• sayemde 60.000 leri görecek.

bu işten biraz da ben kazanayım diyerek biraz hisse aldım ertesi gün gezi parkı olayları oldu.
    maliyet düşüreyim diyerek biraz daha hisse aldım ertesi gün savcılar soruşturma başlattı.
    biraz daha birikimim olsa hükümeti düşüreceğim.

kesinlikle müthiş bir eğlence aracı.
  • borsa ile ilgili şöyle bi fıkra vardır bilenler bilir, son zamanlarda sanki içinde bulunduğumuz durumda biraz buna benziyor.

kızılderililer sonbaharda yeni seçilen kabile büyücüsüne gitmiş ve kışın soğuk geçip geçmeyeceğini sormuşlar. modern dünyanın âdetleriyle yetişmiş genç büyücü eskilerin sırlarından bihabermiş ve kışın nasıl geçeceği konusunda hiçbir fikre sahip değilmiş. ne olur ne olmaz, işi sağlama alayım diye düşünen genç büyücü, kabile üyelerine soğuk bir kışa hazırlanmalarını salık vermiş. birkaç gün sonra aklına gelmiş ve meteoroloji müdürlüğü’ne telefon açmış ve soğuk bir kış bekleyip beklemediklerini sormuş. görüştüğü meteorolog ise kışın sahiden soğuk geçeceğini düşündüğünü söylemiş. bunu üzerine büyücü kabileyi toplamış ve daha fazla odun depolamalarını buyurmuş.

aradan birkaç hafta geçmiş. büyücü meteorolojiyi bir kez daha aramış. meteorolog bu sefer, ‘çok soğuk bir kış olacağa benziyor’, demiş. büyücü bunun üzerine kabilesini yine toplamış ve bu sefer ormanda ne kadar yakacak odun, dal, kıymık, bulursa toplamasını söylemiş.

yine birkaç hafta geçince büyücü meteoroloji işleri’ni bir kez daha aramış ve durumu sormuş. meteorolog bu kez çok heyecanlanmış. ‘gelmiş geçmiş kışların en soğuğu olacak, öyle görünüyor,’ demiş.

büyücü, ‘ciddi misiniz?’ demiş ve eklemiş. ‘nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?’

meteorolog bir an duraklamış ve ‘kızılderililer,’ demiş, ‘çılgınca odun topluyorlar
  • sadece bist icin degil herhangi bir yatirimda kucuk yatirimcida karsilasilan cok buyuk bir psikolojik yanilgi var. insan psikolojisi o yanligiyi farketmelerini engelliyor ve buyuk yatirimcilar da insanlarin bu acigini kullaniyor. bu anlatacagim ister ev olsun ister araba ister kripto olsun, hepsinde gecerli.

ornegin bmgt hissesi 2 ay once 4tl iken bugun 16tl. cevrenizdeki bmgt hissesi sahipleri bayram ediyor. 2 ay once 200bin tl ile bmgt hissesi alan is arkadasinizin su an 800bin tl'si var ve sizin de kaniniza giriyor almaniz icin. bunu yaparken de gozunuzun onunde satilik ev bakiyor. bmgt hissesi almak size de cazip geliyor. işte psikolojinizin sizi tuzaga dusurdugu kisim burasi. saniyorsunuz ki siz de alirsaniz paranizi 4'e katlayacaksiniz. 16tl'den aliyorsunuz ve 64tl olmasini bekliyorsunuz. yani 2 ay once 4tl olan hissenin bir an once 64tl olmasini bekliyorsunuz. (4? 64? 4'ten alan icin 16 kat :s) ama hisse dustukce dusuyor, cunku 2 ayda parasini 4'e katlayan adam o hisseyi tutmaz. ister buyuk yatirimci olsun ister kucuk, tutmaz! zaten siz 64'e gitmesini beklerken is arkadasiniz elindeki bmgt hissesini satmis ve bir ev sahibi olmus. kimin parasiyla? tabiki sizin. o 16'da satmis, siz 16'da almissiniz. kriptoda olan da bu. farkli degil. kriptodan batanlar aynisini yasamadi mi? daha yukseklerden iteleyebileceginiz biri oldukca kazanirsiniz. mesele bu kadar basit. kriptocularin ucacak kacak reklami yapmasi da bundan. borsanin farki ortada gercek bir varligin olmasi. mesela hisse cok ucuzdur. sirketin sadece binalarini satsan daha cok para eder. o zaman al tut. cunku sen hisse aldiginda o binalara da ortak oluyorsun. ama kilit nokta hissenin ucuz olmasi burda.

