• iki öğretim üyesi, yaz okulunda dertleşirlerken duyduğum konuşmanın tam metni şöyledir:
    +hocam, ders anlatamıyorum, devamlı saatlerine bakıyorlar. dikkatim dağılıyor.
    -seninkiler iyiymiş, benimkiler saate vuruyor, durdu mu diye.
  • olay bölüm başına üç beş kız düşen elektrik bölümünde geçer,
    hoca dersini güzel güzel anlatırken kapı açılır güzel mi güzel dört tane hatun içeri girerler. arka sıralara yerleşirler. aradan üç beş dakika geçer, kızlar kendi aralarında fısıldaşmaya başlarlar, bu ders kimya değil miydi diye, sonra hoca birden tahtaya dönüp periyodik cetvele benzer birşey çizer ve kimya anlatmaya başlar..
  • büyük bir şevkle ders anlatırken tebeşiri biten hocanın ön sırada uyuklayan bir öğrenciyi gözüne kestirip yan sınıftan tebeşir getirmesini rica etmesi, güçlükle ayılabilen öğrencinin aynı amfinin bir kapısından çıkıp diğer kapısından girerek "hocam fazla tebeşiriniz varsa alabilir miyim?" sorusunu yöneltmesi, derse konsantre olmuş hocanın soruyu "maalesef bizde de kalmadı, ben de az önce bir öğrenciyi tebeşir bulması için gönderdim." şeklinde cevaplaması, durumu havsalası alamayan/kavrayamayan öğrencinin çıktığı kapıdan giriş yaparak "tebeşir yokmuş hocam." diyerek hiçbir şey olmamış gibi yerine oturması.
  • 2001 senesinde okulda yasadışı eylem yapan sol gruba polis müdahale etmek üzereyken araya giren rektörün, "ben izin veriyorum gösteri yapabilirsiniz" demesi üzerine, solcu grubun artık yasal olan bir eylem düzenledikleri için tadının kaçması, 5 dakika içinde bütün grubun dağılması.
  • kampüste bildiri okuyan devrimci delikanlının ezan okunmaya başlayınca söylevine ara vermesi. ülkücülerden önce alkış alması sonra dayak yemesi.
  • eski mezunlardan bir arkadaş, fakülteye dair ilginç olaylardan bahsediyor. şimdilerde asistan olan bir hocanın, dersten geçiş hikayesi...

bunlar 9 kişi devamdan kalıyorlar. hoca çağırıyor odasına. diyor işte, gençler niye gelmediniz, niye kaldınız? anlatın sebebini, inanırsam geçiricem.

öğrenci 1: babam felç geçirdi
    öğrenci 2: iflas ettik
    ö.3: sevgilim terk etti
    ö.4: babaannem sakatlandı
    ö.5: evimiz yıkıldı
    ö.6: tüp patladı
    ö.7: sel oldu
    ö.8: bıçaklandım

türevi felaket senaryoları...

hoca: sen niye gelmedin?
    bizim asistan: hocam geç yatıyorum, uyanamıyorum.
    hoca: niye geç yatıyorsun, bir yerde mi çalışıyorsun?
    asistan: yok. takılıyorum öyle

hoca: seni geçirdim. diğer sekiz, siz kaldınız.
  • universite'de 3. sinifa gecmisiz. sabah senenin ilk dersi, ekonomi. hoca profesor. biraz gergin gordum kadini. sinifta normalde 30 kisi falan olmasi lazimken 20 kisi falan var. yoklama aldi, sonra da konusmaya basladi.

hoca: arkadaslar bir derse gec gelmek ne demektir? bakin ilk gunden soyleyeyim, derse gec gelenleri sinifa almayacagim vs. vs.

bu sirada ogrenciler sinifa girmeye devam ediyor, hoca da her gelene soruyor nerden geliyorsun diye, laf sokuyor falan. neyse devam etti konusmaya;

hoca: biliyorsunuz dersin baslama saatini, istanbul'un trafigi de malum, yani bu yasa geldiniz, kac senedir okula gelip gidiyorsunuz, kac saatte okula geldiginizi falan hic mi ogrenemediniz vs. vs.

o sirada da ilk dersin yarim saati falan gecmis 2-3 eksik falan kaldi sinifta. hoca yavastan basladi hadi herkes kendini tanitsin, ilk dersi boyle gecirelim vs. vs.

o sirada kapi bir daha acildi, fuat kapida belirdi ve iste o efsane diyalog;

hoca: erkencisin oglum, hayirdir nerden geliyorsun??!

fuat: hocam tayland'dan geliyorum. darbe oldu kusura bakmayin, anca bugune bilet alabildim. ucaktan inip geldim.

hoca: (kekeleyerek) tamam oglum gecmis olsun gec otur.

fuat: sagolun hocam.

