• geçen gün twitter'da şunun gibi bir şey gördüm örneğin: "the office'i benzer duygularla izleyemeyen iki insan, hiçbir zaman tam bir çift olamazlar..."

bu bazen bir şarkı olur, kitap olur, severek yaptığınız herhangi bir şey ya da - bir insanı yakın çevrenize dahil edebilmek için veya romantik partnerinizi seçerken de; onu kendinizden hissetmeye ihtiyacınız vardır çünkü. olabildiğince anlaşılabileceğinizden emin olmak istersiniz, sizde zaten var olan bir şeyi beraber paylaşmak istersiniz.

nüanslar barındırır içinde bazı şeyler işte. size dair, "ahan da ben!" dediğiniz şeyler. bir diğerinin de o şeyi okuduğunda, dinlediğinde, seyrettiğinde sizin gibi hissediyor olması - sizi de hissedeceğinin sinyalini verir.

edit: biraz daha düşününce aklıma bunun sadece bir obje olmak zorunda olmadığı geldi. spesifik bir koşul karşısında benzer tepkiler göstermek, bir düşünce üzerine benzer yollardan geçen bir inanca sahip olmak da sayılabilir. geldik mi yine benzerliğe?

ayrıca bkz: [bonus https://www.psychologytoday.com/…who-are-similar-us]
  • aynı şeye gülerken göz göze gelmek
  • benim için müzik zevkidir efendim.

kaliteli müzik zevkine ve kulaklara sahip olan insanlar ile bırak anlaşmayı birlikte müzik dahi yapabilirim.

sayılarının çoğalması dileğiyle.
  • aynı şeylere gülüyorsanız misler gibi anlaşırsınız.
  • (bkz: mizah anlayışı)

çünkü kimin söylediğini bilmiyorum şöyle bir söz duymuştum “birinin nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden zekasını anlarsınız” diye. aynı şeye gülmüyorsak birimizin zekası birimize fazla gelecektir.

bu zamana kadar da hep böyle oldu, mizah anlayışımın uyuşmadığı kimseyle anlaşamadım. kız-erkek fark etmiyor.
  • uyumdur.mesela aynı diziyi veya filmi izlemenin vereceği keyif.aynı müziği dinleyebilmenin verdiği birliktelik.benzer şeylere üzülüp,farklı düşüncelerle hayatı renklendirebilmek.
  • farklı ilgi alanları ama aynı frekans.
  • seni dinlerken kendi söyleyeceklerini tasarlamakla meşgul olmaması, sözün sonunun nereye varacağını beklemesi, kazanç ya da haklılık egosuna yenik düşmeyecek kadar donanımlı olması.

peki nasıl anlarsın bu vasfı haiz olduğunu?
    kolay. kendin sahip olup uygulayarak.
hesabın var mı? giriş yap