• ilk doz biontech aşısı oldum 2 gün kalp sıkışması yaşadım. bugün 2. dozumu oldum bakalım neler bekliyor beni. ortada bir savaş var ve her savaşın bir riski var aşınızı olun.
  • ilk dozda iki gün kol ağrısı dışında bir yan etki yaşamadım. bugün ikinci dozu oldum. henüz kolda ya da genel anlamda bir ağrı hissetmiyorum. entry'yi gelişmelere göre güncelleyeceğim.
    edit: akşama doğru kol ağrısı başladı. bugün ise bütün vücudum halsizlikten döküldü. şimdilik bu kadar.
  • kabus gördüm diye yazanları okudukça çok şaşırdım. ben sadece birinci dozu oldum ve hafif kol ağrısından başka bir şey olmadı ama ilk dozu olduktan sonra 2 gece inli cinli korkunçlu rüya gördüm. felak, nas, ayetel kürsi okuya okuya hal oldum. rüyamda bile felak nas okumaya çalışıyordum.
    ilk dozdan sonraki 2 gece sabah namazına kalkmışım abdestimle yatmışım, felak nas okumuşum, ne bu inli cinli, doğa ötesi rüyalar diye düşünmedim değil. genelde rüyaları sabah namazından sonra uyuyunca ilk 1 saatte görüyorum.

aşı ayağına büyü yapmasın bunlar bize.*
  • 2. dozu dün olmama rağmen bugün itibarıyla hala görmediğim yan etkilerdir. aşıyı da almanya'da oldum bu arada, "sana su enjekte etmişlerdir" gibi skindirik argümanlarla gelmesin aşı karşıtı dingiller. sadece kolumda hafif bir ağrı var. ilk dozda da olmuştu.
  • ilk doz, hafif kol ağrısı.

ikinci doz, hafif kol ağrısı.

insanlar yalan söylüyor demiyorum ama bence somatik bir durum var ortada. okudukları, duyduklarından etkilenip fazladan yan etkilerle karşılaşıyorlar.

bu bazı yan etkiler (göt ağrısı, diz üşümesi, baş ağrısı, ateş çıkar gibi olması vs.) kişinin kendini şartlamasıyla ilgili gibi.

hatta bu aynı insanlara boş aşı yapılsa haberleri olmadan yine bu etkileri yaşayacaklar.

arada gerçekten bu yan etkileri görenler vardır ama bunlar binde bir olması gerekirken her on kişinin altı, yedisinde görülüyorsa doğru olması mümkün değil.

dünya üstünde %50 yan etki gösterecek bir ilaç, aşı, tedavi yok.

gidin olun, kafanıza da çok takmayın, kendinizi tribe sokmayın.
  • kolum bile agrimadi zayif insanlari etkiliyor sanirim
  • --- 2.doz yan etkisi sebebi hakkında uzun entry ---

biontech (veya moderna) aşısının hastalığı geçirmiş kişilerde, veya en az bir doz covid aşısı olmuş kişilerde yan etkisi olması ihtimali biraz daha yüksek. zira vücut covid'i iyi-kötü tanıyor, ve az da olsa aşıyla tanıtılan alakalı antijene karşı antikor ve t hücresi üretiyor. rna aşısıyla kola zerk edilen rna koldaki lenf noduna gitmekle beraber kas hücrelerine de gidiyor (oransal olarak çok daha az da olsa gidiyormuş; uğur şahin bir webinar'ında söylemişti (edit: webinar linki, 45:20'de)).

haliyle kas hücreleri de (az da olsa, ve mrna yıkıma uğradığında bitse de) alakalı virüs proteinini üretiyor. şimdi, genel bilgi şu ki vücuttaki bütün çekirdekli hücreler ürettikleri proteinlerin parçalarını dışarı gösteren mhc-1 moleküllerini* hücre zarında barındırıyor. ve kas hücresinde de bu molekülden varsa virüs proteinini gezgin bağışıklık hücrelerine tanıtması, bağışıklık hücrelerinin de "bu hücre virüslü, yakın bunu" diye sitotoksik t hücresi çağırması, ve kas hücresini öldürmesi beklenir.

