• 60 yasinda, bir sallanan sandalyenin uzerinde oturup the river albumunu dinlerken, gulumseyerek, "bana bir sigara yaksaniza" dememe sebep olacak adam.
  • seksenlerin ortalarinda turkiye'de rapci metalci kapismasinin tirmandigi, agabeyin kardesi dovdugu, huzur ve guven ortaminin tarumar oldugu o firtinali yillarda tanistik muhteremle. aslinda bilen daha oncesinde de biliyordu ama biz bilmiyorduk. 1975-1985 yillari arasi the e street band'le verdigi konserleden murekkep 3 kasetlik* guzelligiyle icimiz ciz etmisti. bir grup genc erkegin jersey girl dinleyip sevdigi kizin adini kirik lowenbrau siseleri ile bilegine kazidigina bile rastlamistik. aslinda icimizdeki springsteen sevgisi bu kadar dramatik boyutlarda degildi elbette. agabeyler dinliyordu onu ve o donem radyo eksen olmadigi icin muzik zevkimizi de agabeyler yonlendiriyordu. diyecegim cok agir agabey bir donemdi.

omer karacan'in populer kultur anlaminda turkiyeyi yonlendirdigi o yillarda "ki simdi 80'ler olarak adlandiriliyor ama doksan baslariydi* " dinlenecek o kadar az seyimiz vardi ki. paula abdul, iron maiden, bon jovi ve mc hammer gibi isimlerin arasinda agebeyi olan sanslilar dinliyordu patronu. tamam cok amerikaliydi. kicinda amerikan bayragi ve fender'le inleyen nagmeler soyluyordu. anlamiyorduk born in the usa diye bagirdiginda. bir takim sari adamlari oldurmenin sacmaligindan bahsediyordu ama blue jean bunlari konu etmediginden biz cahil kaliyorduk. cehaletimizi heavy metal'le tazmin ediyorduk. agabeyimiz yoktu ne de olsa ama muzemiz icin agabey figurleri topluyorduk.

editsiz edit: simdi bastan okudugumda bu entari biraz uzun olmus pot yapmis. ama tum samimiyetimle demek istedigim su: sadece amerika icin degil zamanin kucuk amerika'si turkiye icinde oldukca muhim bir figurdu sayin springsteen. yolda olmak, kucuk kasabalardan cikmak (kabul.. pek azimiz iowa'yi gorduk),sikilmak, cok sikilmak, cok cok sikilmak, asik olmak, issiz kalmak, yapacak daha iyi bir seyi olmadigi icin askere gitmek vb. cok hayati cok kritik kavramlari bu adami dinleye dinleye ogrendik. nur ol springsteen pasa!!!
  • sene 2014. bruce springsteen 63 yaşında. gün itibariyle diskografisi 18 stüdyo, 5 konser, 6 toplama albüm, 5 tane de ep'den oluşuyor. çok mühim değil ama, 20 grammy'si var, hatta bir tane de oscar vermişler adama. bizim de elimizde işte, böyle bir adama hala bir konser ayarlayamamış, kendisine organizatör diyen adamlar, şirketler falan var. öyle.
  • aşkta ve hayatta hep kaybeden yalnızların, hayalperestlerin öykülerini anlatan abdli ozan. "turkiye'de yaşasaydı arabeskci olurdu" yorumları da yapılır. keşke arabeskcilerde ondaki felsefe ve müzikalite olsaydi...
    yırtık kot pantalon ve madenci botlarından olusan bir üniformayla dolasır sürekli. orkestrası e-street band iyi muzisyenlerden kuruludur, ben hep davulcusu max weinberg gibi bir baterist olmak istedim ve her bruce springsteen şarkısında bagetlerle yastıklara vurarak davul ritmini yakalamaya uğraştım. bu etkinliği tavsiye ederim, stress atıcı etkisi var en azından
  • a$mi$ turkucu
  • en güzel yol şarkılarının sahibi
  • 90ların ortasında bir gazete küpüründen aklımda kalanlar*;
    "amerikan dışişleri yetkilileri bruce springsteenin new jerseyde yıllar sonra gerçekleştireceği konser yüzünden uluslararası hede hödö toplantısını erteletti." dünya üzerinde bunu yaptırabilecek pek fazla fani yok....
  • bu ozan; ''hey friend, i'll give the concert in september in turkey (arkadaş eylül'de türkiye'de ben konser verecem)'' desin*, yemin ediyorum u2 o zaman anca ön grup olarak çıkabilir sahneye.
  • sene olmuş 2011, hala kendisini türkiye'ye getirecek bir güç aranmakta...
  • standart amerikalının standart kaybeden hikayelerini anlatan ozan.
hesabın var mı? giriş yap