• yapılan başvuruların bizzat cumhurbaşkanı tarafından okunulduğunu zanneden şahısların, taleplerinin başlarına veya aralarına "iyi günler sayın cumhurbaşkanım, merhaba sayın cumhurbaşkanım, saygılar sayın cumhurbaşkanım, sizi çok seviyoruz sayın cumhurbaşkanım vs. vs." tarzı cümleler sokuşturduğu, ancak bırak cumhurbaşkanını, talep yönetimleri ve dağıtımları ile görevlendirilmiş operatör işçileri ve dağıtılan bakanlığın altındaki daire başkanlığına bağlı ilgili müdürlüklerin, performans ve koordinasyon servislerinde çalışan memurlarca görülen, okunan, cevaplandırılması için ilgili illerin il müdürlüklerine bağlı servislerine gönderilen ve ilgili taleplerin il ve ilçelerdeki memurlarca çözüldüğü sorun, sıkıntı iletme şeysi.
 • an itibariyle sistemi çalışmayan birim.
 • cimer'in bimer olduğu zamanlarda bilumum alakalı merciye dolmuşlarla ilgili yaşadığım sıkıntıyı çözme amacıyla ulaşamamış ve bir sabah, belki çare olur, diye düşünerek buraya yazmıştım.

  iki gün sonra minibüsçüler odasının başkanı bizzat aradı. yoğunluk saatleri hakkında bilgi verdi. sonra olmadı, "siz hangi duraktan biniyorsunuz" dedi bana. "beyefendi sorun benim hangi duraktan bindiğim değil" dedim. "o saatte okula, işe giden insan kullanıyor zaten bunu deli dürtmedi ya sabahın bir körü dikilelim oraya" "tamam sen binemezsen numaram var ararsın beni o zaman" dedi.

  şimdi bir minibüs almadan geçsin, sabahın yedisinde kendisine çağrı bırakıyorum. bu şekilde bir deşarj olma yolu benimsedim. ben binemiyorum o da uyuyamasın madem.
 • bugün aradılar 17 ağustosta inşaat gürültüsü için şikayette bulunmuşum. ulan ben unuttum şikayeti, şantiye bitti, evler satışa sunulacak, yeni dönüyorlar. işte memleketin hali bu. ağırlık yavaşlık bu. ölsek 6 ay sonra gömecekler.
 • benim karşılaştığım durum için, hiçbir işe yaramayan platform. ankara büyükşehir belediyesi'nde şikayet etmek istediğim bir olay vardı. üç defa mavi masa'ya kayıt açtım ve sonuç çıkmadı. sonra cimer'in daha etkili bir güç olacağını düşünerek aynı konuyu cimer'e yazdım. bir süre sonra mavi masa'dan kaydınız oluşturuldu mesajı geldi. cimer mesajımı forward etmiş oldu sadece. mavi masa daha önceki üç kayıtta olduğu gibi konuyla ilgisiz, yalan yanlış bir cevap yazıp göndermiş. yani siz cimer'e hırsızlık var diyorsunuz, cimer suçlanan kişiye çaldın mı diye soruyor, o hayır diyor, cimer de sorduk hırsızlık yokmuş diye size dönüyor. sorarlarsa da yılda şu kadar başvuru alıyoruz, şu kadar dönüş yapıyoruz dersiniz.
 • bu sisteme yalnızca bir defa işim düştü. onda da başvurmaktan vazgeçtim.

  ilk olarak karakter sayısı hakkında veryansın edeceğim. yahu kardeşim kim belirledi bu karakter sayısını? derdimi tam anlamıyla dile getirebilmek için hazırladığım taslak metinde kurum adlarını dahi kısaltmak durumunda kaldım. noktalama, kelimelerden sonra bir karakter boşluk falan hak getire, tamamen lüks. karakter sayısı sınırsız olsun demiyorum; ama en azından şuanki sınırın üstüne çıkılmalı.

  eleştireceğim ikinci nokta, şikayetinizin doğrudan şikayet ettiğiniz kişinin eline "kişisel bilgilerinizi görecek şekilde" ulaşabilme ihtimali. inanıyorum ki sırf bu nedenden ötürü sayısız kişi bu sistemi kullanmaktan imtina ediyor. zaten başlıkta da belirtilmiş birkaç kere. bunu akıl eden işgüzarlar sanıyorum ki türkiye'deki insan ilişkilerinden izole bir hayat sürüyor. çünkü bunun başka hiçbir izahı yok. şikayet ettiğim kişi belki bana bürokratik olarak sosyal hayatımda zorluk çıkarabilecek konumda birisi? bürokrasiyi geçtim belki şikayet edilmeyi hazmedemeyecek bir psikopat? yok mu bir denetim mekanizması bu sistemin içinde? eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere belirli başlık altındaki meseleler için denetçi türevinde tarafsız üçüncü bir kişinin sürece dahil olması gerek.

