2041 entry daha
 • mö 63-ms 14 yılları arasında yaşamış roma'nın ilk imparatoru augustus caesar'ın tarihte yaşamış en zengin adam oluşu.
  julius caesar'ın yeğeni ve varisi olan imparator augustus'un tahmini net değeri, enflasyonu hesaba katarken 5,8 trilyon dolardı.yönetimi roma tarihinin zirvesiydi . imparatorluk zamanın dünya ekonomisinin %25 -%30 una tekabül ediyordu ve imparatorluk servetinin beşte biri kendisine aitti.

  link
 • belgeselde barbarossa harekatı başladığında nazilerin rusya'ya 3 gün içinde 600 bin kamyonla girdiğini öğrendiğimde baya şaşırmıştım. kasatura değil lan bu kamyon:) yedek parçasını, yakıtını bir kenara koydum o kadar şoförü nerden buldunuz mk?
 • dalından yere düşen meyveler zamanla çürür ve bu çürüme sonucu alkol ortaya çıkar. zamanında dervişler bu meyveleri toplar yerlermiş.
 • yukarıdaki gibi mesela kastamonu ve trabzonlular da sasirabilir.
 • ampulden,film kamerasına kadar pek çok icadı ile bilinen thomas edison'un ilk konuşan oyuncak bebeğinde mucidi oluşu. edison ilk konuşan oyuncak bebeği 1877 yılında icat etti , lakin yaklaşık 2 kilo ağırlığında ve 60 cm uzunluğunda olan bebek sevimli olmak yerine ürkütücü ve kalitesizdi.

  bebeğin porselen kafası ve tahta uzuvları vardı. gövdesinin içinde, mucidin son zamanlardaki fonograf ( sesleri kaydetmek ve sonra calmak icin kullanilan makina) teknolojisinin bir varyasyonu vardı.cihaz küçük bir kutunun içinde bebeğin içine konuyordu ve kutuya bağlı küçük bir mil çevirildiğinde kayıtlı sesleri tekrar ediyordu. edison, fonograf ile ilk kez sesi yeniden üretmişti. şimdi, onu bir oyuncağa dönüştürmeye çalışıyordu. harika bir fikir gibi görünüyordu - sadece mili çevirin ve tekerlemeler veya diğer kayıtlar çalacaktı.

  1890 yılında piyasaya sürülen bebek sadece 500 adet satabilmişti. 10 dolarlık fiyatı çok pahalıydı üstelik bebeğin içindeki fonograf cihazı çok kolay kırılıyordu ve tamir edilemiyordu.çıkışından sonra edison'un şirketi imalatı durdurdu..

  link3
  link2
  link1
 • kazıklı voyvodanın idam yöntemi
 • hitler ingiltere ile barış yapmak istediği için dunkirk tahliyesine izin verdi

  büyük iskender annesine tecavuz etmis

  stalin devrinde, ikinci dünya savaşında ölenlerden daha fazla kisi stalin tarafından öldürüldü.

  kktc'yi sadece türkiye tanıyor, türkiye dışı tüm ulkeler hala işgal altındaki kibris olarak nitelendiriyor.

  füze krizinde nerdeyse sovyetler birliği tüm haşmeti ile türkiye'yi isgal edecekti. bu olay kamuoyuna 2000li yillarda aciklandi.

  avrupa din mezhepleri için birbirini doğrarken osmanlı beyliği dünya gücü olan bir imparatorluk haline gelmiştir.

  arabistanlı lawrence aslinda arap değil ingilizdi * ve sayesinde bir cok osmanli garnizonu telef oldu.

  domuzun islamiyette yasak olmasina iliskin bir kaynakta o dönemde arap topraklinda domuz yetişmediği için ve yetişen topraklarla da düşmanca iliskiler olduğu için ticaret yapilmasin diye yasaklandığı yazıyordu? tartisilabilir.
 • malatyalıları şaşırtacak tarihi bir bilgi paylaşayım. istanbul'u fethine malatyalılar katılmamış. neden mi? çünkü osmanlı istanbulu fethettikten 62 yıl sonra yani 1515 yılında malatyayı fethetmiş. istanbul fethedildiğinde malatya, kahire merkezli bir devlet olan memlüklülere bağlıydı.
 • gürsel bey'in 28 mayıs 2023 cb seçiminde 17 bin sandıktan veri alamaması,

  yersen.
 • chp'nin 2023 yılında 17.000 sandıktan veri alamaması.
  wtf
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap