• ingilizcesi cognitive-behaviorism olan insan davranışı teorisi ve terapi yaklaşımı. temel sayıltısı insan duygu ve davranışlarının düşüncelerden kaynaklandığıdır. düşünceler değiştiği takdirde duygu ve davranış da değişecektir. terapide otomatik düşünceler, varsayımlar ve kök inançlar üzerinde çalışır. psikopatolojinin bu düşüncelerin çarpık,irrasyonel ya da işlevsiz olmasından kaynaklandığını savunur. dünyada en çok kabul gören ve en sık uygulanan, bilimselliği pek çok çalışmayla kanıtlanmış terapi yöntemidir.

  (bkz: cognitive behaviour therapy)
 • bilişsel terapi ile aynı olmayan şeydir. bilişsel davranışçı terapi bilişsel yaklaşım ile davranışçı yaklaşımı birleştirilerek kullanan amerika kaynaklı bir terapi türüdür. (bkz: bilişsel davranışçı terapi)
 • kökeninde iki temel anlayış olan psikoterapi türüdür. birincisi ve bilişsel tarafı, duygularımızın hiç yoktan ortaya çıkmayacağı, her zaman duygunun bir düşüncenin sonucu olduğudur. ikincisi ve davranışçı tarafı ise davranışları manipüle ederek duygularımızı değiştirebileceğimizdir yani depresif bir insana sevdiği bir şeyi yaptırırsak sonunda mutlu olacağını varsayarız. kısacası düşünceleri ve davranışları kontrol altına almayı ve değiştirmeyi hedefler, sonucunda duygu durumunda değişim bekler.

  bir diğer önemli yanı ise kısa süreli bir tedavi olmasıdır. mesela depresyon tedavisi ortalama 10 -15 seans sürmektedir. araştırmalar ile geçerliliği ve güvenilirliği de ispatlanmıştır. bu sebeplerle de sağlık sisteminin paralı olduğu amerika'da sigorta şirketlerinin parasını karşıladığı tek psikoterapi türüdür.

  türkiye'de ortadoğu teknik üniversitesi ve doğuş üniversitesi psikoloji bölümleri lisans programları bu yaklaşım ağırlıklı eğitim vermektedir fakat uygulama yapabilmek için bu okullarda en az yüksek lisans yapmak gerekir, lisansta eğitimi verilmez. özelde de birçok yerde (geçerliliği şüpheli) eğitimleri verilmektedir. geçerliliğine güvenebilmek için verdiği diploma/sertifikanın avrupa ya da amerika'da geçerliliği olup olmadığı araştırılmalıdır yoksa meslek yasası çıktığında o sertifikalar elinizde patlar mazallah (böyle de bilimsel başlayıp laubali bitiririm).
 • bence (ve bir grup bilimle hasir nesir amcalar ve teyzelerce) en etkili terapi turudur. turkiye'de ozellikle istanbul'da uygulayan da, bayaa fazla sayida terapist var. once davranissal dokunuzu* saptar. ikinci adimda da secimlerin neden bu yonde'yi arastirir. o nokta da hem bilissel'e hem psikoanalitige giriyor zaten. yanisi su, fiziksel ve psikolojik siddet gordugun erkek arkadaslarin olmussa hep misal, burada suregelen durum muhtemelen "bu adamlar da hep beni buluyor"dan baska bir sey, kuvvetle muhtemel sen bu tip insanlari seciyor olabilirsin. bu noktada da sevgililik surecindeki davranissal rutin ve aliskanliklarinizi saptadiktan sonra, bu davranislarin bilissel surec icinde nasil konuslandirildigina yonelir. sonuc olarak sut gibi bir terapidir, sonunda nev'den "benmisim kendimi savunurken en cok hancerleyen" diye mirildanarak "the end" yazisina dogru yurursunuz. cicek, cicek.
 • kısaca bdt. amacı kişinin hayatını zorlaştıran, sorunlara neden olan sağlıksız yaklaşım, tutum ve inanışlarının yerine kişinin hayatını kolaylaştıracak olan farklı bir bakış açısı koymaktır. kognitif ve davranış terapisinin bir birleşimidir. birey ya da grupla yapılabilir. özellikle bipolar bozukluk, yeme bozuklukları, madde bağımlılığı, depresyon, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluklarda etkilidir. (bkz: bilişsel davranışçı terapi) olarak da geçer.
 • obsessive compulsive disorder (ocd)'in bu terapiyle nasil cozuldugunu/iyilestirildigini anlatan en guzel serilerden biri icin:

  (obsessed): http://www.youtube.com/watch?v=anylniuctp0
hesabın var mı? giriş yap