gecen yil 300bin tl olan evler birden 1milyona firladi. 1 yilda 3.5x artis. siradan vatandas atladi aman ev fiyatlari cok artiyor diye. ee sen gecen yil 300bin olan evi 1milyona aldin. niyetin de seneye 3.5milyona satmak. :)) bir daha okuyun. 300binlik evin 2 yilda 3.5milyon olmasini bekliyorsunuz. yapmayin boyle seyler. zaten cok yukselmis olan bir seye atlamayin. bir sey cok yukselmisse birileri "zaten" kazanmistir. kendinizi kaybedip onlarin finansoru olmayin.
  • bugün destek noktasında büzülme olursa foldları open, checkleri close, bobları wait yapmasını beklediğim borsa. ayrıca hisse senetlerindeki yapay çoğalmadan ortaya çıkan sonuçlardan sonra yapılacak olan satış bizi orta düzeyde fall yapmaya yöneltebilir, o konuya çok dikkat etmek lazım.

nasıl olsa kimse bir bok anlamıyor.
  • basligi altinda da yalamaya devam edenleri gosteren borsa. ulan yaladigin sik 70 yildir iktidara gelemeyenleri herseyden sorumlu tutuyor da, ben senin gotoglani oldugun kulamparalari borsanin dusmesinden niye sorumlu tutmayim?

edit: ulan killi badem neyin dezenformasyonu?
  • arkadaşlar paranızı yiyin, üç günlük dünya, herhangi bir rasyonalitenin işlemediği borsamızda size ekmek çıkar mı sanıyorsunuz ?

iki tane örnek vereceğim size; çok basit temel analiz, detaya gerek yok, aynı sektörlerden;

bsoke ve bucim. ikisi de çimento hissesi;

bsoke arkadaşımız en son 850 milyon tl zarar etmiş, 400 milyon tl sermayeli bir şirket. sermayesinin iki katından fazla zarar yazmış bu şirket.

bucim arkadaşımız ise 750 milyon tl kar etmiş, sermayesi 1.5 milyar tl.

sizce bu iki hisseden hangisi bu sene yatırımcısına para kazandırmıştır ? evet enteresan bir şekilde kol gibi zarar etmiş, daha küçük sermayeli bsoke, bugün bile neredeyse tavan kapatıyordu. bucim ne yaptı ? devre kese kese -5 te kapattı. son 7 gün performansları bucim -20, yani şirket yüzde 20 değer kaybetmiş. batı söke arkadaşımız ? yüzde 28 değer kazanmış.

gelelim, boya sektörüne;

polisan kardeşimiz 100 milyon tl kar etmiş 750 milyon tl sermayeli bir şirket; son 7 gün yüzde 20 ye yakın değer kaybetmiş, fksı 7 gibi.

marshall boya kardeşimiz 11 milyon sermayeli küçük bir kardeş, 50 milyon civarı kar etmiş. ama o da ne; son bir haftada yüzde elliye yakın, son bir ayda yüzde 200 e yakın değer kazanmış. fk sı 2697 (!). yani iki bin altıyüz doksan yedi bilanço dönemi geçecek de anca amorti edecek kendisini. naptılar olm görünmez boyayı mı icat ettiler ?

mantık aramayınız kısacası buralarda. paranızı yiyin demiş miydim ?

ha aklıma sonradan geldi; bak canı sıkılan yatırımcıya hep şöyle söylenir; iyi yönetilen, yatırım yapan, karını arttıran şirketlere yatırım yaptıysanız düşüşlerde canınızı sıkmayın, efendim elbet kazanacaksınız falan filan.

kanka türkiye’de sabancı kadar iyi yönetilen şirket var mı ? taş çatlasın bir avuç. adamlar 20 milyar lira kar açıklamışlar, kasaları döviz dolu, deli gibi yatırım yapıyorlar falan filan. e bir bakın bakalım sahol hissesine ? 52 haftada yüzde 72 civarı bir artış yapmış. geçen sene bu zamanlar 35-36 liraydı aldın unuttun uzun vadeci olarak. güvendin. şimdi 54 küsür lira aynı hisse. enflasyon kaç geçen yıl bu yıl arası ? yüzde 130. yani sana para kazandırmak bir yana, erimiş gitmişsin enflasyona karşı. iki bira içseydin daha iyiydi o parayla.

sorarım size mantıklı bir adam alın teriyle kazandığı parayı nasıl yatıracak borsaya ? hangi teknik, hangi temel çalışıyor, biri bana söylesin bakalım.

hikaye yani arkadaşlar. geçeceksiniz.
  • rahmetli babam ölünce bizlere miras kaldı. artık evlenirim diye düşünüyordum. 480 bin lira iyi paraydı. zaten bu devirde kendi çabanla ev almak imkansızdı. anca işte anadan babadan bir şeyler kalacak öyle. o yüzden bu z kuşağına çok üzülüyorum. neyse, istanbul bayrampaşa'da yaşayıp iş yerim de burada olduğundan buradaki 2+1 evler 600 bin civarıydı. nakliye parası, eşyalar, düğün masrafı, alım satım masrafı vs. tüm bunlar hariç 100 bin lira kadar açığım vardı. aslında toplam açık onlarla birlikte 200 bin liraydı ama benim hedefim 480 binin 600 olmasıydı. o kadar çok kredi cekip borca girmek istemedim. o yüzden tüm paramı 2020 yılının yaz ayında altına yatırdım. 3020 liradan tam 159 tane cumhuriyet altını aldım.

6 kasım 2020 cuma gününe kadar cumhuriyet altını bu seviyeye geldi.

görsel

tanesi 3553 lira oldu. yani 480 bin lira 565 bin lira olup 85 bin kâr yaptı. hayallerim gerçek oluyordu; evim, eşyalarım, içinde sevgilim... off süperdi. aman bir aksilik olur, belki düşer diye pazartesi işten çıktıktan sonra hemen kuyumcuya gidip hepsini nakde çevirmek istedim. açgözlülük de iyi bir şey değil tabi. geri kalanla kredi çekerim yeter dedim ama sevgili damat bey pazar gecesi "hadi bye, ben istifa ettim, kaçıyom" diyerek bi tivitle tüm hayallerimi çaldı. şaka mı bu diye düşünürken gerçek olduğunu anladım. sadece benim değil milyonların hayalini de alıp gitti. altın da düştükçe düştü. "belki çıkar, belki şimdi çıkar" diye bekleyenler perişan oldu. ana paradan tam 30 bin lira uçup gitti. para 450 bin liraya geriledi.

olsun dedim yeni bir hayale yelken açtım. zarar ettiğim altının yarısını borsaya yatıracaktım. bizim borsamıza. televizyonlarda reklamı yapılan türk borsasına. borsa istanbul.

206 bin lirayla çok ince eleyip sık dokuduğum ve borsadan milyonlar kazanan analist bir büyüğüme de danışarak iki hisse satın aldım.

görsel

tekrar bir aksilik olmazsa bu iki hisseyi kimse tutamazdı. hem daha ne olabilir ki derken iki gün geçmedi 23 şubat 2021 tarihinde 35 bin liraya yakın borsadan da zarar ettim. inanılmaz çöktü. sanki borsa beni bekliyor gibiydi. 206 bin lira ertesi gün 172 bine kadar geldi.

