• içi daralmış, moralsiz ve hüzünlü bir yapısı var.

dünyanın 1 numaralı mba okulu wharton'da ekonomi hocası bilge yılmaz, bırakıp ülkesine fayda sağlamaya geldi. metroda ayakta seyahat ediyor.

görsel
  • kendisi pek ala tuzu kuru tweet'i atabilecekken ülkesini düşünmektedir. mba'yi bırakıp gelmek aslında ülke için bir onurdur ama o onuru şereflendirebilecek yürek bizde yoktu. yapacak bir şey yok.

edit: ya şu video? https://twitter.com/…kan/status/1664964379098349568

benim de gözlerim doldu. ülkesini düşünen senin gibi kaç aydın kaldı?
  • bilge hocam, varlığın güç veriyor. bizi yalnız bırakma.
  • o şartları bırakıp ortadoğu'ya döndüğü için başına gelenleri sonuna kadar haketmiştir. türkiye'deki siyaset tiyatrosunu farkedemediği için de ayrıca haketmiştir.
  • bu ülkeye ekonomi konusunda birinin fayda sağlayabilmesi için malum götveren şahsın ölmesi lazım. boşuna gelmiş türkiye'ye.
  • onu bunu bilmiyorum da tek emin olduğum şey eğer ki yönetim değişseydi bu işe ömrünü adamış, dalında derece yapmış ekonomistler gönüllü olup bu saçma ekonomiyi düzeltmek için çaba sarf edeceklerdi bu sayede lira günden güne değer kazanacaktı.
  • arkadaş ben de muhalifim ben de israf düzenine karşıyım da bir insan amerika'dan geldi metroya biniyor diye övülüp bu ülke seni hak etmiyor diye tapılır mı?

risk aldı %50 şansı vardı olmadı. belki arabasını park etti natilius avm'nin oraya ve marmarayla karşıya geçiyor. anlık bir görüntü ile moralsiz vs.

biz de böyle uyandık ve bizim gidecek amerikamız da yok yani. hepimiz moral olarak bitik haldeyiz.
  • maalesef memleketin dışında yaşamak da memleketin içinde yaşamak da cehennem gibi bir şey. yoksa adam beyinsiz değil amerika'da pek ala güzelce geçinip hayat kurabilir. ya sonra? oraya ne kadar ait hissediyor acaba? gerçekten türkiye'de doğmuş büyümüş ve ülkenin kaymağını yemeyen tayfaya başta kendim olmak üzere çok acıyorum. ne ülke dışında ne de ülke içinde bir mutluluk görüyorum. çünkü ben ithal ettikleri mülteciler gibi vatansız mutlu olabilecek biri miyim bilmiyorum. beni anlayanlar olacaktır içinizden belki.
    he bu arada metroda seyahat etmek gayet olağan bir şeydir. ben mutsuzluğu üzerine yazdım.
  • bunlara dert olmuş haldir, tanım

sizin derdiniz asla bitmez ve bitmeyecek

- -

bilge bey dünya kalibresinde bir ilim adamı, son derecede değerli bir vatan evladı, hatta o çapta bir ilim adamı bugüne kadar türkiye'de siyasi hayatta yeralmadı. elbette takdiri haddimi aşar

kendisi hakkındaki görüşüm şurada:

(bkz: bilge yılmaz/@serbesti)

ancak bu gün geleceği durumu bir kaç ay önceden yazmıştım, sürpriz yok:

(bkz: bilge yılmaz'ın geçmişe dönük enflasyon farkı sözü/@serbesti)

bu işler böyle
  • değmez bunlara hocam boş ver
174 entry daha
hesabın var mı? giriş yap