  bu sistemdeki üçüncü abukluk ise yine birçok kişinin değindiği gibi geri dönüş süreci. bimer zamanında geri dönüş hızının kayda değer olduğunu biliyorum. bu tür sistemler her ne kadar kötüye kullanım ya da bilinçsiz kullanımlara açık olsa da yine belirli başlıklar için ivedi bir geri dönüş süreci tasarlanmalı ki amacına hizmet edebilsin.

  ezcümle fikir güzel, uygulamanın ise iyileştirmelere ihtiyacı var. bu haliyle dostlar alışverişte görsün kıvamında kalmakta.
 • bir defa başvurdum işimi çözmedi ama bilmeyerek bir polis arkadaşın başını yakmama vesile olmuştur.

  olay şöyle gerçekleşmiştir.
  2016 yılında aldığım ticari aracın 2017 yılında muayene için tüvtürk randevu alınır. bu arada ruhsatta o zaman olması gereken muayene sayfası zayi olmuştur. araç muayeneden hafif kusurlu olarak geçer buna dair evraklar bana tüvtürk tarafından teslim edilir. bende gerekli evraklar ve muayene belgesi ile istabul ili x ilçesi trafik şubeye başvurarak ruhsatın zayi sayfasını çıkarmak için başvurdum o zamanki ödemeyi memura yaptım, memurda parayı alıp kasaya koydu işlemin ilerleyen sürecinde sistemde aracın muayenesinin gözükmediğini söyledi elimdeki tüvtürk belgesinin bir işe yaramadığını sistemden dolayı zayi sayfayı çıkaramayacağını be tüvtürk ile görüşmemi söyledi. tüvtürk ve trafik şube arasında rahat 1 hafta gittim geldim ve anladımki hatalı benim tuvtürk ve trafik şubede hata olması imkansız( ironi yapıyorum) memurda işlemi sonlandırmamı parayı ondan sonra vereceğini söyledi. bende aracı satılığa çıkararak konuyu cimere yazdım. sorunumu çözmedi ama
  cimerden cevap gelmeden trafik şubedeki memur arkadaş aradı, beni şikayet etmişsin hakkımda soruşturma açılmış diye. neyse gittik paramızı aldık. parayı aldığımıza dair tutanak tutmuşlar onuda imzaladım. memura ne oldu bilmiyorum.
  aracı sattım alan arkadaş zayi sayfayı çıkarmak için 2 ay uğraştı.
  ve sonuç sorun tuvtürkdeki bir teknikerin ruhsat seri nodaki o harfini 0 rakamı yazmasından ibaretmiş bundan dolayı bir memur belki ihtar yedi. bir adam işine yarayan bir arabayı hiç olmadık zamanda satmak zorunda kaldı işleri sekteye uğradı ve başka bir adam bunun için 2 ay uğraştı. tuvtürk pişmanlıktır. çimer kısmi işe yarıyor.
 • ne kadar çok şikayet yığıldıysa; şikayette bulunma kısmının artık kapalı olduğu, oluşum. sadece, bilgi edinmeyi açık bırakmışlar.

  artık bol bol bilgi alıp, dururuz.
 • yeşil dedektör uygulamasından ettiğim şikayete 3 ay içinde cevap gelmemesi üzerine şikayet ettiğimde çözüm getiren iletişim merkezi. alt kurum olarak da sağlık bakanlığını seçtim. yaklaşık 3 hafta sonra mail geldi.

  yeşil dedektörden ilk şikayet 01.11.2018
  cimere şikayet 03.01.2018
  cimerden gelen cevap 23.01.2018

  cimere başvurunuz başvuru ekiplerince değerlendirilmiş, tütün denetim ekibi tarafından xxx adlı işletmeye yapılan denetim de ihlal tespit edilmiş olup, cezai işlem için tutanak düzenlenmiştir. konu tarafınıza duyrulur.
 • memleketim insanının ota boka şikayet yazıp kendisini cumhurbaşkanının duyduğunu zannettiği oluşumdur.

  aplastik anemiden kemik iliği nakli olmuş 60 yaşındaki adamda nötropenin var hematolojiye git dedim. gitmiş ertesi gün kan tahlili normal çıkmış. beni neden telaşlandırdılar diye şikayet etmiş.

  şaka gibi insanımız. tabiki kapatırlar.
hesabın var mı? giriş yap