• ülkemizin milli gururufahrettin koca tarafından atılmış bir tweet.
    bir günde 224 aşı yaptığını iddia eden bir kızı paylaşmış ardından eklemiş, "bu fedakarlıklar unutulmayacak". tweet

pardon? neyin fedakarlığı?
    o kız çalıştığı her dakika için para alıyor mu, alıyor. hastanenin yaptığı her aşı için döner sermayeden kazandığı paradan ekstra payını alıyor mu, alıyor.

eee?

bu kızın aynısı burger kingde de çalışıyor ve günde beş bin kişiye tepsi hazırlıyor. 12 saat neredeyse aralıksız çalışıyor ve bazen saatlerce çişini tutmak zorunda kalıyor. azarlayan insanlari, tepeden bakan bakışları, vücudunun her ayrıntısını ayrı ayrı yiyen sapıkları saymıyorum.
    bu kızın patronundan bahsetmedim henüz, bir sağlık çalışanının yarısı bile etmeyen maaşından da.
    bir başka kız mağazada ayakta 12 saat boyunca 1000 kişinin bozduğu tişörtleri katlıyor ve gıkı çıkmıyor.

neyin fedakarlığından bahsediyoruz?
    bikmadıniz mı bu bayatlamis epik edebiyatlardan!

öyle bir anlatılıyor ki, zannedersin her biri cephede kurşun yağmurları altında asker yarası tedavi ediyor. hayır arkadaşım, canını tehlikeye atan sağlık çalışanları bile bunu siz izinleri, istifaları yasakladığınız, başka seçenek bırakmadığınız için yaptılar. bunun sokak jargonunda başka bir tabiri var ama yazmayacağım. bır tek başka seçenekleri olsun yüzde biri bile gönüllü olup bir tek covid hastasına müdahale etmezdi. hemen yan tarafta can veriyor olsalar bile. bunu eski bir sağlık çalışanı olarak söylüyorum.
    kolundan çekiştirip zorla götürdüğünüz biri nasıl kahraman oluyor anlatır mısınız?

ayrıca, sayın koca sen twitter'da super heroluk yapacağına berbat ötesi sağlık sistemine, aylar sonrasına bulunamayan randevulara, milletin neyi var neyi yok neden özel hastanelere vermek zorunda kaldığına kafa yorsana, doktorların neden bıçaklaniyor, neden kurşunlaniyor bunun bir çaresine baksana.
    edebiyatmıs.
    bilmem ne yapmışım edebiyatınızı.

edit

1: mesaj kutum çöktü. cevap veremediğim ve destek mesajları atan yazar, çaylak herkese teşekkürler.
    2: covid aşılarının hastanelerin döner sermayesine katkısı yok diye mesajlar gelmiş.
    3: okuduğunu anlamayanlar için: hemşire kız ile ilgili tek bir şey yazmadım. mesleği, görevi, canı ne isterse onu paylaşır. ister yorulduğunu yazar, ister bıktığını. bana ne?
    ben resmi ağızlarda bir buçuk yıldır bitmeyen kahramanlık edebiyatlarını eleştirdim. konu hemşireler değil.
    covid aşısı yapmak ile herhangi bir aşı yapmak arasında teknik olarak ne gibi bir fark var birisi yazabilir mi?
    224 covid aşısı yapan hemşire kahramansa ve büyük fedakarlıklar yapıyorsa ötekiler de kahraman, kızamık aşısı yapan da, tetanoz yapan da kahraman.
    günde 224 hastanın muayenesini yapan acil servis doktoru da, 24 saat radyasyon riski içinde 224 röntgen çeken teknisyen de, kendi belini riske atarak felçli hastanın bacağını kaldırıp indiren fizyoterapist de, laboratuvarda 224 gaita tahlili yapan eleman da kahraman.
    diğer meslekler de öyle. günde 224 öğrenciye ders veren öğretmen, 224 pantolon diken terzi, 224 işlem yapan banka memuru...
    hepimiz bütün ülke olarak kahramanız.
    hadi bunu kutlayalım.
    4: altta bir yerlerde birisi bahsi geçen hemşire olduğunu yazmış. değilmiş. trollmüş.
  • bu kızda çalışmadığı halde devletten maaş alıp yan gelip yattı. ne kızlar var? bunu hatırlatmıştır.

görsel
  • bu çocuk da bugün 224 kere mhrs ve e-nabız'dan kendisine aşı sırası çıktı mı diye kontrol etti. azmimden dolayı da bir allahın kulu çıkıp da "gel aşını yapalım" demedi mk.

