şükela:  tümü | son 24 saat
 • uygun olmayan olumsuz ve kisinin kendine odakli düsünce örüntülerini tanimlamayi ve degistirmeyi hedefleyen bir terapi türü.
 • deprosyon tedavisinde diger terapilere oranla cok daha etkili olan terapi turu.
 • çarpıtılmış ve bozulmuş düşünceye niyet etmesi tüm psikolojik rahatsızlıklarda yaygındır, düşünce prosedürlerinin gerçekçi değerlendirme ve değişiklikleri duygulanımda ve davranışta düzelmeyi amaçlayan terapi türüdür. bilişsel terapi insanlara kendi bozuk düşünce ve inançlarını, tanımlama değerlendirme ve değiştirmeyi öğretmeye çalışır
  bilişsel terapilere göre bozuk bilişlerin gelişimine kişinin biyolojisi, genetik yatkınlığı, hayatları süresince yaşadıkları deneyimleri, öğrenme ve bilgi birikimlerini içeren bir çok faktör katkıda bulunmaktadır. beck'e göre “bozuk inançların kişilerin genetik yatkınlığı ve diğer insanların ve travmatik olayların istenmeyen etkisi altında kalma arasındaki ilişkiden kaynaklandığını düşünmekteyiz”, çarpıtılmış bilişler, çocuklukta şekil almaya başlar ve kişilerin temel inançlarını yansıtır, bilişsel tenkide açık olma durumlarını etkileyen hayat olaylarıyla ilgili problemlere daha dirençsiz yapar. bu yaklaşım şu ana odaklansa dahi, büyük kapsamlı giriş görüşmesi tavsiye edilir, böylelikle klinisyenler danışanlarının gelişimini ve geçmiş yaşantılarını daha iyi anlarlar.
  ha bu arada ben psikolog değilim.
 • babası aaron t. becktir. ayrıca her seanstan sonra ödev verilir.
 • "duygular düsünceler ile sekillenir. bir olay karsisinda otomatik olarak cesitli dusunceler gecer insanin aklindan ve bu dusunceler de o olay karsisindaki duygularini belirler. bu baglamda dusuncelerimizi degistirebilirsek, duygularimizi da degistirebiliriz."
  varsayımından (bkz: bence de) yola cikan terapi bicimidir.
 • (bkz: bilis)
 • yapılandırılmış (zaman ve plan bakımından) olması onemli bir özelliğidir. her bozuklugun modeli vardır ona göre bir yol izlenir ki bu da belirlidir. terapiye başlarken nasıl ilerlenicek, ne kadar sürecek gibi soruların cevabı az cok bellidir. bu nedenle de gereksiz zaman, para ve efor harcatmaz. bir de en güzel özelliği burada danışanın pasif olmamasıdır. öylece oturup terapistten bir şeyler beklemez, kendi değişimini kendi yaratır. aaron t beck'in kurdugu bu alanın egitimi de kendi enstitusunden alınabilir ama alınmayadabilir. kognitif terapistim demek icin illa oradan sertifika gerekmez. türkiye'de de sertifikalı üç kişi vardır eğitimini veren. bunlar emel stroup, mehmet sungur ve hakan türkçapar'dır. ilk bakışta çok sıkıcı ve katı görünse de egitimini aldıkça anlarsınız ki öyle degildir aslında esnektir bile.
 • terapi sürecinde hedef danışanın hedeflerine ulaşmaktır. bu nedenle mutlaka ve mutlaka danışanın terapi süreci sonucunda kendini nerede görmek istediği ve nelerin değişmesini istediği bilişsel davranışçı terapi seanslarının temelini oluşturmaktadır. danışan aktif roldedir. terapist yol göstericidir. terapist ve danışan arasındaki işbirliği, ittifak terapinin başarısını pozitif yönde etkilemektedir. etkililiği (psikotik bozukluklar da dahil olmak üzere tüm psikolojik rahatsızlıklarda) kontrollü bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. probleme ya da bozukluğa göre değişmekle birlikte genellikle kısa sürelidir. terapi sonunda danışanın kendi kendinin terapisti olmasını amaçladığından ev çalışmalarına katılım oldukça önemlidir. danışan terapi sürecinde elde ettiği becerileri terapi sonlandığında kendi kendine devam ettirebildiğinden uzun süreli etkilidir.
 • kişi terapinin sonunda kendi kendinin terapisti olur. sorunlarını kendine danışarak çözer.
hesabın var mı? giriş yap