ancak literatüre bakılırsa kas hücrelerinde bu antijen tanıtıcı mhc-1 molekülü normal koşullarda ifade edilmiyor; ama inflamatuar durumlarda beliriyor. aşının inflamatuar bir durum yaratması beklendiği için kas hücresinin bunu salgılıyor olması da beklenebilir. ve büyük ihtimalle uzun süreli ve ağır kol ağrısının sebebi yukarıda bahsettiğim bağışıklık tepkisi.

yalnız şöyle bir şey de var ki vücutta üretilen her şey hızla yıkıma uğradığı için yukarıdaki olayların olma ihtimali o kadar da yüksek değil. 2. veya 3. doz biontech olup ciddi bir kol ağrısı veya yan etkisi olmayanlarda: 1) kas hücresine giren mrna miktarı çok düşük olabilir 2) kas hücreleri mhc-1 üretmiyor olabilir, 3) üretilen virüs proteini kas hücresinde mhc-1'e ulaşmadan yıkılıyor olabilir, 4) mhc-1'de virüs antijeni gösterilse de antijeni tanıyan bağışıklık hücreleri kas hücresinin yanından geçene kadar geri hücrenin içine girip yıkıma uğruyor olabilir, 5) bütün adımlar gerçekleşmiş olsa da önceki aşı/hastalık yeterli miktarda t hücresi üretmemiş olabilir (benim gördüğüm kadarıyla yaşlılarda görece az 2. doz yan etkisi olmasının sebebi bu 5. madde sanırım, zira yaşlandıkça vücudun t hücresi üretme kapasitesi düşüyor). şansa ve kişinin vücudunun işleyişine bağlı biraz sonuç olarak.

ek olarak, aşının yapıldığı bölge kapalı bir sistem olmadığı için mrna (enjeksiyon intramüsküler de olsa) bir şekilde daha düşük miktarlarda vücudun başka yerlerine ulaşıyor olsa gerek (buna dair veri var mı bilmiyorum). kol ağrısı dışındaki anormal yan etkiler bu sebeple olabilir. düz ateş çıkması ise bütün 1. doz sonrası aşılarda beklendik bir şey vücut alarma geçtiği için.

yalnız böyle doğal bir yan etki teoride (ve görüldüğü kadarıyla gerçekte de) varken 2. doz biontech'in daha düşük doz yapılmaması çok garip bence. aşının dozaj onaylanma panellerini izleyesi geliyor insanın.

edit: bununla ilgili science dergisinin yorum kısmında güzel bir yorum (ve altında ilişkili tartışma) buldum; bu entry'nin daha detaylı ve bilgili versiyonu gibi, ingilizce anlıyorsanız daha fazla bilgi için okunabilir: https://blogs.sciencemag.org/…lipids#comment-336216

edit 2: bu arada rna aşısının bu yan etkisi aynı zamanda kendisinin daha güçlü bir bağışıklık yaratıyor olmasının sebebi de olabilir belki. zira sinovac gibi inaktif aşıların içeriği yalnızca fagositoz yapıp antijen sunan bağışıklık hücreleri tarafından alınırken bu rna aşısının her tür hücre tarafından alınabilir olması, toplamda daha yüksek sayıda hücrenin lenfositlere antijen tanıtmasına sebep oluyor. bu da büyük ihtimalle sitotoksik t hücrelerinin daha kolay aktive olması, daha kalıcı olması ve daha çok çoğalması demek.
  • 2. dozda da aynı yan etki, sadece aşı vurulan bölgenin 1 günlük ağrısı, başka hiçbir şey yok.
  • 2. doz aşımın üstünden 22 saat geçti şuana kadar en ufak bir yan etkisi olmada hatta ilk dozda biraz kol ağrısı olmuştu 2. dozda o bile olmadı. umarım bu saatten sonra da olmaz.
  • 1.dozdan sonra 2 gün süren kol ağrısı, sinüslerde doluluk ve diş apsesi yaşamıştım dün 2.dozu oldum. 2.dozun 12 saat sonrasında 38 derece ateş, hafif boğaz ağrısı ve yaygın vücut ağrıları başladı. bakalım ne kadar sürecek.
hesabın var mı? giriş yap