şükela:  tümü | son 24 saat
 • londra'da, 1212 yılında çıkmış ve 3000 kişinin ölümüne sebep olmuş yangındır. yıllarca tahtını hiçbir yangına kaptırmamıştır ta ki 454 yıl sonraki bir 2 eylül pazar sabahına kadar...
  (bkz: 1666)
 • the great fire of london olarak biline gelen londra'nin bastan kurulmasina on ayaklik yapmis yangin.
  kral'in firincisinda baslayarak butun sehri sardigi soylenir/bilinir.

  cok fazla tarihi yapinin ve en onemlisi can kaybinin olmasi dolayisi ile londra ahalisi yangina karsi hasas insanlardir. bu yuzdendir ki, "sigara icmeyin" derken kisilerin sagliginin yaninda, kapali mekanlarda daha fazla ayar verir, cikmis olan buyuk/kucuk olcekli tum yanginlari birer ornek olarak sunup "bir daha olmasin!" demeye getirerek sigara'yi iki kere kotulerler.
 • adamlarin yanginlarina bile nasil sahip ciktiklarina sasirir turizm nasil renklendirilir gorursunuz. heryerde anlatirlar hatta london dungeon gibi oren yerlerinde bire bir sahit olursunuz aha bu firindan cikti bole oldu sole oldu diye
 • 2 eylül 1666 tarihinde bir pazar gunu cikan ve sonrasinda ingilterede ilk sigorta sirketlerinin kurulmasina ve ozellikle yangin sigortalarinin onemli olcude gelismesine sebep olan yangin. bu yanginda 13.200 kadar ev ve 87 kilisen yok olmus ve oyle buyuk zararlar olusmus ki, sadece yangin sigortası üzerine uzmanlasan sigorta sirketleri kurulmus. o zamana kadar sigorta isi tuccarlar tarafindan yapiliyormus. 1667'de sehir meclisi ilk yangin sigortasi kurumu olan yangin dairesini (fire office) kurmus ki bu daire, thames'den su tasiyan iscilerden olusan bir itfaiye teskilatı kurmus. ardından 1684'te ilk ozel yangin sigortası sirketi olan friendly society, 1696'da hand in hand, 1704'te lombard house kurulmus. londra, bu yuzyildan itibaren dunya sigortaciliginin onde gelen sehri haline geliyor ve tarihte yangin sigortaciliginin buyuk londra yangini ile basladigi kabul ediliyor.

  edit: imla
 • st paul katedrali'ni ve birçok resmî kurumun binasını kül etmiştir.
 • kendisinden bir sene evvel baslayan ve yüzbin insanin hayatina malolan büyük veba salgini bu yanginla sonlanmistir.
 • büyük londra yangını, 2 eylül 1666 pazar günü londra'nın orta kesimlerinde başlayarak 5 eylül çarşamba gününe kadar kenti etkisi altına alan, kentin tarihindeki en büyük yangın felaketidir.

  yangın, romalılar döneminden kalma kent duvarlarının içinde kalan orta çağ londrası'nı tahrip etmiştir. soyluların yaşadığı bölge olan westminster'ı, dönemin kralı ii. charles'ın bulunduğu whitehall sarayı'nı ve gecekondu mahallelerini tehdit etmişse de yangın bu bölgelerde yıkıma neden olmamıştır.

  yangın 13.200 evi, 87 mahalle kilisesini, st paul katedrali'ni ve birçok resmî kurumun binasını kül etmiştir. kentin 80.000 sakininin yaklaşık olarak 70.000'inin bu yangında evlerini kaybettiği sanılmaktadır.yangında yaşamını yitirenlerin sayısına ilişkin kesin bir bilgi olmamakla birlikte ölenlerin sadece birkaçı kayda geçirilmiştir. orta sınıfa mensup kişiler ile yoksulların ölümleri hiçbir zaman kaydedilmediği ve ateşin sıcaklığının insan vücudundan kalıntı bırakmayacak derecede yüksek olduğu göz önüne alındığından, son dönemlerde ölü sayısının oldukça az olduğunun doğruluğu hakkında görüş ayrılıkları vardır.

  yangın, 2 eylül günü gece yarısından hemen sonra, thomas farriner adlı bir kişinin işlettiği, pudding sokağı'nda bulunan bir ekmek fırınında başladı ve hızla çevreye yayıldı. dönemin başlıca yangın söndürme yöntemlerinin kullanılması ve belirli bölgelere set çekilme işlemi, dönemin londra belediye başkanı thomas bloodworth'un kararsızlığı nedeni ile büyük ölçüde gecikti. pazar gününün gecesi harekete geçilmeye karar verildiğinde rüzgârın etkisiyle fırının olduğu bölgedeki ateşler fırtına ile birlikte hızla yayılmaya başlamıştı. yangın pazartesi sabahı yönünü kuzeye, kentin kalbinin attığı noktaya çevirdi. kentin sokaklarındaki asayiş ve durgunluk şüpheli yabancıların yangını kasten başlattıkları söylentisinden dolayı bozuldu. eş zamanlı olarak sürmekte olan ii. ingiltere-hollanda savaşı'nın etkisiyle kentte meydana çıkacak evsizler korkusu fransızlar ve hollandalılar üzerinde yoğunlaştı ve bu dönemde bu azınlık gruplar sokak saldırılarına uğradı. salı günü yangın kentin hemen her yanına yayıldı. ateşler st paul katedrali'ni kül ederek ii. charles'ın bulunduğu whitehall sarayı'na dayandı. kapsamlı bir işbirliği ile yangının saraya sıçraması önlendi. yangına karşı verilen mücadelenin kazanılmasında en önemli iki etkenin doğudan esen rüzgârların dinmesi ve londra kulesi garnizonu'nun ateşi durdurmak için barut kullanarak aldığı önlemler olduğu düşünülmektedir.

  felaketin londra'ya ve londra halkına etkileri oldukça ağır olmuştur. felaketten zarar görmüş olan kişilerin londra'dan tahliye edilmesi ve bir başka yere yerleştirilmesi, evsiz kalanların çıkaracağı ayaklanmadan korkan kral ii. charles tarafından kuvvetle desteklenmiştir. yangından sonra köklü değişiklikler içeren birçok önergeye karşın londra, afetten önceki biçimine uygun olarak, aynı cadde ve sokak planlarıyla yeniden imar edilmiştir.
 • yangın sonrası kent meclisi ahşap bina yapımını yasaklamıştır.karar sonrası londra bir tuğla kente dönüşmüştür.aynı tarihte istanbul da tarihinin en büyük yangınını yaşamıştır.3 4 bin kişi ölmüş,360 cami,120 saray ve konak,100'den fazla medrese ve sayısız ev ile dükkan yanmıştır.divan'da londra'dakine benzer bir karar alınmış ancak uygulanamamıştır.bu karar ancak cumhuriyet sonrası düzgün bir şekilde uygulanmıştır.
 • 1666'daki büyük yangın sonrası yüzde sekseni yanmış olan şehir merkezi tamamen sil baştan ve ahşap yerine taş mimarisi ile inşa edilmiştir. buna tamamen yanan st. paul's katedrali de dahildir. bu yangın sonrasında ekonomi inanılmaz canlanmış ve londra yepyeni ve modern bir şehir kimliğine kavuşmuştur.
hesabın var mı? giriş yap