• borusan firmasının bmw araçları için yaptığı rezilliktir. sunucu masraflarından kaçmak için acil durum çağrılarına kadar tüm sistemi kapatmıştır.

  bmw aracının en önemli özelliklerinden biri olan connected drive dır ve sattığı tüm araçlarda bu özelliğin parasını çatır çatır almaktadır. bu özellik ile aldığın aracı btk nın isteklerini yerine getirmek çok pahalı olduğundan tüm sistemi kapatmıştır.

  sistem sadece 112 yi arayabilmektedir ve konum gönderme ve geri arama özelliği devrede değildir. bu büyük bir rezilliktir.

  kısa ama kendi rezilliğini tertemiz gösteren bir açıklama yapıldı.

  https://www.bmw.com.tr/…teddrive-bilgilendirme.html

  31 temmuz 2019 tarihinden itibaren tamamen kullanıma kapatılmıştır. tek yapması gereken araçlarda türkiye operatörlerinden biri ile anlaşmak ve türkiye connected drive özelliği için ülke içerisinde sunucu kurmaktır.
 • sadece bizim ülkemizde olabilecek olan büyük rezillik. 10/10

  sebep olarak btk gösteriliyor. fakat btk bu hizmetleri kapat demedi, serverları türkiye'ye kur dedi. borusan ise kolaya kaçarak hizmetlerimi sonlandırdı.
  bu özelliklerden özellikle acil durum çağrısı hayatı öneme sahiptir. benim bu aracı almamın ana sebebidir. sonuç olarak araç alınırken bunlar için bir bedel ödenmiştir. bu hizmetlerin devamı eğer bu mümkün değilse bu bedellerin geri ödenmesi gerekir.
 • aynı şekilde mercedes de mercedes me connect özelliğini kapattı. bunun sebebi de türkiye'de geçtiğimiz yıl çıkan ve firmaların bu tip hizmetler için türkiye'de yerleşik bir telekomunikasyon şirketiyle anlaşma yapması zorunluluğu. tabi bu da anlaşma yapılması gereken araç sayısıyla çarpıldığında çok ciddi bir maliyet olduğundan dolayı hizmetler sona erdi. tüm dünyada tek operatör üzerinden hizmet götürebilirken, sadece türkiye'de bir kaç bin müşterisi için özel bir anlaşma yapmak firmalara muhtemelen saçma gelmiştir.
 • bu durumun sorumlusu ne bmw ne de mercedes-benz türk, mbclubtr adresinde yazan, herkesin bildiği lakabı ile gudikcik; kapatılan konunun detayını su linkte görebilirsiniz:

  http://mbclubtr.com/…ercedes-connect-kapatildi.html

  kendisi herşeyi çok iyi bildiği için, mercedes'e karşı açtığı, devam eden davası nedeniyle, bu forumda yüzlerce kişiyi gaza getirip mercedes benz türk, vergi kaçırıyor diye, herkesi bakanlık ve vergi dairelerine şikayet ettirdi, ortalığı ayağa kaldırdı; sonuçta hiçbir şey olmadığı gibi, çünkü böyle bir durum söz konusu değildi, bmw ve mercedes'in esim kullanarak verdiği bu hizmetler, btk'nın bu konuda düzenleme yapmasına kadar mecburen durduruldu.

  sonuç olarak, bu durumdan mağdur olanlar, ilgili foruma gidip öfkelerini, kendi çıkarı için yüzlerce kişinin faydasına engel olan bu kişiye yöneltebilir. ki gudikcik, yıllardır işlettiği mercedes özel servisi ile bu işten ekmek yiyen bir adam, kendi kabını kirletti.

  edit: aşağıda belirtilen btk düzenlemesi, gudukcik tarafından bir kaşık suda kopartılan fırtına sonrası yapılan mecburi bir düzenlemedir; olayın temeli, gudikcik'in, satın almış olduğu bir araçta ayıp olduğunu iddia etmesi sonucu mercedes benz türk'e dava açması, ardından hissetiği kin ve öfke ile mercedes'e nasıl zarar veririm diye düşünüp ardından bu sistemlerde kullanılan esim'lerin, normal sim kart gibi değerlendirilmesi gerektiği iddiasından hareketle mercedes'in vergi kaçırdığını iddia ederek ortalığı ayağa kaldırmasıdır.