(bkz: 19 eylul 2006 tayland'da darbe)
  • olay özel bir üniversitenin, dershaneden bozma binasının bodrum sayılabilecek bir katındaki sınıf-laboratuvar da yaşanmıştır. bu sınıftaki camlar duvarın üst tarafında bulunmakta ve çok ufak olmaktadır. aynı camlar hayatımda gördüğüm en ilginç kot farkı ndan dolayı arkadaki apartman*ın 1. kat balkonuna bakmaktadır. bir sırada ders öncesi çalışmakta olan ve arızalı olaması ile ün yapmış bir arkdaşımız, hemen yanındaki sırada ise hoca gelene kadar gürültülü bir şekilde geyik yapmakla görevli iki arkadaşımız vardır ve bugünkü geyiğin konusu camların ufak olmasıdır.

geyik1: -ulan camlara bak amma ufak, zerre ışık girmiyor.
    geyik2: -hakikatten ya, sandalye bile geçmez o derece ufak.
    geyik1: -yok lan geçer sandalye.
    geyik2: -senin mühendisliğini sikiyim, geçer mi lan ordan.
    geyik1: -geçer olm.

bu sırada tartışmanın konsantrasyonunu bozduğu arızalı arkadaşımız gayet sakin yerinden kalkar, oturduğu sandalyeyi alır ve camdan dışarı atar. sandalye tabiri caiz ise kılçıksız bir şekilde camdan geçer, ve arızalı arkadaş geyik yapan arkadaşlara dönerek:

-bakın geçti, susun artık! der. tabiiki sadece onlar değil biz sınıf olarak susarız.

ders başlar, yaklaşık yarım saat sonra kapı çalınır, gelen dekandır.

dekan: -hocam kusura bakmayın bölüyorum, fakat ilginç bir olay olmuş bu sınıfta.*
    hoca: -tabi hocam buyrun.
    dekan: -çocuklar, arkadaki apartmandan şikayet geldi, adamlar balkonda kahvaltı ederken camdan sandalye atılmış üzerlerine. kim o hayvan?

sınıfça susmaktayızdır, kimse suçu üstlenmediği gibi tabiiki kimsede ispiyonlamaz. tam bu sırada sandalyeyi atan arızalı arkadaş ayağa kalkar, tam biz "ok açıklayacak durumu" diye düşünürken.

arızalı arkadaş: -hocam o camdan sandalye geçmez ki.
    dekan: -doğru diyorsun, üst kattan attılar herhalde, kusura bakmayın hocam böldüm dersinizi.
    hoca: -önemli değil.
    sınıf: mavi ekran
  • aile dostu olan bir öğretim görevlisinin odasına gitmiştim biraz muhabbet biraz dertleşme amaçlı. kapıyı çalıp içeri girdiğimde hocam okey oynuyordu bilgisayardan. beni kendine çok yakın gördüğü için "ooo hoşgeldin freewave" deyip bir yandan oyununa devam etti. sonra bir iki havadan sudan nasılsın, iyi misin, muhabbetinden sonra hocamın yanına oturup müsabakayı izlemeye başladım.

ben arada "hocam şu taşı atan bence ben takip ettim ara taş çıktı." filan diye akıl veriyordum. lan birden bir şey dikkatimi çekti. masadaki diğer kişilerin adlarına bir bütün olarak bakınca böyle baya tanıdık geliyordu. sonra içimden lan yoksa deyip "hocam kimle oynuyorsunuz?" diye sordum. karşılık olarak da "hee onlar mı dekan, prof x hoca, prof y hoca."

oha lan biz de ilim irfan yuvası diyoruz. adamlar üniversitede okeye dönüyor.
  • farklı dönemlerden olan iki genç ortak bi arkadaş grubu vesilesiyle tanışır. olay aslında basit bi tanışma olayıdır ancak;

a: merhaba veyis.
    b: veysi.
    a: veyis...
    b: veysi...
    a: veyisss!
    b: veysiii!
    a: tamam aq veysi olsun ya!*
    ...

daha sonra araya giren arkadaşlar ikisine de isimlerini ayrı ayrı söyleyip olayı bağlarlar. gençlerden birinin adı veyis diğerinin ise veysi'dir.
hesabın var mı? giriş yap