görsel

"analist abi noldu?" dedim. "mukadderat" dedi. ama sadece ben değil o gün herkes perişan oldu. günler geçti geçti hisseler kendine gelip toparlanmaya başladı. portföy kar gösterip yeşile döndü. tam hele şükür derken bu sefer reis bey borsa istanbul müdürünü de şutladı. fakat yılmadım belki altın çıkar oradan toparlarız diye kendimi motive ettim. gülüp tekrar eski halime gelmek için ekşi'de komik hikeyerimi anlattım, cem yılmaz'ın gösterilerini tekrar tekrar izledim, balonun içine su doldurup meme niyetine mıncıkladım. beni ne mutlu ediyorsa ona odaklandım ama altın da düşmeye devam ediyordu. hatta öyle bir hâle geldi ki sanki kuyumcuya gitsem kuyumcu para verip "al şu altınları" diye altın satacaktı.

paralar, hayellerle birlikte uçuruma doğru el ele gidiyordu.

altının gramı 400 liraya, cumhuriyet 2600 liraya kadar indi. aslında altın biraz çıksa geri kalanını da satarak dipten yine o iki hisseden alacaktım. çünkü beni yönlendiren çok muhterem analist abim "hisselerin bilanço haberleri gelecek, kap olacak, geç kalma hazır dipteyken tekrar al" diye sürekli uyarıyordu. hisseler de gün geçtikçe çıkmaya başlıyordu ama bu arada altın da çıkıyordu. lan ne yapayım ne edeyim derken aman dedim daha fazla fırsatı kaçırmamak için hazır şans da yüzüme gülmüşken altının gramı 416 olunca ayaklarım götüme çarpa çarpa kuyumcuya koştum. nefes nefese geldim "bir su için" dediler. "boş ver abi suyu, hemen şunları bozun acil işim var" dedim. 2783 liradan geri kalan tüm altınları da satarak hepsini yine borsaya soktum ve çok muhterem analist abime "ahan bozuyom abi" diyerek kuyumcudan bir hatıra fotoğrafı yolladım.

görsel

töbe yalan olmasın. ne olur ne olmaz diye kıyıda beş tane altını kendime sakladım. analist abi duyunca çok kızdı. "niye tutuyon olum, sana çıkacak, şahlanacak, deli tavan yapacak bu hisseler demiyom mu?" dedi ve sonuç olarak bundan 10 gün önce 11 mart 2021 tarihinde bütün altınları nakde çevirip borsa istanbul'a tekrar aktarmış oldum. yeni portföyüm de böyle oldu.

görsel

425 bin lira... hisseler de iyice rayına oturmuş güzel gidiyordu. analist abiye göre altı ay içinde bu para 650 bini kesin geçecekti. hatta "700 bile olur, ben sana en kötü ihtimali söylüyorum" dedi. hayallerim pamuk arasındaki nohut gibi yeniden yeşermeye, filizlenmeye başladı. hem zaten olan olmuştu? artık daha ne olabilirdi ki?

evim olacaktı lan. eşim, çocuklarım, kaynanam.. eheh...

"çok muhterem" deyip dalga geçtiğim analist abi aslında haklıydı. dedikleri birbir çıkıyordu. iki gün olmadan hissenin biri bilanço açıklayarak tavan yaptı, diğer hisse de ertesi gün 19 mart 2021 cuma akşamı kap açıklayıp 10 dakikada zirveye oturdu. hayallerim pamuğu yırtarak kök salıyordu. portföy kısa sürede bu hâle geldi.

görsel

455 bin lira. yani 425 bin lira iki günde 455k oldu. "iyi ki altınları bozmuşuz, altın da 404 lira oldu, çok mutluyum" diye analist abiye mesaj çektim. "daha bu ne ki?" dedi. "asıl tavanlar pazartesi başlayacak, en az iki tavan bekliyorum, üç olursa da şaşırmam, zirveler bizim sen kalın giyin" dedi. ahaha ulan daha ne olabilir ki? dedim. hemen telefonun hesap makinasıyla işte lot şu kadar olursa kaç param olur? biraz daha mı beklesem? acaba araba da mı alsam? balonları atıp gerçek şişme bebek mi alsam falan tekrar hayal kurmaya başladım. portföyüm nohut gibi yeşil, pamuk gibi bembeyazdi. arada bir uygulamayı açıp yeşiline bakıyordum. ulan belgrad ormanı gibiydi namussuz. içinde koşasım geliyordu ama tabi sabırlı olan kazanacaktı. ilk aldığımdan bu yana tam iki ay bu tavanları bekledim. aslında öyle her şey pat diye olmadı. zaten bekleyen kazanır mottosu bir gerçekti. pazartesiden cumaya paranın 550 bini geçmesi artık an bile değildi. zamanı gelmişti.

