• istanbul'da yaşayan insanların her siki olduğu gibi bunu da nasıl abarttığını gidip görerek tecrübe edebilirsiniz. ama o zaman da 10 lira etmeyecek bir kahvaltıya en az 30 papel domaldığınızla kalacaksınız haberiniz olsun. dünyanın en dandik peyniri taze kaşar, dünyanın en sıradan peyniri beyaz peynir ve donuk domates ile tanımadığınız insanlarla göt göte kahvaltı yapmak nasıl bu kadar övgüyü hak edebilir anlamak çok zor.
  • rumeli hisar'da bulunan bir cafe. ozellikle haftasonu kahvaltilari me$hurdur.
    haftasonlari yaz ve bahar aylarinda full ceker. bal kaymak, pastirmali yumurta, sogu$, sigara boregi, portakal suyu... aman aman aman.
    tek problem otopark. onu da mekanin gorevlileri hallediyorlar.
  • sabah 5:30'da gidilip bomboş salonda boğaz'ın aydınlanmasını izleyerek kahvaltı edilebilecek şapşahane mekan. bir de o sırada boğaz'dan geçen bir yunus sürüsüne rastlarsanız gününüz pek güzel geçebilir.
  • ben burada kahvaltı edebilmek için sabahın altı buçuğunda istanbul'un bir ucundan yollara revan olduğumu bilirim. ben ki kahvaltı etmeden dışarı çıktığında şirazesi kayan biriyim...

buranınki gibi bir zeytinli ekmek, öyle bir paçanga böreği*, öyle bir hellim peyniri olabilemez. insafsızlık bu resmen!

burada kahvaltı ettikten sonra boğaz boyunca en az bir bebek'e kadar yürümek farz, ordan ortaköy'e sünnet, ordan da beşiktaş'a yürümek nafiledir. o bal-kaymağın hakkını vermek lazım ama değil mi?
  • 10 kişilik arkadaş grubumla pazar kahvaltıya gittiğim mekan.sözlük ilk defa beni bir konuda yanılttı.burada okuduğum yorumlarla alakası olmayan mekanmış.hayatımda yediğim en kötü menemen,en sıradan sucuklu yumurta,kısıtlı peynir çeşidi,o kadar ballandıra ballandıra anlatılan bal-kaymak fos ve daracık masalar.hiç mi iyi bir şey yok derseniz,paçanga böreğini mükemmel yapmışlar. allah var.buradaki ekmek çeşitlerini de hiçbir yerde görmedim.hesap istedik yedi saniyede 10 kişiyle 30 tl'yi çarpıp elimize verdi.küsurat yok.tam rakam.(ne zaman topladın?ne zaman yazdın?)açık büfe de yapmadık kahvaltıyı.dikkat!yanınızdan vızır vızır arabalar,masalar dip dibe ,yanınızda bağıranlar,çağıranlar eşliğinde kahvaltı yapmak isteyen gidebilir.bir daha gider miyim?zor.
  • gidip defalarca kahvalti yaptigim mekan. uyarmaliyim, yazacaklarim sadece mekanla alakali degil, oraya varis sureci ve istanbul'un klasik dertlerini de icerir. istanbul'un herhangi bir yerinden oraya ulasmak icin ya etiler'den bebek'e iner sahilden gidersiniz, ya istinye taraflarindan maslak'tan inip sahilden gidersiniz, ya ortakoy'den dosdogru bogazi izleyerek gidersiniz. haftasonu sabah 10-11'den sonra bu saydigim yollarin hepsinde trafige kalirsiniz. neyse...

mekana vardiginizda arabanizi ya istinye istikametinde ilerilerde risk alip yolun kenarina birakirsiniz, ya rumeli hisari'nin onundeki ispark uniformali isparktan olmayan tipleri goreceginiz otoparka birakirsiniz, ya da bu kafenin valelerine verirsiniz.

