hesabın var mı? giriş yap
teyit.org, 26 ekim 2016'dan beri yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak okurun süzgeçten geçirilmiş bilgiye ulaşması için çalışıyor.
 • 101 entry
 • 25 takipçi
 • 0 takip
teyitorg

son yazdıkları

 • teyit.org olarak organizasyonumuzun ve iş akışımızın şeffaflığı açısından kullanıcılara beyan etmekle sorumlu olduğumuz üç temel ilke şöyle;

  1. objektiflik ve açıklık
  herhangi bir siyasi tartışmanın tarafı olmadan haberlerin kanıtlanabilir gerçeklerini sunarız.

  belirlediğimiz tüm şüpheli haberlere ya da bize şüpheli olduğu iletilen haberlerin tümüne aynı yöntemlerle yaklaşarak ve aynı araçları kullanarak doğrulama/yanlışlama yaparız.

  şüpheli görünen haberleri, editörlerimiz incelemeye alır. incelemeye alınacak haberleri seçmek için metodolojimide de belirttiğimiz üç özellik bulunmaktadır: şüpheli haberin önemli olması, yaygın yani viral hale gelmesi ve aciliyet arz etmesi.

  doğrulama/yanlışlama için kullanılan dijital araçlara ek olarak ulaşabileceğimiz tüm kaynaklara ulaşıp haberin doğruluğunu/yanlışlığını teyit etmeye çalışırız. iç doğrulama süreçlerimiz gereği toplanan kaynaklar ve hazırlanan analizleri, analizi yazan editör dışındaki diğer editörler tekrar kontrol eder.

  kaynaklarımıza dair bilgileri analizlerimizin içerisinde belirtiriz. bu kaynaklara ulaşılarak da doğrulama/yanlışlamayı nasıl yaptığımız okuyucular tarafından takip edilebilir. ancak kaynağımızın ifa etmekte olduğu görev ya da başka sebeplerden dolayı kendini tehlikede hissettiğini açıklaması üzerine kimliğinin gizli tutulması isteğine riayet ederiz.

  2. düzeltme politikası
  analizlerimizde doğrulama/yanlışlama süreçlerimizin tüm aşamalarını açık bir şekilde ortaya koyarız.

  bizim için en önemli şey bilginin, haberlerin ya da görsellerin yanlış yayılmasının önüne geçerken, gerçeklerin peşinden gitme ve eleştirel düşünme reflekslerini geliştirmeyi haberi internetten alan tüm kullanıcılar için alışkanlık haline getirmelerini sağlayabilmektir.

  bu süreçlerde elimizdeki verilerin hatalara yol açabildiği durumlar ortaya çıkabilir. yazılan analiz üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması gerektiğinde, bunu teyit.org’un yazdığı analizlere ulaşan herkesin görmesini sağlarız.

  yazdığımız bir analize ilişkin hata olduğu belirtildiğinde ve bunlar bize kaynaklarıyla birlikte sunulduğunda yeniden bir araştırma, inceleme süreci başlatırız. özellikle sosyal medya hesaplarımızdan ve whatsapp ihbar hattından bize gelen “düzeltme taleplerini” dikkate alarak incelemelerde bulunur, düzeltmenin gerekli olduğu durumlarda bunu analizleri hazırlarken izlediğimiz kaynakların şeffaflığı ilkelerini de tekrar takip ederek takipçilerimize duyururuz.

  hataların düzeltilmesinin gerektiği durumların yanı sıra bazı durumlarda analizin yeni somut veriler çerçevesinde güncellenmesi gerekebilir. güncelleme yapılması analizde her zaman bir hata yapıldığı anlamına gelmemektedir. güncelleme konuya ilişkin yeni veriler elde ettiğimizi gösterebilir. güncelleme yaptığımız durumlarda analizin en alt kısmında hangi tarih ve saatte güncelleme yaptığımızı ve analizde neyi değiştirdiğimizi belirtiriz.

  eğer yapılan düzenleme üzerine tekrar bir düzenleme ya da güncelleme yapılması gerekirse bu ikinci bir düzenleme bilgisi olarak analizin altında yer almaya devam eder.

  3. ekonomik şeffaflık
  teyit.org’u kimlerin desteklediği sitemizin “destekçilerimiz” kısmında yer almaktadır. teyit.org’da yer alan analizlerin ya da yayınlanan makalelerin hiçbirinde fon veren kuruluşların etkisi bulunmamaktadır. içerik politikamıza ya da metodolojimize yönelik müdahale girişimlerini asla kabul etmeyiz. böyle bir müdahale girişimiyle karşılaştığımız anda fon veren kuruluşla ilişkimizi sonlandırır, bu durumu kullanıcılara beyan ederiz.

  teyit.org’a bireysel ya da kurumsal düzeyde finansal katkı sağlayan kişiler, teyit.org’un gelirini ve harcamalarını görmeyi isteme hakkına sahiptir.
  24.01.2017 15:24