• yarım limonun bardağa sıkılıp üzerine talep edilen miktarda tuz ve sade sodanın eklenmesiyse elde edilen şahane içecek. bir öyküyle taçlandıralım.

2000'li yılların başları. churchillin izmir'de patladığı yıllar. her yerde "churchill var mı?", "ben bir churchill alayım şekerim.", "falanca yerin churchilli inanılmazmış." gibi cümleler havada uçuşuyor. o yıllardan birinin yazında da liseden arkadaşlarla izmir çeşmealtı'na gidilmiş denize girilecektir. denize girilmeyen vakitlerde de sahildeki 60 yaşlarında bir amcanın işlettiği izbe kafede ihale oynanacaktır. tabi zamane lise gençliği için ihalenin yanında sigara ve churchill olmazsa olmaz.

b: ben
    a: arkadaş
    x: kafeci amca

b: olum kalk 4 tane churchill söyle. yalnız bu moruk churchill mörchill bilmez. adama güzelce anlat. limon sıksın. biraz tuz bi de soda koysun bardaklara.

a: tamam anlatırım ben.

arkadaş kafeye girer...

a: abi biz şimdi 4 tane şey istioz. şimdi böle limonu sıkıyosun taam mı güzelce. sora az bi tuz ekliosun taam mı abi. sora üstüne soda. ama dikkat et yavaş koy sodayı köpürmesin..

x: tamam abicim oturun siz, 4 tane churchill geliyo.
  • baris isareti olarak kullandigimiz iki parmagi ll.dunya savasi sirasinda zafer manasina gelecek sekilde 'victory' kelimesinin v'sinden esinlenerek kullanan lider.1960'larda evrensel baris sembolu olarak kabul goren iki parmak, su gunlerde kadraja poz veren pek cok kisinin vazgecilmezi olmustur.
  • çok sevdiğim bi dostumdan gelsin :

soda-limona churchill diyosak soda-ayrana da atatürk diyelim.
  • ilk içtiğimde, ingilizlerin, cok sevdikleri ve sorun çözücü olarak gördükleri winston churchill'in anısına böyle isimlendirdiklerini düşündüğüm ferahlatıcı ve kafa açıcı içecek.
  • dün ilk defa izmir'de içtiğim. turist ömer uzay yolu'nda ki uzaylıların resmi içeceği.
  • keşefedeli 2 gün oldu böbreklerde sorun çıkmasından korkmuyor değilimi açıkçası. bari yazmışken tarifide vereyimde bu lezzetten mahrum kalmayın. tam bir parmak kalınlıgında limon suyu koyun, ben hazır limon suyu kullanıyorum normal sıkabilirsiniz ama uzun iş. bir çay kaşığıda tuz atın içine 15 20sn karıstırın onları harmanlansınlar sonra sodayı yavaş yavaş dökün, sonra karsımıza çıkan karışımı 2 kere karıstırın zaten köpürecek o yüzden yavaş karıştırın. ve içeceğiniz hazır.

not: yavaş dökün ve karıştırın sodayı
  • her mevsimde, her şeyin yanında iyi giden özellikle yazın taze nane ile birlikte muhteşem olan izmir'de içilesi efsane içecek.
    kendi yapılışımı vereyim:
    ölçünlü kokteyl bardağına,
    1 adet limon sıkılır çekirdekleri ayrılır, ardından bir buçuk çay kaşıyı tuz eklenir güzelce karıştırılır.
    kışın biraz soğuk, yazın buz gibi soda güzelce dökülür. biraz karıştırıldıktan sonra güzelce içilir.
  • bana maden suyunu sevdiren karışım.

sofralık tuz yerine limon tuzu veya kaya tuzu kullanmanızı tavsiye ederim.
  • 3 gündür gecmeyen öksüruklü burun akıntılı feci agır gribimi 2 saatte geciren mucizevi elektrolit. mutlaka deneyin.
hesabın var mı? giriş yap