29029 entry daha
  • fatih karahan bugün faiz artışının bittiğini açıkladı.

başka sözüm yok. on defa anlattık anlamadiniz. borsa güzellemesi yapip insanları boşa umutlandirma dediniz. siz borsayı hep endeks sandınız. borsa bambaşka bir şey. gören gözler için. hayatın akışı içinde borsa kadar bilginin karsiligini avuç avuç parayla veren ve karşılığında hiçbir şey istemeyen, vergi vs ödemediğiniz bir hazine sandığı daha yoktur. ama borsanın basit kurallarına uymadan öğrenmeden buradan para kazanacağını sanan da net ahmagin önde gidenidir.
  • aşağıdaki dört şirket bist 100 endeksinin fiyatı belirlenirken %25 ağırlık katsayısına sahiptir.

türk hava yolları
    tüpraş
    bim birleşik mağazalar
    koç holding

bist 100 teknik analizlerini yaparken, bu şirketlerin teknik analizlerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.
    bist 100 ve şirketlerin analizlerine bakarak endeks en fazla 10500-10600 seviyelerine kadar yükselebilme potansiyeline sahip. diğer taraftan 2024'te dolar bazlı 310 direncini geçemeyecek gibi görünüyor.
  • 48 tane gyo firması var hala gyo halka arz oluyor.
    bu ülkede süistimal edilmeyen karınca bile kalmadı ak. (bkz: swh)
  • (bkz: #162798237) 3 hafta geçmeden güncelleme gerekti :)

göltaş hissesi çok iyi bilanço açıkladı ve 615lere yükseldi, bugün elimdekilerin çoğunu çıkıp, megap ve prkme ağırlıklarını arttırdım. ek olarak,

yunsa : fiyat 79, f/k 8.07, pd/dd 3.16 ile portföye eklendi.

- yunsa 18 nisanda(bu akşam) bilanço gönderecek, son 5 dönemdir çeyreklik favök ve kar performansı oldukça iyi, 60m sermaye ile 9 ayda 422m kar açıkladı, enflasyon muhasebesine rağmen kar'ın 700lere yaklaşacağını, varlıklarının yeniden değerlemeleri sebebiyle de pd/dd'de ciddi düşüş olacağını ve aşırı ucuz seviyesine geleceğini düşünüyorum.

portföyü değerlendirenler olursa yorumlaşabiliriz
  • küçük şirket bilançoları çok tırt geliyor. hayal kırıklığı yaratan büyükler de var.
    bu gidişle borsa istanbul’daki 554 halka açık şirkette bağlı para en iyi ilk 20 - 30 şirket hisselerinde yoğunlaşacak gibi.

iyi hisselerde olduğunuzdan emin olun. 2030 yılında iyi olacak olan şirketlerde değil.

bu zor şartlarda iyi bilanço getirmeyi başarabilen şirketler 2030 yılında da büyük ihtimalle iyi olmaya devam edecektir. yüksek özsermaye karlılığı, yüksek kar marjı, yüksek nakit yaratabilme gücü (bu genelde çok güçlü markayla olur), yatırımcı dostu iyi yönetim <temettü ödeyebilen, asla bedelli yapmayan>, anlamlı hisse geri alımı yapan, şirketlerde yatırım yaptığınızdan emin olun. bu özellikler akşamdan sabaha elde edilebilecek şeyler değildir. iyi ve kurumsal yapı gerektirir.

bu çerçevede düşündüğünüzde gerçekten yatırım yapılabilecek 20-30’dan fazla şirket olmadığını siz de farkedeceksiniz.

not:
    şirket hisse geri alımı yapmıyordur, ama çok iyi temettü ödüyordur. aynı şey. ikisi de yatırımcı için yaratılan değeri artıran şeyler.

temettü vermeden de karı sürekli artıran ve iyi yatırımlar yapan sonucunda yüksek özsermaye getirisi elde ederek fk’yı habire düşüren şirketler de, bunun sonucunda hissenin kendisi değerlendiği için, yine yatırımcısına kazandırdığından yine bu iyi şirket kategorisine girer.
  • varlık fonunun borsa düşüp para dolara gitmesin diye yırtındığını düşünüyorum. kaynak mabadım .
  • şu sıralar ölü taklidi yapılması gereken yer.
  • ha soyle nesemız gelsın yahu. 17:30 17:45 arası %1,16 yaptı. sabahtan yapasnız da cıkıp gunumuzu yasasak olma mı yanı. kar alıp kacanlar bıraz bastı asagı ama bekledıgım hareket bu olabılır. bu olsun.
  • xbank zirveden zirveye koşarken çoğu hisse sürünüyor uzun zamandır. xbank' ı çıkarsak endeks 7500 falan olurdu heralde.

özellikle akbank ve yapı kredi müthiş bir ralli içinde.
  • satın la hepiniz satın. nasılsa yüzde 50 daha pahalıya geri alacaksınız:)
hesabın var mı? giriş yap