şu aşıyı parasıyla satın yemin ediyorum parası neyse verip o şekilde olacağım... yapacağınız işi silkeyim...

e: beleş aşı yapıyoruz sürünün i.neler: #124694256
  • bir saglik calisanina moral olsun diye yapilan paylasimdir. gereksiz kizmissiniz bence. fotograftaki hemsire benim is yerinden arkadasim. ayni binada calisiyoruz. benim kidemli bir doktor olarak calistigim hastanede gorev yapan degerli bir hemsiremiz. tweetin buralara dusmesine cok sasirdim. nobet sonrasi kendi profilinde paylastigi bir twettti. su an cok saskinim. basliga da denk geldigime sevindim.

pandemi doneminde mesailer bizim icin yorucu geciyor. meslegimizi yaparken karsiligini aldigimizin farkindayim ama maddi karsiliktan ziyade insanlara faydali olabilmek bizi mutlu ediyor. bu tweetten sonra sn fahrettin koca arkadasimla iletisime gecip guzel dileklerini sunmustu. ben sahsen arkadasim adina cok ama cok mutlu oldum.

bu yogun donemlerde bu tur destek mesajlari, ufak tebessumler dahi cok sevindiriyor bizi. gunde 300 asi da yapsak 500 asi da yapsak bizim sikayetci oldugumuz bir sey yok. bu meslek benim cocukluk hayalimdi. su covid belasi basimizdan def olup gitsin, huzurlu gunlere kavusalim da bizim yorulmamiz hic sorun degil. cok tatli, mest eden bir mutluluk bizimki.

eminim ki tum saglik calisanlari, eger calistigi ortam huzurluysa, mesleklerini seve seve yapmaktalar. ben cerrah olmama ragmen asilama calismalarina katildim. asi hakki tanimlanan kisilerin artmasiyla inanilmaz bir yogunluk basladi. musait oldukca ben ve diger cerrah arkadaslarim da asilama yapma etkinligine katiliyor.
  • kolunu aç, iğneyi sok, aşıyı enjekte et ve iğneyi çıkar.. hadi geçmiş olsun kardeşim! böyle düşününce 224 sayısı çok büyük gelmedi.

günde 120 sorunlu hastaya bakan doktor değildir!
  • sağlık bakanının yaptığı değil ama hemşire arkadaşın yaptığı paylaşım gereksiz gibi geldi bana.
  • ben de bu ülke için bir sürü genç yetiştiriyorum. beni de ziya selçuk paylaşsın.
  • evet bu insan işini yapıyor parasını da alıyor burada sıkıntı yok fakat burada güzel olan günümüz türkiyesinde herhangi bir siyasetçi ya da yöneticinin
    "ben yaptım, ben ettim, ben başardım, ben ben ben..."

diye nara atmak yerine sıradan bir meslek çalışanına dikkat çekmesi... hangi meslek olduğunun önemi yok, sağlık bakanı olduğu için bir sağlık çalışanını paylaşmış ki bu da doğal kabul edilebilir. abartı olduğunu sanmıyorum.
  • boş bir duyar içeren başlık.

adam sağlık bakanı olduğu için hemşireyi tebrik etmiş. çalışma bakanı da burger king'te çalışanı tebrik etsin ne diyeyim.

pandemi sürecinde evde otura otura aksi huysuz ihtiyarlar döndük.
hesabın var mı? giriş yap