• (bkz: ali riza)
 • dekoratif amaçla kullanilabilecek kadar güzel sisesi olan fekat hic bilmedigim icin almadigim vodka...
 • şişesinin güzelliği nedeniyle alınabilen, hafif içimli bir votka. hiç de %40 gibi gelmiyor alkol oranı.
 • şişesi gibi buzlu camdan mamül shot bardakları ile de dikkat çeken, adı ile birlikte tadı da değişmiş (hafif biberli) türk votkası.
 • tam bir votka tutkunu olan edip cansever'in kemiklerini sızlatacak gelişme. bu votkanın kadehini görmüş olsa herhalde ahmet abi'ye dediği gibi "o kadeh bir küfür gibi duruyor elinde" derdi ki, o meşhur uçurum şiirinde şöyle şeyler söylemiştir votkaya dair:

  "bir ağaç sürüsünün üstünden
  çok ağaçlı bir ağaç sürüsünün üstünden
  kesilmiş limon dilimleri gibi düşüyor güneş
  votka bardağımın içine
  benim olmayan bir sevinç duyuyorum"

  "bizim olmayan bir votka bu edip abi" diye bitirelim biz de entryi.
 • şişlide her zaman gittiğim güzide bir tekel bayiinde "binboa votka bulunur" yazısını görünce "yuh be bari siz yapmayın bi 'ğ' harfini koyamadınız mı" demiştim ama demek ki ööle değilmiş. bir an evvel alınıp biraz limonlanıp içilmeli. elbette bir absolute veya smirnoff çıkmıycak şişenin içinden ama yine de tekel votkasına göre daha iyi bir şeyler beklemekteyim.
 • iki kere damıtılmış ve güzel içimli bir votka..

  "binboğa" isminin binboa'ya çevrilmesi ve "votka" ibaresinin "vodka" olmasını pazarlama stratejisi açısından çok yadırgamamaktayım..şöyle ki:

  -"ğ" yabancılarca bilinmeyen bir harf olduğundan bu votkanın başka ülkelere satılması durumunda kolaylık sağlaması amacıyla yapılmış olabilir;nitekim aynı mantığı arçelik,ihraç edeceği ürünlerin markasını "beko" yaparak göstermiştir,ve yine dünya üzerinde bir çok marka bu benzer stratejiyi uygulamaktadır.

  -ben de "ğ" atımına temel anlamda karşıyım ama bu votkanın gece klüplerinde smirnoff,absolut gibi devlerle yarışacağını ve tüketen herkesin "ğ" 'nin atılmasına tepki gösterenler kadar mantıklı-özentisiz olmadığını kabul edersek-en azından pazarlama-adına mantıklı bir hareket..çünkü sırf adı "binboa" oldu diye ürünü daha "cool" bulup daha çok tüketecek insan sayısı inanamayacağınız kadar çoktur..
  sonuçta bir işletme ilk önce karını maksimize etmeyi hedefler ve bu tür bir hareketi yapan ilk ya da son kuruluş değildir mey içki..
 • makyaj yapılmış tekel votkası.
 • bin
  a box, frame, crib, or enclosed place used for storage (özetle, bildiğiniz kutu)

  boa
  1 : a large snake (as the boa constrictor, anaconda, or python) that kills by constriction (bildiğiniz yılan, büyüklerinden)
  2 : a long fluffy scarf of fur, feathers, or delicate fabric (bildiğiniz totoş atkısı*)

  a) özetle, ingilizce konuşanlar* tarafından "kutu yılanı" benzeri bir şekilde algılanabilecek olan marka, belki de akıllarına bile gelmez, anadili ingilizce olanlara sormalı, ama çıkıyor böyle bir anlam.

  b) eğer amaç yabancıların algılamasını kolaylaştırmaksa mümkün olan sayısız çözüme nedense gidilmemiş olan votka. şu andaki binboa yine yabancı pazarlara ve içimizdeki irlandalılar'a sunulur, ancak aynı votka bir yandan da klasik tasarımlı bir şişede ve binboğa etiketi altında varlığını sürdürmeye devam eder. centaur* da düşünülebilirmiş mesela.

  unutmamalı, millet aynı ürünü burada honda jazz, asya'da honda fit, burada algida, bilmem nerede langnese, burada volkswagen bora, avrupa'da volkswagen jetta diye isimlendiriyorsa vardır bir bildikleri*.

  sevindirici edit:
  -theos ek mekhanes- (#7603715)
  selam,"binboğa" adı altında eski şişeyle binboğa halen satılmakta hemen hemen her yerde,bir satış görevlisine sordum "bu şekilde de satılmaya devam edecek" dedi..

  not: ataşehir migros ve yakınlardaki bir tekel'den "artık sadece yeni şişenin geleceği" şeklinde cevap almıştım.
 • yılların binboğa'sının karizmasını çizmiş ürün. yumuşak g (ğ) harfinin nesini beğenmiyorsunuz kardeşim. yurtdışı pazar ayakları yapacaklar elbet. iyi de iskandinavı, rusu kendi markasını böyle peec ediyor mu pazarlama uğruna. "binboğa" güzel ve karizmatik bir isimdir, "binboa" ise bin tane dandik boa yılanı manasına gelir. de gidin...
hesabın var mı? giriş yap