• kafka deyince koska tarzı bir tatlıcı aklına gelmiyorsa kitap okuyordur.

benzer şekilde franz kafka fransızdır önermesiyle geliyorsa çok okuduğunu zannediyordur ama boşuna okumuş da olabilir.

çağdaş dünya edebiyatı, klasikler, çağdaş türkiye edebiyatı gibi dallardan 1-2'şer örnek verebilecek kadar ayırdındaysa da kitap okuyordur bu arkadaş.

yoksa "ne okuyorsun?" dersin, roman der geçerler usta.
  • yaninda bir kitapla bulunursunuz. eğer dediğiniz gibi okuyan birisi ise mutlaka ismini , yazarını şöyle göz ucuyla da olsa öğrenmeye çalışır.
  • pierre loti deyince aklına istanbul'daki mekan geliyorsa kitap okumuyordur.

ek: pierre loti'nin mekan ismi olduğunu zanneden hayat dolu yazarlar beni zamanın ötesine göndermiş. çok şaşırmadım. gerçekler acı olabilir, kusura bakmayın. kitap okumadığınız gerçeğini suratınızda patlattığım için üzgün değilim. neyse, kitap okumadığınızı fark etmenin sizi öfkelendirmesi iyi bir şey. ya da en azından, bir başlangıç.
  • internet üzerinden konuşun. dilbilgisi size yardım edecektir.
  • (bkz: kitap tartışmalarında basılı kitap mı kaldı lan e-kitap var deme eşiği)
  • konuşmasından anlayabilirsiniz sürekli olarak şey diyorsa, konuşamıyorsa doğru düzgün, yanlış yerde yanlış kelime veya cümleler kullanıyorsa kitap okumadığı anlaşılabilir.
  • biraz vakit geçirdikten sonra anlaşılır gerçi ama kısa yoldan en son ne okuduğunu sorun.
    hem belki bu sayede güzel bir kitap tavsiyesi de alabilirsiniz.

kitap okumak iyidir. artislik yapılası şeydir. sikinin boyuyla, arabanın cantıyla, oy verdiği partiyle artislik yapmaktan çok daha evladır da artislik yapılacak ortam yok. en iyi ihtimalle kimse umursamıyor hatta negatif bir etkisi bile olabilmekte. buna bir şey yapmak lazım.
  • gereksiz yöntemler silsilesidir. hayır öğrenince ne olacak, okuyorsa hemen sidik yarıştıracaksın da okumuyorsa ayy cahil diye burun mu kıvıracaksın. bu yöntemi arayanda bir sıkıntı vardır. çok merak ediyorsan sor gitsin kasma
  • yerinde yapılan kelime vurguları ile de anlaşılabilir
hesabın var mı? giriş yap