• daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama yanılmıyorsam oppenheimer'ın galasında prens harry ile diyaloğu sırasında elleri cebinde oluşunun tarihsel bir protestodan kaynaklandığı düşünülebilecek oyuncu.

şöyleki, 1920'lerdeki irlanda bağımsızlık savaşında, aynı zamanda cillian'ın memleketi olan cork şehrinde elleri cebinde gezen erkeklerin vurulabileceğine dair kraliyet temsilcisinden gelen bir emir söz konusudur. bu yüzden bugün bile kraliyet ailesi mensupları ile olan karşılaşmalarda ya da diyaloglarda irlandalılar bu şekilde basit ama son derece etkili bir protesto gerçekleştiriyorlar.

muhtemelen cillian da karizmasına yakışır biçimde bu vurucu protestoyu gerçekleştirmiş olabilir.

ilgili görüntüler için: https://m.youtube.com/watch?v=wlbryxlhdzg

söz konusu emre ilişkin:
    görsel

edit: bir kaç arkadaş söz konusu organizasyonun oppenheimer'ın değil, dunkirk'ün galası olduğunu belirtti. bunu da düzeltmiş olalım.
  • hayranlık uyandırıcı derecede tuhaf ve yetenekli bir irlandalı kendisi.

47 yaşındaki murphy, oyuncu olmadan önce avukat olmak istiyormuş.
    hukuk okumak için, university college cork'a gitmiş ama ilk sınavlarda başarısız olunca corcadorca theatre company'de seçmelere katılıp oyunculuğa başlamış.

looper.com 'da kendisi hakkında, burada pek yazılmamış az bilinen şeyler var.

mesela peaky blinders'ta oynayana kadar 15 yıl boyunca bir vejetaryenmiş ve bu dizi için et yemeye başlamış.
    adam resmen yaşam tarzını değiştirmiş, büyük ölçüde hem de.
    vejetaryen olmasını da ahlaki görüşünden dolayı değil de "deli dana" hastalığından korktuğundan dolayı tercih ettiğini söylemiş.

(ben diziyi izlemedim ama yorumların çoğunda genel olarak harika bir yapım olduğu izlenimini zaten alıyorum. )

bu arada thomas shelby rölü için, dizinin yaratıcısı steven knight önce jason statham'ı seçmiş. çünkü statham bu role fiziksel olarak daha uygunmuş.
    sonra nasıl olduysa -söylentiye göre- cillian murphy yapımcı steven knight'a "unutma ki ben bir oyuncuyum." başlıklı bir mesaj atmış (mail de olabilir).
    sonrasında tabii ki murphy'nin oyunculuğunu deneyimleyen knight aslında doğru seçimin, asıl thomas shelby'nin cillian murphy olmasına karar vermiş.

ve batman rolü için de seçmelere girmiş. (tabii ki batman kostümü christian bale'den başkasına yakışmaz )
    2003'te murphy, christopher nolan'ın batman begins filminde bruce wayne/batman'i oynamak için finalist olmuş. seçilememiş.

seçilememiş ama ondaki ışığı gören nolan onun korkuluk olarak rol almasını istemiş. gayet de hakkını vermişti korkuluk rolünün. çünkü bir dc comics evreni üçlemesinde üçünde de oynayan tek karakterdi.

böylelikle nolan evreninde de yer almaya başlayan murphy, devam eden zamanlarda
    inception ve dunkirk harikalarında da yer aldı. son olarak da robert oppenheimer rolü ile zirveye oturdu nolan'ın dünyasında.

özel hayatı ile gündeme gelmemeye çalışan sofistike oyuncu bir röportajında da (the irish times) bu konuda şunları söylemiş :
    "i don't see myself as a personality. i see myself as an actor. i think those are two distinct jobs. and my job is to portray other people. the less that people know about me the better i can portray other people."
    yani (anladığım kadarıyla) : "kendimi bir kişilik olarak değil de aktör olarak görüyorum ve bu ikisi de ayrı birer meslek/iş benim için. ve benim mesleğim de diğer insanları/karakterleri canlandırmak. insanlar da benim hakkımda ne kadar az şey bilirlerse, ben de o karakterleri o derece daha iyi canlandırabilirim."

