şükela:  tümü | son 24 saat
 • osmanlının bizansa yardım etmesi sayesinde armağan olarak kazandığı rumelideki kale. tarihte osmanlının rumelideki ilk toprağı olması açısından önem taşır.
 • bulgar ve sırplardan oluşan bir kuvvet edirne'yi kuşatınca bizans hükümdarı kantakuzen osmanoğullarından yardım ister. osmanlı hükümdarı orhan bey'in oğlu süleyman edirne'yi kuşatan kuvvetleri püskürtür. bu yardımın karşılığında gelibolu'daki çimpe kalesi osmanlılar'a verilir.
 • koca bir hendek biçiminde tasarlanmış bu kale hem çanakkale boğazını hem de saroz körfezini çok stratejik bir şekilde görebilmektedir, şu aralar koyun ağılına dönmüş olması baya üzücüdür.
 • altinda soguk hava depolari bulunan, bir zamanlar acayip stratejik oneme sahip olan kale.
 • şimdilerde çobanların, ayyaşların, kaçamak yapan arabalı çapkınların uğrak yeri olan kale. daha doğrusu iki yanı yüksek duvarlar ile çevrili koridor.
 • karesibeyliğini ele geçiren orhan beyden kantakuzen tahta çıkmak için yardım istiyor ve orhan bey büyük oğlu süleyman şahı yolluyor. yalnız ordunun başında bulunan şahin bey şöyle bir teklifte bulunuyor: orhan bey bizanstan bir kıza aşıktır ve çimpe kalesi bu kıza hediyedir. eğer bu kaleyi bize kuşatmada kullanmak için verirseniz tahta çıkmanızı sağlama almış oluruz diyelim ve hem kaleyi hem kızı almış oluruz sonunda diyor. ve kantakuzeni tahta çıkaran süleyman şah ve şahin bey kale ve kız bizimdir diyor. kuşatma sırasında orhan beyin misafiri olan bizans kızı adını nilüfer olarak değişmesini istiyor. böylece osmanlıda ilk yabancı bir kadınla devlet işleri için evlenme gerçekleşiyor. çimpe kalesi biraz hengame biraz oyunla ele geçirilmiş oluyor. ve artık rumelideki seferlere ev sahipliği yapıyor.

  (bkz: copy paste değil alın teri)
 • bir ilkokul hikayesi mekanıdır. ilkokulda tarih dersleri masal tadında olunca, bu tür kaleler hayal ürünü, fantastik yerlermiş gibi geliyor insana.

  tabi bu durumun bir güzelliği öğrenilmesinin üzerinden 10 küsür sene geçmiş olmasına rağmen akılda kalması.
 • 1353 yılında, orhan bey döneminde osmanlı henüz beylik iken bizans tarafından osmanlı'ya hediye edilen ve gelibolu'da bulunan kaledir.

  bizans'ta taht kavgalarının yaşandığı sırada imparatorun tahta geçmesine yardımcı olan osmanlı'ya hediye olarak verilen bu kale konumu dolayısıyla osmanlının balkan politikasının temellerini atmasını sağlamıştır.

  osmanlı beyliği, bu kaleyi bir üs olarak kullanıp rumeli'de ilerlemeye başlar ve böylece osmanlı, orhan bey döneminde yaşanan diğer genişleme süreçleriyle birlikte kurumsallaşmaya da başlayarak bir beylik olmaktan çıkıp devlet olma sürecine girer.
 • sayın kültür ve turizm bakanı pek sevgili ertuğrul günay'ın asıl ilgilenmesi gereken yer.
  bakımsızlıktan, pislikten girilmez olmuş. tarihi öneme sahip bir kale.
  ama sayın bakanımız gözünü para getirecek yerlere dikmiş, asıl yapması gereken yerle uğraşmak yerine rant peşinde koşuyor.

  hakikaten sormak lazım sayın bakan çimpe kalesi ne durumda? herhangi bir bilgin var mı?
  zamanında restore edilsin diye dilekçe veren edirne milletvekili cemaleddin uslu'ya bağlı olduğun bakanlık zamanında hangi cevabı vermiş? lütfen açıklar mısın?
  yoksa kıs kıs gülüp, amına koyulan istanbul'un bir yerine daha tecavüz etme hevesinde misin?
 • ulkede tarihe verilen onemin ozetini gormek isteyenlerin gidip gormesi gereken eski kale. eski diyorum zira simdilerde kelimenin tam anlamiyla bok goturuyor her yerini. yazik.
hesabın var mı? giriş yap