• nizamettin ariç'in 1985 tarihli albümü. albümde nizamettin ariç'in sesinin genişliği hem de sesini kullanma tarzı ile ilgili çok iyi örnekler bulunmaktadır. sesin farklı tonlarda üst üste kullanıldığı "hey narê", dile hakimiyetin çok iyi bir şekilde ortaya konduğu "geli gundi" ve ariç'in gırtlak yapısını örnekleyebilecek "sinem xan", bu albümde yer alıyor. mamir mamir, malan barkır, nare gibi ezgilerine aşina olduğumuz türküleri de albümde dinleyebiliyoruz.
 • kürtçe bizim dağlar anlamına gelir.
 • mevsimlerden bahar ve aylardan nisan olmasına rağmen aklıma gelen, dilime dolanan koma amed'in bir klasiği.

  https://youtu.be/bnajt52m714
 • genellikle nisan ayında dilime dolanan bir koma amed şarkısı. bunun özel bir sebebi var mı bilmiyorum. şöyle uzaklara bakınca "bihar hatiye gundê me/ sor û zer bûye çiyayê me" diye mırıldanıyorum her seferinde. bu başlığa yazmadan önce yazılan entrylere bir göz atayım dedim daha önce de nisan ayında gelip yazmışım. şimdi asıl geliş sebebim şarkının sözleri hiç paylaşılmamış onu yazmaya geldim.

  şarkı sözleri iki bölümden oluşuyor çok kısa olmasına rağmen çok etkili bir şarkıdır. ilk bölümde kıştan söz edilir, dağlardan söz edilir ve müthiş bir özlemden söz edilir. ikinci bölümde ise bu sefer bahardan söz edilir yine dağlardan ve kabul edilemez bir yaşamdan söz edilir. bu şarkının anonim olması bana hep tuhaf gelmiştir sözlerinden anlaşılıyor ki çok eski bir şarkı değil yine de yazan kişi bilinmiyor. yazan her kim ise iyi bir şair şüphesiz.

  çiyayên me

  çiyayê me berfê lêkir
  spî bûye, spî bûye
  ez ji te dûr im tu ji min dûr î
  tim zivistan, spî bûye

  bihar hatiye gundê me
  sor û zer bûye çiyayê me
  birîndar im ez wê nakim
  ez wê jînê qebûl nakim

  album: agir û mirov
  stran: gelêrî
  herêm: qoser
  berhevkar: leyla
  aranje: koma amed

  https://youtu.be/d3qkobcmcmw
hesabın var mı? giriş yap