oyuncumuz sosyal medyada da çok göz önünde olmayı, pozlar vermeyi pek sevmiyormuş. hatta dijitalleşen bir çağda yaşamanın iyi olmasının yanı sıra zorlukları olduğunu, özellikle iki çocuk babası olarak bu konuda endişeleri olduğunu da belirtmiş.
    ortaokullar için yeni bir empati eğitim programı hakkındaki görüşleri ile ilgili irish mirror adlı bir sitede verdiği bir demeç var. diyor ki ;
    "ben de bir zamanlar gençtim ve şimdi iki genç çocuk babasıyım. bugünkü toplumlarda genç bir birey olmanın ne kadar zor olduğunun da farkındayım. böyle bir zamanda büyümek çok karmaşık çünkü her şey çok hızla değişiyor ve gelişiyor. çevrimiçi internet ve çevrimiçi yaşamın etkilerini görüyoruz ve bana pek çok çocuğun hayatı bu cihazın içindeymiş gibi geliyor.
    ve empatinin bir müfredatın parçası olacağı fikri mükemmel bir fikir..." diyor. ayrıntılı okumak isteyen olursa

başka bilmediğimiz bir şey de, cillian murphy, oyuncu olduğu için çok şanslı olduğu ama bazen oyunculuk yapmaktan utandığını söylüyor olması.
    bunu da canlandırdığı mesleki karakterlerden daha fazla maaş alması olarak açıklıyor. "ben bütün karakterleri rahat bir şekilde canlandırıp çok para kazanıyorum ama asıl çalışanlar daha zorluklarla baş ediyor" gibi bir şey söylüyor.
    ama sonrasında kendisini, yaptığı mesleğine atıfla -izlence sektörünün- insanlar için bir stres atma, rahatlama ve kaçış yoluna ihtiyacı olduğundan elzem olduğu yönünde rahatlatıyormuş.

ne olursa olsun harikulade işler çıkaran bir aktör. harika filmleri olan bir oyuncu.

edit : peaky blinders için vejetaryenliği bırakması ile ilgili bir haber sitesi
  • oppenheimer'daki performansıyla golden globe'u kazanmış baby face aktör. ödül töreninde sahneye çıkmadan önce ismi anons edildiğinde karısı şak diye yanağından öpmüş, o da ne, kıpkırmızı ruj direkt cillian murphy'nin yüzünde, karısı silmeye çalışmış sonra.

sahneye çıktığında ise “first question, do i have lipstick all over my nose? i'm just gonna leave it.” aşırı aşırı şeker bir adam. sonra da yine ailesine ithaf etmiş ödülünü: "to my family, i'm the luckiest man and i love you."

hem cool hem tatlı bir çift.
    görsel
    görsel
  • demet şener'in erkek versiyonu.
  • cok garip tipi var cocugun. gercek hayatta cevremde gezinse bi tedirgin olurum. karanlik sokakta basbasa kalmamaya gayret ederim.
  • peaky blinders'ta tommy shelby rolü için içtiği sigaralar, içinde nikotin olmayan gül yaprakları temelli sigaralarmış. rol arkadaşlarının aksine normal hayatta sigara kullanmadığı için yapım ekibi böyle bir çözüm bulmuş.
  • inception'da ikinci rüya seviyesinde otelin barında leonardo ile konuştukları sahne var ya, işte oraya dikkat edin,

leo kasılmış da kasılmış titremiş, teyallahım,

cillan'a bakıyoruz, adamda ekstra hiçbir şey yok, yine de buna rağmen leo'yu karizmasıyla eziyor, bitiriyor, sadece o sahnede bile...

bambaşkaymışsın.
  • annesi fransizca ogretmeni babasi okul mufettisi. bir senedir londra da yasiyor. yvonne diye bir kiz arkadasi var. adi ''kill-ian'' diye telafuz ediliyor. gercektende bakinca illa ki bir daha bakmani saglayan kisilerden. girl with a pearl earring ve de cold mountain da da rol aldi. ve az bilinen ama cok harika olan goran paskaljevic filmi how harry become a tree de ki gus ta cillian in ta kendisidir. vizyon a yeni giren zonad filminde de guy hendrickson karakterini canlandirmaktadir.
  • donuk mavi gözleriyle insanı germekte çok başarılı olan aktör.
  • çok orjinal bi tipi var gerçekten; o yüz ifadesiyle ve donuk mavi gözleriyle hem çok korkunç hem de çok cezbedici şekilde bakabiliyor. yönetmen olsam, insanın kanını donduran bakışlara sahip bir katil rolü için oynatacağım tek seçenek olurdu heralde. ilerde sıkça rastlarız zaten kendisine bu tip rollerde...
hesabın var mı? giriş yap