cuma gecesi deli hayaller kurdum. yahu artık ne olabilir ki? dedim. rahat ol lan, yat uyu sabah tavanlar bizim dedim. uykuya dalınca merkez bankası başkanı da gecenin 4'ünde "beni de görevden aldılar, allah'a emanet olun" diye tivit attığını görünce "ağan sikim" diye yataktan doğrulup haberlere baktım, evet doğruydu. reis 20 ayda dördüncü başkanı da şutlamıştı. altın 404 liradan 470 liraya, dolar da 7,22'den 8,65'lere kadar kısa sürede fırladı.

hemen muhterem analist abiye mesaj çekip "abi borsa şimdi nolcak?" dedim. yarrrrrra yedik dedi. abi tek r harfi yeterdi niye böyle yapıyon dedim. "sadece biz değil cemil cümlemiz yedi" dedi. "ama tavanlar olacaktı, zirveler olacaktı, kalın da giyindim, en az ikiydi hani" dedim. "soyun soyun pazartesi borsa cehennem yeri olacak, terlersin çok" dedi.

22 mart 2021 pazartesi sabahı (dün) saat 10'da çırılçıplak portföyü açtım ve aynen şöyle bir tabloyla karşılaştım.

görsel

411 bin lira...dile kolay. 455 bin de iki tavan bekleyip 500 binlere yelken açacakken 45 bin lira zarar edip 411 bine geldi. borsa tarihinde ilk kez üst üste devre kes yapıp alım satımı durdurdu. yabancı yatırımcılar korkup çekildi ve günün sonunda her yer mahşer yeri oldu. tüm hisseler eksi 10 gördü. muhterem analist abinin dediğine göre de yarın kal(dır)dığımız yerden yemeye devam edecekmişiz.

"peki abi ne zaman inecek bu?" dedim. "reis ne zaman tatmin olup kurcalamazsa o zaman" dedi.

velhasılı istanbul borsası şahsıma işte böyle şeyler yaşattı ve tüm bunları da kaybedenlere biraz moral olsun diye anlatmak istedim. ama hayalerimin ve hayallerimizin "ben ne dersem o olur" diye burnunun dikine giden tekbir adam tarafından yok edilmesi, benim gibi milyonlarca gencin ileriye yönelik hedefinin artık kalmaması, sadece bana mı oluyor hissini iliklerimize kadar yaşatması ve ekonomik anlamda umudumuzun gittikçe azalması ve bunlara da bir çözümün bulunamaması, artık fena halde can sıkıyor, düşündürüyor.

hani hayallerde yeşeren nohut ve pamuk vardı ya, anlaşılan o pamuğun bizdeki yeri belli. öyle gökyüzü, yeşillik falan hikaye. bu ülkede hayallerimizi bile çalıyorlar.

edit: hisseler noldu diye soranlar oluyor. aynı hisselerle yıl sonuna kadar devam edeceğim. portföyü de o zaman editlerim. geçmiş olsun dileklerini ileten, tavsiyeler veren, moral aşılayan tüm herkese de teşekkür ederim. hepimize bol kazanç olsun. sağ olun sözlük.
  • sırf bi ihaleden milyar dolar götürüp oğlu askerlik görmemiş, gençlik büroları polis amiri tokatlayan partililer kalkmış oğlu askerlik yapmış ömründe haram lokma yememiş adamı çocuğunun sözde sgk girişinden vuruyor ya ahahah.

ulan borsayı geç faiz indirimine devam deyip ertesi gün doları 18'den 10 liraya çakan kimdi be? bunların işi milletin parasını almak.

