• default kuafor ismi.
  • ekmek teknesinin en bi süper şahsiyetidir çengiz abi. 11. bölümde ruhi efendiye hitabı şahanedir:
    -"gerçekten nalburüstü bir şahsiyetsiniz. sizin gibi aliii cenap bir kişinin elini öpmekten dolayı her zaman imtina etmemişimdir. sizin tek ayağını yerde, tek ayağını gökte ulvi bir şahsiyetsiniz netice itibari ile. her zaman gönül rahatlığı ile bütün fikirlerinizi bana izole edebilirsiniz. saygılar. öpiiim efendim.."
  • şimdiye kadar bu bakınızın verilmemesi hepimizin ayıbıdır arkadaşlar. cengiz deyince benim aklıma tek bir kişi geliyor.

(bkz: cengiz kurtoğlu)
  • dişi yakarış skecindeki nevriye budak'ın eşi cengiz budak , ekmek teknesi dizisindeki kayınbirader cengiz ve bizzat benim babamın kuzeni olan yalancı dolandırıcı cengiz amcam sayesinde bana hep üçkağıtçı , yalancı , dolandırıcı kişi çağırışımı yapan isimdir cengiz.bilinçaltımda o kadar yer etmiş ki , cengiz isminde yeni biri tanıdığımda ister istemez içimden ''piiiiii üçkağıtçı seni , pis bee'' diye saydırıyorum.

bu ismin bir deyimi bile var ; ali cengiz oyunu çevirmek.düşünün artık nasıl pis bir isim.

edit : ezel dizisindeki cengiz'i unutmuşum.o ne çakaldır o , yaban çakalı pislik pis bee.
  • benim arkadaşım, ilkokul 4. sınıfta tanıştık, nasıl tanıştık? bilmiyorum. belki 1.sınıftan itibaren aynı sınıftaydık ama biz 4. sınıfta tanıştık. soyismini bilmiyorum ya da onuda hatırlamıyorum.

okul zamanı iyi anlaştık, kafamız uyuştu takıldık, eğlendik. ben karnemle teşekkür aldım cengiz'i bilmiyorum ya da yine hatırlamıyorum.

uzun bir yaz tatili, zaten ilk o yaz tatili çalıştım, sanayii de yedek parçacıda çalışmıştım.

ve sonunda koca yaz bitmişti, okullar açıldı ve ilk gün sınıf aynı olmasada konum olarak aynı sıraya oturdum ve o gün yanıma kimseyi oturtmadım, cengiz köyden gelecekti ama o gün okula gelmedi. ben niye gelmedi diye tüm okul zamanı boyunca düşünmüştüm.

okul biter bitmez yaz boyunca her gün işe giderken önünden geçtiğim evlerine gittim, komşumuz sayılmazdı biraz bizden uzaktı evleri. ve yaz boyunca görmediğim bir şey gördüm bahçeli müstakil evlerinin önünü süpüren bir kadın. yanına gittim ve sordum.

"cengiz nerede? bugün okula gelmedi."
    "cengiz öldü."
    "nasıl öldü?"
    "köye giderken trafik kazasında öldü."

o kadar soğuk ve duygusuzu ki, resmen kendi çektiği acıyı bana çektirmek istermiş gibi davrandı. kimdi bilmiyorum?
    döndüm arkamı gittim ve o gün kimseye pek bir şey demedim. ertesi gün okulda öğretmene cengiz'in öldüğünü başka çocuklara artık cengiz'in okula gelemeyeceğini anlatmaya çalıştım ama pek dinleyen olmadı.

sonra zamanla bende unuttum ve gitti ölüme alıltım cengiz hala gelir aklıma hayal meyal bazen de acaba cengiz var mıydı? yok muydu? diye sorarım kendime.

ama vardı canım arkadaşım kısa süreliğinede olsa tanıdım ve iyi anlaştım. mekanın daimi cennet olsun, dostum.
  • ekmek teknesi dizisindeki tiplemelerden biri. hadi be deyişiyle insanları alem alem gezdirir.
  • tengizin moğolcaya girip ordan tekrar turkçeye geçmiş hali.
  • türkçe okyanus anlamındaki sözcük.
  • (bkz: çingiz)
    (bkz: tengiz)
    (bkz: deniz)
  • anlamı hakkında görüş birliği yoktur. çince "dürüst,sadık",batı moğolca'da " güçlü,sağlam" olarak anlamlandırılır.
    jean paul roux "okyanus" yahut "evren", tatar tarihçi rizaeddin fahreddin'e göre "bağımsız hükümdar yahut zafer kazanan" anlamına gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap