• alper ağa'nın demesine göre şubat ayında piyasaya çıkacak cartel'in yeni albümü.
 • çıkış parçası bir oluruz olan 12 şarkılık, 15 senedir beklenen albüm. raflarda yerini aldığında beklemeden satın alacağımdır.
 • 95 yılında bulundukları zamandan çok daha üst düzey bir alt yapıyla müzik dünyasına giriş yaptıklarını göz önünde bulundurduğumuzda bu albümden beklenti tavan yapmaktadır.
 • çocukluğumuzun en kral adamlarının son albümü artık çıkmıştır. şarkıları aşağıdaki gibidir ya da değildir.

  01. açılış
  02. bir oluruz
  03. fırlatın ''c'' leri havaya
  04. bu gece bize gel
  05. birlik
  06. mi casa su casa
  07. fazla takma
  08. sen
  09. devam et yoluna
  10. kutsal damlalar
  11. gang bang
  12. değiştiremez kaderini hiç kimse
 • cartel'in myspace sayfası'ndan özetini dinlediğim ve hemen satın alınmalı dediğim albüm.
 • şahane olmuş, gerçekten olmuş albüm...ceza ve diğerlerinin vay haline...tüm rap camiasının saygı duruşuna geçmesi lazım, hadi bakalım.
 • 15 yılın ardından gelen hayal kırıklığının adıdır.
 • http://www.youtube.com/watch?v=hpuoc2zuupm albümün açılışı efsane ötesi. bu nasıl bir gaz açılış abi?
 • 95 yılından beridir ortalarda görünmeyen güzel abilerin en nihayetinde geri döndükleri albüm. oha 16 yıl olmuş lan. cartel projesini oluşturan gruplardan en güçlüsü olan karakan'ın efsanevi sol kanat oyuncusu kabus kerim'in bu albümde olmadığını öğrendiğimde kabus kerim'siz nasıl olur? olur mu? kanbersiz düğün mü olur? kabus olmadan alper ağa nasıl olur gibi dünyanın en önemli sorularını düşünerek gittim aldım albümü. cartel tayfasının doksanbeeeş demesinin üzerinden onca yıl geçti ve kendilerinden sonra bir çok isim türkçe rap yaptı ve bir çok insan onları taklid ederek girdi bu işlere. türkçe rap diye bir şey varsa müssebibi bu adamlar yani. o sebepten aslında baya önemli bir albüm çıktı piyasaya sessiz sedasız ve kabus kerimsiz. müzikal anlamda bir önceki albümden çok daha güçlü olan bu albüm içerik olarak tabiki ilk albüm kadar güçlü olamaz çünkü ilk albüm zaten başlı başına bir yenilikti. albüme dönersek, intro gayet şukela, bir oluruz eğlenceli filan falan herzamanki kankalarla yaşayıp gidiyoruz geyikleri yerine keşke gang bang gibi sert bir kaç şarkı daha olsaymış diyor insan. ichi baba, ole peter ve özellikle alper aga gibi mc'lerin yıllardır ortalarda olmaması, bir şey üretmemesinden büyük ziyan olur mu dedirten bir diğer şarkı ise değiştiremez kaderini hiç kimse. kısacası cartel'le hoş anıları olan insanları bir süre daha idare edecek kadar iyi bir albüm olmuş, ama bu süre bir 16 yıl daha olmaz gibi geliyor bana yoksa şüphen mi varrrr?
 • hayal kırıklığı bu albüm. uzun uzun cartel'in neden sevildiğini, neden rap camiasında bir mihenk taşı olduğunu anlatacaktım ama vazgeçtim. özet geçeyim; cartel oldschool olduğu, gangsta soslu olduğu için sevildi. story telling bile yaparken oldschool'dular. bu albüme bakıyorum, rap'in direği beat kültürü yok. hadi her şeyi geçtim albümde rap yok (sadece "bir oluruz", gerisi fasa fiso. hele o "sen" şarkısı yok mu, buna rap diyeni tupac'in kemikleriyle döverim!). bu cartel o eski cartel efsanesini yerle bir etmiş vaziyette.

  kendilerince haklılar aslında. 16 yıl geçmiş aradan. herkes düzenini, işini gücünü bırakıp tekrar müziğe dönmüş; piyasaya uygun şarkı yapmalılar ki yeni dinleyiciler çekebilsinler. eski müzikaliteyi babylon'da bir kere yaptırırlar, iki kere yaptırırlar; o da eski cartel'in hatrına ama üçüncü sahneyi alamazsın.

  sanırım kabus kerim bu tehlikeli gördüğü için yeni projede yer almadı. bence doğrusunu yapmış...
hesabın var mı? giriş yap