiler ---

arka planda "bilecik il siniri" yazisi ve halk..)

- bilecik ili olarak iki hafta gizlendik bi kisi cikip "nerde bunlar " demedi..yaziklar olsun hic arayip soranimiz yokmus..
    -ben aradim kapaliydi telefonunuz..
    - arasan mesaj gelirdi yalanci..
    - bazen gelmiyo mesaj..

--- spoiler ---
  • an itibarı ile cumhuriyet meydanında gezi parka destek için ahalinin toplandığı, varlığı tartışmalı da olsa desteği tartışmasız memleketim
  • -az sonra geçe..tiğimiz bilecik kenti...
    gibi cümleler kurulası karayolu güzergahı.
  • astsubay bir emmioğlunun üstünün tarifiyle;

eskişehir'e eski diyenin, nevşehir'e yeni diyenin, bilecik'e de şehir diyenin amına koyim.

üçünü de gördüm (bkz: adam haklı beyler)
  • sürpriz yapmış şehirdir.
    geçmiş seçimlerde akp ve mhp toplam oy oranı zaman zaman %70'e bile çıkmışken, bu sonuç tam bir osmanlı tokadı olmuş.

bu sonuç neden oldu bir örneğiyle anlatayım.

eskişehir çarşı caminin yanındaki ufak dükkanlardan birinde bir kaç senedir bir tatlıcı var. sütlü irmik helvası(suyla yapan da var), trileçe yapar. hayatımda tattığım en iyi 2. irmik helvasını, en iyi trileçesini bu abi yapardı.

2-3 ay kadar önce eskişehir'e gittiğimde tatlılarından almak için uğradım. irmik vardı ama trileçe yoktu. neden yok abi diye sorduğumda trileçe yapımında kullanılan keçi ve manda sütlerini bilecik'den aldığını, süt aldığı çiftçiler hayvanları sattıkları için süt bulamadığını söyledi. neden sattılar diye sordum bilmiyorum dedi. fakat ülkenin içinde bulunduğu vaziyetle ilgilenen herkes çiftçinin hayvanlarını neden sattığını anlar.

bilecik, tarım ve hayvancılıkla geçinen bir şehirdir. eğer eskişehir-istanbul arası giderseniz, bitki örtüsü bozüyük'den itibaren bozkırdan ormana döner; hububat tarlaları meyve bahçesi olur. yol kıvrıla kıvrıla arifiye'ye giderken her tarafta meyve bahçeleri görürsünüz.

insanları ekmeğinden edersen, sandıkta dayağı yersin. insanlara çomar diye küfretmeyi bırakın. canı yanan herkes hesabını sorar. bilecik sormuş.
  • tüm dünyanın 11 sayısını konuştuğu şu günde bile adına tek entry girilmeyen derbeder şehir.
  • güzel insanların yaşadığına tanık olduğum şehir:

hızlı tren garından kuzeni alıp yola devam etmek için şehre girdim, yolun sağında aracını yıkayan 40-50 yaşlarında birine rastladım, durdum. tren garı nerede dedim önce tarif etti, sonra baktı biraz karışık yerde bulmam güç. "dur ben şu suyu tutayım gidelim beraber" dedi. bulurum heralde yav sen zahmet etme falan dinlemedi, düştük yola. yol kenarında durdu şurda soğuk birşeyler içelim dedi. avcılık derneği lokali miydi neydi, ben buradayım genelde dedi, evim de şurada dedi. ne zaman geçersen gel beni bul. içecekleri içtik dinlendik sonra tekrar düştük yola, yanlış dönme ihtimalimin olmadığı yere kadar o önde ben arkada takip ettim. sarılarak vedalaştık..
hesabın var mı? giriş yap