  edit 2: http://mbclubtr.com/…45065-mercedes-connect-hk.html konunun eski bir kısmı.
 • bununla ilgili (bkz: teknoseyir) haftalık gündeminde konuşulmuştu, tamamen btk'nın çıkarttığı yasal düzenlemelerin sonucunda firmaların durum netleşene kadar hizmeti sonlandırmasıdır. btk paypal'da olduğu gibi türkiye'de bulunun ve erişime izin verin dediğinden firmalarda hizmeti durdurdu.

  https://telkoder.org.tr/…temi_e-call_22_01_2018.pdf

  https://www.bmw.com.tr/…teddrive-bilgilendirme.html
 • insanların anlamadığı kısım şu. iot işinde ülke ülke sistem kurmanız mantıklı değildir. veri tek noktada toplanır, işlenir ve gerekli operasyon yapılır. yok türk sim kartıymış, yok server türkiye'de olsunmuş. o zaman yurtdışında server'ı olan ve kişi bilgisi tutan herşeyi kapatacaksınız (facebook, twitter, instagram, youtube, steam, psn network, netflix, microsoft account management, google hizmetleri, neredeyse tüm cloud hizmetleri, linkedin ve aklıma gelmeyen binlerce hizmet daha) ki taş devrine dönüşünüz hızlı olsun. bu insanlar 21. yüzyılı anlama yetisine sahip değiller gerçekten. sonra diyorlar 2023'te süper güç olacağız. sen önce endüstri 4.0'ı, iot'yi ve çalışma prensipleri anla da sonra yavaş gel süper güç ol.

  not: devlet 2010 zaten tüm hepimizin bilgilerini çaldırdı (adres dahil). çok meraklılarsa o zaman korusalardı. haber
 • araçlaradaki sistem fiziksel sim kart ile değil esim denilen bir sistem ile çalışmaktadır (aynı sistem yeni nesil iphonelarda ikinci hat tanımlamak için de kullanılmakta) ancak bu sistemi yerli operatörler desteklemediği için çalışmamaktadır. yani sunucu kurmakla çözülebilecek bir sorun değildir. sorun kanun koyucunun teknolojinin gerisinde kalmasıdır. bu sebepten rezalet falan değildir.

  okuduğunuz açıklamada anladığınız tek laf sunucu kelimesi olduğu için elinizde tuzluk koşup rezalet başlığı açmışsınız ama olmamış.
 • bmw para vermedin diyor!!!
  ''otomobillerin içerisindeki connecteddrive altyapısı ve akıllı acil durum çağrı hizmeti ücretsiz olarak sunulduğundan herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.''
 • aracı satarken bu özellikleri pohpohlayarak anlat; sonra da vay efendim biz ücretsiz vermiştik desinler.
  alıcı bu özelliklerin her birine kuruşuna kadar para vermiştir. borusan/bmw kafasına göre bunu kapattım diyemez. kapatıyorsa kullanıcılarına geri ödeme yapmak zorundadır.
  sos, uzaktan erişim, gerçek zamanlı trafik bilgisi vb bir çok hizmeti kapattı borusan. tek bir tane değil ki.
  sen binlerce araç satıyorsan, "premium markayaım ben diyorsan" yasal düzenlemeye de ayak uydurmak zorundasın, sistemini kurmak zorundasın. yoksa diğer markalardan farkın ne kaldı?

  ekşi ekşi olalı böyle rezalet görmemiştir eminim. puanım 10/10.
  binlerce bmw var piyasada. hepsinin sahibine rezillik yapmıştır bmw turkiye/borusan.
 • zamanında bu özelikleri ek olarak gösterip araç satıp daha sonra yasalar değişince işin kolayına kaçmaları ne kadar güvenilir olduğunu ortaya koymuştur
hesabın var mı? giriş yap