• tüm tarihi bir düşünün. medeniyetler kurulup yıkılıyor, şehirler kurulup yıkılıyor, insanlar ölüyor. büyük savaşlar, soykırımlar, antlaşmalar yapılıyor. devrimler, revizyonlar, politik atışmalar oluyor. ateş, yazı, barut, biyolojik savaş bulunuyor. birileri sinemayı, müziği keşfediyor, at yerine tren ve daha sonra araba ve uçak kullanılmaya başlanıyor. inşa edilen saraylarda soylular yaşıyor, askerler yaşıyor ve ölüyor.

sonra sen doğuyorsun...

ve çirkinsin....

sırf bu yüzden istenmiyorsun, reddediliyor ve bir de üzerine dalga geçiliyorsun. zaten toplasan bu koca devran üzerine yaşayacağın yıl sayısı olsa olsa 85 ve mutlu olamıyorsun. çünkü çirkinsin. istediğin kişiyi sevemiyorsun, istediğine açılamıyorsun, hadi bir şansını denedin, hep karşı tarafın eski sevgilisini dinliyorsun, çünkü çirkinsin....

sonra ölüyorsun. medeniyetler kurulup yıkılıyor, şehirler kurulup yıkılıyor, insanlar ölüyor. büyük savaşlar, soykırımlar, antlaşmalar yapılıyor. devrimler, revizyonlar, politik atışmalar oluyor. bilinmedik mikroplar, adı sanı duyulmadık silahlar peydah oluyor. birileri yeniden sinemayı ve müziği keşfediyor, uçak yerine yer altı trenler, ve uzay turizmi ortaya çıkıyor. inşa edilen gökdelenlerde zenginler yaşıyor.

senin mezar taşın toprağın altında kalıp artık arkeolojik bir değer kazanıyor.

oysa ki sen çirkindin. istediğin gibi yaşayamadın, istediğini sevemedin. bu koca devranda ne para ne de pul, sadece birini sevmek istedin, onu da yapamadın. toz zerresi bile değilsin.

zaten 80 sene yaşayacaksın, onda da çirkinsin.
  • güzellik gibi çirkinlik de bence göreceli. insanları dış görünüşü ile değerlendirmek gerçekten bir hata. fakat ilk intiba önemlidir. bu intiba bir çift göz de olabilir, bir kelam da olabilir, bir eda da olabilir, pekâlâ.

çirkin insan da kalmadı esasen. şöyle bir bakın etrafınıza, herkes güzel. makyaj, estetik, kıyafet... ilgi çekmenin binbir yolu var iken çirkinliği bu derece kafaya takmayın. yüz güzelliğine düşen birini zaten hayatınıza almayın. her yüzü güzele düşme ihtimali sizin yanınızda da olacaktır.

kaldı ki, şu 85 yıllık denilen hayatta kör de olabilirdiniz, kolsuz-bacaksız da olabilirdiniz, yatalak başkasına muhtaç da olabilirdiniz, ya da binbir türlü hastalıklardan muzdarip olabilirdiniz. ama sadece çirkin olmuşsunuz. bu gerçekten düşünen için çok hafif bir dert kalıyor. üstelik estetik ile makyaj ile kolayca halledilebilecekken.

tarihten dem vurulmuş. osmanlı'da şişko olmak güzellik iken şimdi çirkinlik. bakıyorum eski mısır tanrıçalarını resmediyorlar, bildiğin çirkin. yani gerçekten kime göre neye göre hangi zamana göre. bana sorsan azra akın asla güzel değil ama kâinat güzeli seçildi kadın. haydaaa

insan seçme, insan ölçme kriteriniz eğer güzellikse, bu yanlış kendi içinizde. atalarımız maalesef ki asla yalan konuşmamış; yüzü güzele kırk günde doyarsın, huyu güzele kırk yılda doyamazsın.
  • çok üzülüyorum şöyle şeylere,
    düşünün bitkiler arasında hayvanlar arası hiç böyle bir durum yokken, insanların takıntı haline getirdikleri bu güzellik sıkıntısı, pek çok insanı ‘biricik’ hayatına küstürüyor malesef,
    bir bitki mesela her yaprağı aynı her yaprağı farklı ama güzel ama aynı zamanda,
    insanların sabahtan akşama konuları bu malesef, güzel miyim çirkin miyim? günün sonunda senin de bir güzelin var onun da bir yakışıklısı var,
    pirim yaptırmayın şu saçmalıklara.

not: aldığım mesajlara istinaden;
    ‘seni gerizekalı doğada böyle değil manyak gerzek, cahil bıdı bıdı..’

yazdıklarım bilimsel veriler değildir, hissel veriler, kendimce konuşmalar,
    cümleme şu bilim adamına göre ya da, şu makaleye göre diye başladığımı da hatırlamıyorum, çok da takmayın demek istedim, güzellik çirkinlik güç elbette vardır, ama onu takıntı haline getiren ayna karşısına geçen, ne zayıfım ne çirkinim kimse beni sevmez kabul görmem diye hayıflanan başka bi tür görmedim, iddalıyım üstelik bu konuda! türler günün sonunda elinden geleni yapar,
    siz de öyle yapın, demek istedim.
  • böyle bir ülkede illa bir şeyi kafaya takarak yaşayacaksan ki önermem, çirkinliği değil fakirliği takacaksın.

çirkinlik ne yahu ? kimin umrunda şu devirde ? esas problem yoksul olmak. para kazanmak için it gibi çalışmak, her geçen gün hayallerden uzaklaşmak ve nefes alıp vermekten öteye gidemeden ölüp gitmek.

şu ülkede, çirkin diye birinin dünyayı gezemediğini, bir partiye giremediğini, ev, villa, araba alamadığını, istediği şeyleri yiyemedigini, giyemediğini, ihtiyacı olan ilacı, tedaviyi alamadığını gördünüz mü ?

refah seviyesinin yüksek olduğu, herkesin bir çok şeye rahatlıkla ulaşabildiği ülkelerdeki bireyler sorgulayabilir ' ben neden çirkinim' i. ama bizim ülkemizde mutsuzluğu, çekilen çileleri salt çirkinliğe yüklemek büyük bir yanılgı diye düşünüyorum.
  • ben de çirkin bir insanım ama hayatım boyunca böyle şeyleri düşünmedim. mutlaka artısı var yakışıklı-güzel olmanın bence bu artılar da genel olarak hayatta kapatılmayacak şeyler değil.
  • merak edecek bir mesele yok.

çünkü çirkin yerine güzel, yakışıklı, zeki ve diğer birçok olumlu sıfattan biri de eklense, yukarıdaki paragraflardan bir satır bile farklı olmuyor.
  • (bkz: quasimodo) bunu beğendi
  • benim diyen güzellerin veya yakışıklılarda belli bir yaştan sonra yüzüne bakılmayacak duruma geliyor. insan için en iyi güzellik sağlıklı olmaktır.
  • ya kardeşim çirkinliğin çözümü var.spor yap güzel bir vücut elde et.saçını boya kaşını al.para biriktir estetik ol.
    ha ama paran varsa dünya çirkini olsan kapında binlerce kişi olur.günümüzde para önemli tip değil.
    para yok tip yoksa iyi bir karakter lazım.sen iyi olduktan sonra kendin gibi iyi insanları çekersin.
  • erkekler için çirkinliğin hiç bir önemi yoktur. tek mesele paradır. fakirliğin varsa onu dert et canım kardeşim.
    güzellik yakışıklılık 25-26'ya kadar mutlu eder seni.
hesabın var mı? giriş yap