1) istinye istikametinde yol kenarina biraktiniz. kahvaltiniz boyunca acaba cekildi mi diye diken ustunde olacaksiniz.
    2) rumeli hisarinin onundeki otoparka verdiniz. o otopark anladigim kadari ile hafta ici isparkta haftasonu ozel bir otoparkcinin elinde. aslinda anlamadim bir turlu. yarisinda ispark diye fis kesiyor, yarisinda arabanizi alip cehennemin dibine park edip size bilmem ne makbuzu kesiyor. oraya birakirken ozellikle dikkat edin, ispark mi deyin ki arabanizi sacma sapan bir yere goturmesinler.
    3) mekanin valesine verdiniz. iste asil mevzu basliyor. arabaniz polo eski kasadan hallice ise bunu yapin. tek elinizle morlboro-cuzdan-iphone uclusunu tasiyorsaniz bunu yapin. kalantorum, godamanim (ama asla kodaman degil) havaniz varsa, ustunuz basiniz, gobeginiz, yaninizdaki kadin arkadaslariniz bu havayi verebiliyorsa size bunu yapin. ama kendi halinde okumus etmis, mutevazi, yogun, etrafla alakasi olmayan, yavsak muhabbetlere gelemeyen bir tipseniz bunu asla yapmayin. cunku kahvalti sonrasi o arabaniz bir turlu gelmek bilmez. su mubarek ramazan ayinda sunu soyleyebilirim ki en az 2-3 kere ortalama 45 dakika arabanin gelmesini bekledim ve benden sonra fisini veren bagri acik kodaman abilerin arabalari sip diye geldi. isterseniz bana kendi ezikliginden boyle hissetmissin deyin, benim icin sakincasi yok, ben sinirden basur cikardim, siz cikarmayin diye amme hizmeti yapiyorum.

gelelim mekana. bir kere cok kalabalik orasi kesin. bogaz havasi alayim disarda oturayim derseniz yine tiklim tikis masalarla idare edeceksiniz ve istisnasiz 3 yaninizdan gelen sigara dumanina maruz kalacaksiniz. acik havada olmaniza ve dahi sigara kullaniyor olmaniza bakmaksizin sizi rahatsiz edebilecek bir boyuta ulastigini belirtmek isterim. o kalabaliga ve hengameye ragmen garsonlara hep cok rahat ulasilir. enteresandir. garsonlar pek guleryuzlu olmasalar da hep islerini yapmaktadirlar. lezzet konusunda, amanin suyunu mutlaka deneyin diyemem ama basarisiz oldugu bir nokta gormedim ki fiyat/performansta iyiler.

ben, beni bunca rahatsiz eden detaya ragmen neden defalarca gittim bilmiyorum. sanirim yeni mekan denerken bogazda canimizi yakmalarindan korktum, ya da statukocuyum bilemiyorum ama bir daha asla guzel bir haftasonu sabahimi her sey mukemel olsa dahi mekanin bu hengamesiyle strese sokmaya hic niyetim yok. en kotu karsiya goksu'ya gecer, oralardaki vasat ama sakin kahvaltiya talim ederim. ayrica rumeli hisari'na kadar gelince goksu'ya gecmek de kahvalti saatlerinde cok da dert degil.
  • 'kale pastanesi' olarak da bilinir. rumeli hisarında hisarı geçince sol kolda bulunur. üst katında sedirimsi oturma mekanları filan vardır. istanbulda kahvaltı yapılacak mekanlar arasında en güzellerinden biridir.
  • mekan sıcak, manzara muhtesem, kahvaltılar nefis ama internet sitelerindeki fiyatlara kesinlikle guvenilmemesi gereken mekan.

http://www.kalecafe.com/…ra=47&sptn=&cesit=kahvalti
  • kahvaltısı gerçekten çok iyi olan mekan. ama buraya haftasonları gitmeyin arkadaşım. değmez yani o çileye. izinli bir gününüzde haftaiçine falan denk getirmeye çalışın. sonra 45 dakika aracının getirilmesini bekleyen ibretlik hikayelerin baş kahramanlarından biri olmayın. kahvaltı güzel dediysek, o kadar da değil yani.
  • zirve düzenlenmesi gereken bir mekandır. ne kadar kalabalık gidilinirse o kadar bereketli sofra oluştuğu için sözlük yedi yaşında partisinin burada verilmesini öneriyorum. ballar kaymaklar börekler peynirler çaylar.... hem yedinci nesil, yemek falan, yedi, harf oyunlu cin espri de olur arada..

kale kafe
    • adres : yahya kemal caddesi 16, rumelihisarı
    • telefon : (0212)265 00 97
    • açıklama : her gün 06.00-00.00 arasında açık. kredi kartı geçerli
hesabın var mı? giriş yap