• https://youtu.be/cperhy5iqzg?si=gmsclsrwtap_2ko7

seni sevdiğimdendir gelirim ben bu yere
    ayaklarım basmaz yere görürüm önümü
    ararım sinmiş köşelerde ben dünümü
    dağlar bilmez, bağlar bilir
    orman bilmez, başçeşme bilir..

şarkının hikayesi;

"ben türkiye'ye gelemedim yedi sene. yedi sene sonra havaalanında indiğimde o kadar fena oldum ki. gözlerim doldu. çok kötü hissettim kendimi. neyse balıkesir'e gittim. oradan da başçeşme mezarlığı'na. annem ve babam, ikisi yan yana yatıyorlar orada. mezarlarını görünce, bir de memleket hasreti… sanki onlar bensiz ölmüş gibi bir şey esti nedense. her sene ziyaret etsen o yük kalkacak da ortadan… ve orada “seni sevdiğimdendir gelirim ben bu yere” sözleri çıktı. melodisiyle birlikte, olduğu gibi birden çıktı. “ayaklarım basmaz yere görürüm önümü…'' belki bir kelime eklemişimdir sözlere, belki de en fazla iki… baştan sona mezarlıkta döküldü ağzımdan şarkı. başçeşme çok da güzel bir mezarlıktır. gidip dolaşası gelir insanın. mezarlıktan çıkarken şarkı bitmişti. normalde önce müziği yaparım. herkes sözün üstüne yapar müziği. oldu mu çok güzel oluyor ama yüzlerce de şarkı çöpe gidiyor. bir şey ifade ederken samimi olmak yetiyor. başka acayip sözlere gerek yok. işte balıkesir de öyle oldu. "
    zafer cımbıl

anlam sevgiden geçer..
    https://youtu.be/eo5jivlruiq?si=mzukrstekmon2rip

başka bir gün bu sebeple gireceğim debe'ye;)

https://youtu.be/5sgibm23_fg?si=guxsrdfgvr4v-6e1
  • ciglik cigliga sarkisini soyledigi icin cennete gitmeyi hak eden kadin.
  • sadece konser vermez, adeta annelik, ablalık yapar. ankara'da verdiği bir konserde, çoğunluğu öğrencilerden oluşan dinleyici kitlesine vakit geceyarısına gelmişken "vize haftanız değil mi sizin, ne bu saate kadar burada duruyorsunuz, bakın gece 12'den sonra otobüs de yok, koşa koşa gidin yetişin sonra tekrar görüşürüz." demişliği vardır, candan öte bir şeydir.
  • sesine cennet kaçmış kadın
  • "onun müziği ile tanışmak sanki ruhsal bir uyanıştı benim için. kalabalığın içinde yalnız olmadığımı hissettiren bu müziğin bir parçası olmamı sağladığı için ortaçgil'e teşekkürler..."
  • bir siyah gibi jazzy söyledikten beş dakika sonra eline kanununu alıp insanı dersaadet semalarında uçurabilen, insana 'neden kendi albümü yok ki?' sorusunu sorduru sorduruveren iyi şarkıcı, güzel kadın.
  • rüzgâr sesli hatun kişi, ferahlık makamından bûse, bûse'lik makamından ferahlık.
  • ekmek için ekmeleddin, şarap için birsen tezer. sesidir beni dizginliyen.
  • şarkı söyleme tonunda küfür etse, bitince bir daha bir daha diye alkış tutacağım sanatçı.
  • kendisinin bir konserinde şarkılar söylenmiş, sahneden ayrılmış, akabinde "bir daha" sesleriyle sahneye geri çağrılmıştır. eline mikrofonu alıp seyircilere hangi şarkı söyleyeyim diye sorduğunda, 5-6 kişi istanbul diyerekten seslerini duyurmaya çalışmıştır. o 5-6 kişiye karşılık ben tek başıma en arka sıralardan çok sevdiğim bir şarkı olan kuş masalı için bağırmışımdır. 5-6 kişinin istanbul istemesine karşılık o benim kuş masalı deyişimi duyup "e seyirciler kuş masalı'nı istiyor, onu söyleyelim o zaman" demiştir ve `sustunuz, susmayınız, sadece boktan bir sabah bu sabah` dizelerini söyleyerek beni benden almıştır.

bu da böyle bir anım olmuştur..
hesabın var mı? giriş yap