• ks. computational fluid dynamics. (bkz: hesaplamali akiskanlar dinamigi.)
 • ks. prof. dr. can fuat delale

  (bkz: can fuat delale)
 • ks. college fuck desk
  cff lerin bir kısmının üzerinde yapıldığı masalara denir.
 • çok karmaşık denklemlerden müteşekkil, paralel çözülmesi elzem, üstüne bir de çeşni niyetine reaksiyonlu, tam gerçek çözümünün olmadığına emin olduğumuz problemlerin numerik yöntemlerle üstesinden gelmemizi sağlayan bilim dalı. geminin denizdeki ilerlemesinden su damlacığının gök yüzünden yer yüzüne olan yolculuğuna, içten yanmalı motorun periyodik hareketinden, reaktör çalışmasına kadar içinde akışkanların olduğu problemleri gerçekçi bir şekilde simüle etmemizi sağlaması yüzünden endüstride sıklıkla kullanılır.

  yöntemleri matematik olarak ikiye ayırabiliriz,
  (bkz: sonlu eleman analizi)*
  (bkz: sonlu hacimler yöntemi)**

  bu programların varlığı akışkanlar mekaniği çalışan mühendisleri inanılmaz rahatlatmıştır. pek çok kere bu programların mühendise gerek bırakmadığı düşünülse de, kazın ayağı öyle değildir. cfd programları yapısı gereği converge eder. yani syntax hatası yoksa veya bilgisayarın ram'i dolmadıysa eğer elinize bir sonuç gelir. ancak bu sonucun analizini yapabilmek için akışkanlar mekaniğini, ısı transferini gerekirse kütle transferini ve reaksiyon kinetiklerini hatmetmiş olmak gerekir.

  karmaşık geometriler için gerçekçi simülasyonlar yapmak istediğinizde canavar özelliklere sahip bilgisayar kullanmanız şarttır. (bkz: nvidia quadro fx)(bkz: nvidia quadro k5000). bu programlar sayesinde ekmek yiyorum diyebilirim. ayrıca türkçe kısaltmasını çok seviyorum (bkz: had). haddini bilmekle alakalı kelime esprileri de plase.
 • ozu discrete element method'dir. eldeki modeli cell'lere ayirip, bu cell'lerin uzerinde enerji, moment, hiz ve diger bir takim skaler degerler icin islem yapilir. residual'larin dusuk tutulmasi gerekir. bunun icin time-step'leri kucultmek veya internal-step size'i buyutmek gerekir. bazi hesaplamalar icin haftalarca beklenmesi gerekebilir. buyuk capli islemler computer cluster'lar uzerinde calistirilir. otomotiv sanayi, yakit verimliligi, nukleer reaktorler, sivi transferi, ruzgar-yapi etkilesimi kullanim alanlarindan sadece bir kismidir.
 • öğrenmeye yeltendiğim lakin ar-ge birimi olmamıza rağmen bir kaç tecrübeli arkadaştan boşver zaman kaybetme şeklinde yorum gelmesiyle şimdilik bulaşmadığım metot . biri çıksa dese, birader bil onu şöyle şöyle güzel olur ya da mal mısın boolum git japonca öğren daha iyi , çokoş olurdu. onu diyen mühendis ne güzel mühendis yaptığı hesap ne güzel hesaptır.
 • cartoon fluid dynamics şeklinde özellikle deneysel akışkanlar dinamiği çalışanları tarafından dalga geçilen hesaplamalı akışkanlar dinamiği namı diğer computational fluid dynamics.

  her alanda olduğu gibi yapı karmaşıklaşınca nerdlerin eline düşmüştür ki sonunda inek üzerinde cfd analizi yapmak gibi nerd şakalarına zaman zaman maruz kalmaktadır.
 • kapsadığı konular ve örnek çalışmalar için şöyle güzel bir sitesi olan akışkanlar mekaniğini matematiksel modellemesinden kodlamasına kadar kapsayan konu.
 • henüz emekleme seviyesinde olan akış analiz metodu. ortalama komplikelikte bir analiz bile günlerinizi alır. ilk analizin sonucu hiç bir zaman doğru değildir. sıradan statik analizlerin aksine elle kontrol edilmesi çok güç oldugundan akılda soru işaretleri bırakabilir.

  her işin acil oldugu bir firmada çalısıyorsanız cfd ile harikalar yaratmak, yaratıcı sonuclara ulaşmak oldukça zordur. akademik çalışmalar yapan biriyseniz ise elinizde canlı, piyasaya uygulanabilir sorunlar olmaması bir dezavantajdır. diğer bir yandan, deadline kaygısı iyi bir motivasyon sebebidir.

  temel prensip sonlu hacimler metodudur. her bir hücrede ayrı ayrı navier stokes denklemleri, termodinamiğin birinci kanunu, newton'un hareket yasaları, rayleigh denklemleri gibi denklem takımları çözülerek tüm modeldeki zamana bağlı (transient) ya da sürekli (steady state) ısı-akışkan davranışı analiz edilir.

  cfd analizleri sayesinde patlama ve yangın gibi deney maliyetleri yüksek araştırma konularının çözüme ulaşması mümkün olmuştur.

  (bkz: computational flud dynamics)
  (bkz: hesaplamalı akışkanlar dinamiği)
  (bkz: had)

  sıkça karşılaşacağınız bazı anahtar kelimeler:

  koşturma süresi
  mesh sayısı
  iterasyon süresi
  travel
  mesh refinement
  türbülans modeli
  adiabatic zones
  boundary conditions
  initial conditions
  static pressure, environmental pressure
  computational domain
hesabın var mı? giriş yap