utanmadan yazıyorsunuz daha.
  • borsa sıkışık trafikte araba kullanmak gibidir. sizin şerit durur yanınızdaki ilerler. siz o şeride geçtiğinizde bu sefer geçtiğiniz şerit durur çıktığınız ilerlemeye başlar. hep ilerleyen şeride geçtiğinizi düşünseniz bile bir bakarsınız yarım saat önce gördüğünüz aracı yine yanınızda görürsünüz. borsa da böyledir. eğer o yolların kurdu değilseniz veya çakarlı aracınız yoksa şerit değiştirmek ancak sizi strese sokar.
  • --- spoiler ---

gerçekten iyi niyetle yardımlaşma amacı ile kurulan telegram gruplarını tenzih ederek bir kaç kelam etmek istiyorum
    --- spoiler ---

manipülatif hareketlerin nasıl işlediği ile ilgili kısa bir bilgi vereyim. sonrasında siz yine " tavan tavan" giden bir hisse isterseniz buyurun girin.

şimdi bir şirketin ödenmiş sermayesi o şirketin hisse senedi sayısına eşittir. dolayısı ile şirket ne kadar " küçük " ise o kadar az hisse senedi vardır.

diyelim ki eregl görsel
    3.5 milyar adet hisse senedi var. bu şirketin %50,71i borsaya kote. yani hakla arz. dolayısıyla 1 milyar 775 milyon küsur hisse senedi var. bu büyük bir sayı. bu tahtada istediğiniz gibi at koşturamazsınız. likit güçlü ve büyük oyuncuların olduğu yer. bu tahtayı yapan yabancı + yerli + kurumsal+ emeklilik fonları agalar size ekmek yedirmez.

ancak elinizde ufak bir şirket olsun. örnek : turex görsel

( örnekler ve kurgu tamamen hayal ürünü olmakla beraber al - sat - tut tavsiyesi içermez.)

patron bir gün bir manipülatör ile yemek yer. manipülatör ve patron şirketin kaç para olması gerektiği konusunda bir anlaşma yapar. patron istediği rakamı söyler , tahtacı ise işe koyulur

ortada piyasada gezen 22.5 milyon lot hisse senedi var ( şirket kartında diğer yazan kısım ) tahtacı yavaş yavaş hisse senedini toplamaya başlar. indire kaldıra ufak ufak toplar.

çoğunluğu elde edince " bazı" telegram grupları + sosyal medya fenomenleri ile birlikte hisseyi pazarlamaya başlar. diyelim bu aga piyasadaki malın çoğunu topladı. her gün milyon lot alış yazar. piyasadaki malın çoğu kendisinde olduğu için ve karşıda satıcı olmadığı için ( çünkü toplu bir mal yok. örneğin birinde 50 bin lot var ama tahtacı kardeş 2 milyon lot alım yazdı ) hisse günü tavan kapatır. çünkü en yüksek fiyattan bir teklif veriliyor , kimse satmıyor ( satamıyor) ve gün tavan ile kapanıyor.

ertesi gün ve ilerleyen günler bu devam ediyor. takır takır tavan serisi telegram gruplarında bir şekilde önceden mal alan kişiler tarafından iştahla tavsiye ediliyor..

tivitırda " bildirimleri açın yeni seriler de gelecek" yazıları deli gibi rtler ve favlar alıyor, roketler havada uçuyor.

ta ki büyük oyuncu ile patronun anlaştığı fiyat gelene kadar. oyuncu her gün 1 milyon lot alım girerken , karşı tarafa ufak ufak satışlar giriyor. x4-5 yaptığı malı her gün telegram gruplarından gelen yüzlerce kişiye dağıtıyor.

sayı büyük değil. toplam dağıtılacak 10 milyon lot var diyelim. telegram + tivitırdan 20.000 kişi toplarsanız bunlara da adam başı ortalama 500er lot aldırırsanız ( kişi başı 15k yapar ) malı dağıtırsınız. bakmayın 20.000 kişi nerden bulacaksın demeye. çiftlikbank insanları evlerden toplayıp batırmadı mı ? iki tuşa bastırmak çok mu zor ?

tahtacı 10 milyon lotu malı serseri mayın gibi dağıttı mı ? kaldı mı elinde az miktar. her gün satış yazmaya başlıyor. böyle sığ bir tahtada yabancı veya fon olmadığı için , bu arkadaşın kafasına vurup elinde ki malı kimse alamıyor. kimse alamadıkça fiyat düşüyor. her gün tabana satışlar yazıyor. en dip fiyattan bile alan olamadığı için fiyat malın dağıtıldığı kişilerin elinde patlıyor. tahtacı canı isterse alım yazıp yukarı götürüyor , canı isterse aşağı basıyor.

tam bu noktada devreye iyi bir psikologla devam ediyor (ciddiyim.) psikolog veya iletişimci (kitleyi nerede daha çok içeri alıp nerede daha çok dışarı atacağını planlar. tahtacıya " 3 gün yükselt 1 gün geri çek 5. gün tavan yap" der. tahtacı uygular

tavan taban serilerinden sonra yukarda ümit verilip tekrar mal dağıtılır , tahtacı tekrar geri toplar...

işte tüm bu düzenin kurulması için sadece 20.000 kişi gibi bir kitleyi yönetecek ve kuracak whatsapp telegram tivitır vb gruplara ihtiyaç var.

bunlara girmeyin. bu çok büyük bir günah / etik dışı / yanlış. jet fadılın adamlarından , çiftlik bankın kurucularından farkınız yok. bu ponziden de beter bir sistem. bu bir ümit tacirliği bitmeyen bir işkence. o 20.000 kişiden biri evini satıp girmiş olabiliyor.

sığ tahtalardan uzak durun. kolay para diye bir şey yok.

illa tavsiye isterseniz spk düzey lisansına sahip kurum ve kuruluşları , yatırım danışmanlarını ve köklü aracı kurumları tercih edin.

bol kazançlar :)

debe edit : beni debeye sokan kıymetli suserlara teşekkürler :)

edit2: entry debeye girdikten sonra çokça güzel mesaj aldım teşekkürler herkese. bir kaç adet de bu entry'i suçlayan ve " insan kalitesi" hakkında yorum yaparak eleştiriyi hakaret boyuna taşıyan suser arkadaşlara cevap yazmak istedim.

şimdi takılınan kısım öncelikle " bir şirketin ödenmiş sermayesi o şirketin hisse senedi sayısına eşittir kısmı".

örnekleyelim : kozaa ödenmiş sermayesi 388.080.000 tezime göre ( bu arada bunu açıkladığım için utanıyorum ama neyse.) şirketin bu kadar lot hisse senedi var demektir. kozaanın %47,75i halka arz. ödenmiş sermayenin %47,75i alırsanız 388.080.000x04775 = 185.308.200 yapar. bakın gerekli yerleri işaretledim görsel

kozaa kapanış fiyatı 46,86. eğer benim bilgim doğruysa ve ödenmiş sermaye eşittir = hisse senedi sayıyı ise hisse senedi sayısı x bir adet hisse fiyatı şirketin değerini verir

dolayısı ile 388.080.000 x 46,86 = 18.185.428,800 aa bakın burada ne varmış :) görsel

şirketin ödenmiş sermayesi az ise , şirketin az hisse senedi vardır. gezen lot ne kadar az ise tahta o kadar sığdır. eğer şirket manipülatif bir şirketse ve fiyatını hak etmiyorsa oraya tahtacı dadanır ve bahsettiğim olaylar yaşanır. ben bu örnekleri vererek yatırımcıyı korumak istedim sadece turex örneği kozaa örneği veya eregl örneği birer dataydı sadece hiç bir kağıtı zan altında bırakmak gibi bir derdim yok.

eleştirilere ve karşı fikirlere saygım var ama suser arkadaşlardan ricam olayı hakaret boyutuna çevirmemeleri. bu iş benim mesleğim ve mesleki bilgilerime güveniyorum.
hesabın var mı? giriş yap